Plnicka klobas



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?)
4.11.2016 7:14

Řezník co k nám kdysi chodil dělat zabijačky strčil ruku se střívkem do mísy, kde byla surovina pro klobásy a nějak to tam natlačil prstama, dělal to nějak jak když se dojí kráva akorát že naopak. Takže když trochu potrénujete, tak plničku ani potřebovat nebudete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 4.11.2016 7:14

Řezník co k nám kdysi chodil dělat zabijačky strčil ruku se střívkem do mísy, kde byla surovina pro klobásy a nějak to tam natlačil prstama, dělal to nějak jak když se dojí kráva akorát že naopak. Takže když trochu potrénujete, tak plničku ani potřebovat nebudete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.11.2016 7:23

No, nevím. Jestli si to nepletete s plněním jitrnic. Ty dokázali řezníci naplnit rukama. U klobás si to neumím představit. Navíc klobásy se při zabíjačce obvykle nedělají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.42 (?), 4.11.2016 8:04
No jo nejspis to bude jak pisete. Prece jen od te doby ubehl nejaky ten patek a posledni dobou uz si nejak pamatuju cim dal tim min.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.146 (?), 4.11.2016 14:34

k zabijačce se vstava za tmy aby se zatopilo v kotli aby se vařila voda a než pžijedou pražaci v jedenact je už gulaš a vařeny maso prejt ma řeznik na štočku a naraží rukama do střívek jaternice a jelita

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 17.210 (?), 4.11.2016 15:59

Stryko robieval na zabijacky aj klobasky. Az vecer... Teda aspon zarabal zmes zomleteho masa a korenin. Velmi rad som to chutnal ako maly chalan a nik mi nepovedal, ze to je surove maso.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.146 (?), 4.11.2016 16:42

no my to dělame později druhy den škvařime sádlo vloni pět kyblu do jaternic nedaváme ryži ale žemli do šedesatek tlačenkovejch střev jsem plnil prejty i tlačenky naražkou šlo to perfektně rychle pak člověk pozná jakej je perfektni pomocník narážka   musime to naučit vnoučata jak vypařit prase v neckach vyvrhnout naporcovat sekate nebo řežete pilou pulky krmil jsem vojtěžkou a po teto bilkovině mělo tvrde kosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.149 (?), 7.11.2016 14:44

U dědy, když byla zabíjačka, tak prase muselo viset již v 7 hod., aby do pozdního odpoledne vystydlo. U nás se dělaly jitrnice žemlové, jelita z čerstvé krve. Manželka je slovenka a tam se dělají jitrnice s rýží do tlustých střev (tenká se šlemuji na klobásy). Do jitrnic se dává také uvařená rozemletá krev. Na rozdíl od nás se nechá srazit a pak se uvaří. Co kraj to jiný mrav, platí i v této oblasti.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 199.250 (?), 7.11.2016 15:29

Zažil jsem na Slovensku asi tak 30-40 zabijaček. Vždy se dělaly klobásy s poměrem papriky 4:1 (4 sladká, 1 díl štiplavá). Jitrnice se dělaly různě podle "letopočtu". Velké kroupy zvané "geršle", pak i perličkové kroupy a později rýže. Jelita byly se žemlemi nebo perličkovými kroupy, krví a myslím rozemletými plícemi. Trochu se dělo žebráční kaše s přídavkem škvarků.  Aby bylo hodně tlačenky, tak se nějaké jazyky a srdce přikoupilo. Ale te´d k té plničce klobás. Obvykle byla vyrobena jako sklopný válec z pozinkované nebo pocínované trubky okapního svodu. Část pístu byla buková a ozubená tyč s patorkem. Co je zajímavé, tak za války se ozubená tyč vyráběla ručně na čtverhranné tyči a to tak, že se v patě zubu vrtaly dírky a pak se ruční pilkou na železo řezalo se sklonem. Pak se to obtáhlo pilníkem. Vpředu byla trubka jak na "šamrony" na ktrou se navéklo střevo. Nadívání šlo téměř tryskem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 7.11.2016 16:51

Určitě zvyklosti nejsou jen lokální, ale i s časem se měnily.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.190 (?), 8.11.2016 7:26


Měl jsem tu možonost, dělat klobásy jak s narážečkou, kterou si můj řezník vždycky někde zapoměl (vážila 40kg) a já ji sháněl jednou u Zbraslavi, jindy u Brandejsa, tak z mašinkou č 20.Nevím co se pořád řeší?Jednomu to mele aniž by tam byl nůž a šajba a my víme že to není možné.Radíme mu kde sehnat levnou narážku, po které velmi touží na jeho 6 kg klobás ročně.Za mě tedy vyhrává ten mlýnek.Sám oddělí vzduch, takže nemusíte pořád sekat tupou stranou nože do střeva jako u lisu, Uděláte s ním vše od začátku t.j. umelete velkou šajbou, malou šajbou, narazíte umejete a uložíte.Co víc chcete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika