Jake drevo



host - 9.135 (?)
21.2.2019 8:36

Mám někde v paměti zasuto, že při hoření, resp. uzení břízou vzniká cosi, co je ještě méně zdravé, než "normální" kouř. Ale břízou se udit obecně nedoporučuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.2.2018 12:39

Kůru z udícího dřeva běžně neodstraňuju, ale jedná se o naštípané (obvykle bukové) špalky, kde je kůry oproti hmotě dřeva relativně málo. Tenké větve obalené kůrou používám jen k roztápění udírny. Nemyslím si ale, že by dobře vyschlé švestkové větve s kůrou chuti masa nějak ublížily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.132 (?), 29.7.2018 8:17

bunny : kůra by se odstraňovat měla a u slivoní to platí dvojnásob pokud nechceš mít uzeninu nahořklou. Navíc v prasklinách kůry jsou různé zárodky plísní, hub a breberky. 

vodní udiči / uďo-vařičí : uzení je pomalý proces konzervace masa při ktrerém maso ztratí sušením cca 40 % svojí původní váhy. Tak pokud nemáte čas, nebo ho nechcete mít, nebo ještě hůř jste líní a´t už co se týče odkornění nebo samotného uzení, pořádného nakládání apod... skočte si rovnou do pro uzeninu do krámu :D Co vymyslíte příště? "dneska mně bolí palec, tak ty klobásy uděláme z mletýho z Tesca a dáme to jen do pytlíku od rohlíku a aby to vonělo po uzení, tady do něj vydličkou naděláme díry a pak se to proste jenom nakrájí "?8-@

Jinak na odkornění je hodně dobrá Olše a stačí rok naležato usušená a jde oloupat rukou, i chuťově mi olše přijde zajímavá, taková... taková... taková jemnější? Ale opět to není pro lenochy, jelikož o co míň času při odkornění o to víc času připřikládání, protože je to měkké dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.8 (?), 30.7.2018 16:10

Na odkornění možná olše dobrá je, ale chut'ově pro mne zas tak moc ne.Měl jsem olši doma suchou cca 5 roků a vyuzení na ní bylo takové jemně štiplavé.Začal jsem ji přidávat k buku a bylo po štiplavosti.Samozřejmě jsem olši i buk zbavoval kůry.Dnes již udím jen na buku.Je tak suchý že z něj kůra odpadává sama.Když nějaká zůstane, tak se nic neděje.Bukem se může udit i s kůrou a je bežně dostupný oproti slivoním.rpstylle@seznamcz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.217 (?), 16.2.2019 5:22

Narazil jsem na zajímavou tabulku, která by mohla pomoci.

Tabulka doporučovaných dřevin na konkrétní masa
Tabulka doporučovaných dřevin na konkrétní masa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 19.2.2019 13:01

Tabulka je to zajímavá, ovšem nevím, čemu by mohla pomoci.
1.  Mám osobní zkušenosti s uzením na buku, dubu, jasanu, jabloni, třešni a švestce. Udil jsem jen vepřové, kuřecí, ryby a uzenářské výrobky. Hovězí, králičí, kachnu, skopové, zvěřinu nikdy. Mohu říci, že rozdíly ve výsledku, jsem nezpozoroval. Pokud ano, byly víc způsobeny, délkou uzení, teplotou, surovinou, konstrukcí udírny.
2.  Březové dřevo obsahuje hodně silic, díky čemuž hoří i syrové. Oheň z březového dřeva díky tomu má typickou štiplavost. Na uzení jsem ho nezkoušel, takže nevím, ale břízu bych nebral.
3. Každý ovocnář ví, že broskvoň a nektarinka jsou prakticky totožné dřeviny. V tabulce však mají zcela jinou charakteristiku i doporučovaná masa. Z toho mi plyne, že tabulku sepsal - nejspíš zcela z hlavy - nějaký prodejce exotických udících štěpin za účelem zvýšení prodejnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.127 (?), 19.2.2019 20:02

Mali by tabulku rozsirit, na co sa hodi ktora odroda, pripadne aj ak je urezana cast podpnika. Napriklad je ine udit a Red Haven alebo Sun-Crest. Z Red... je maso cyudene do cervena a Sun Crest dava viac chrumkave "crispy" :-) Pri niektorych odrodach ide maso lepsie od kostky, vlastne od kosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.135 (?), 21.2.2019 8:36

Mám někde v paměti zasuto, že při hoření, resp. uzení břízou vzniká cosi, co je ještě méně zdravé, než "normální" kouř. Ale břízou se udit obecně nedoporučuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 21.2.2019 14:51
Vždyť s ni (brizou) taky nikdo netopí.Ten kdo to mysli s územním vážně, tak ví čím topit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.192 (?), 23.2.2019 6:04

No vidíte, já znám lidi, kteří na břízu nedají dopustit i když podle mého patří spíš do krbu. Já mám pouze generátor studeného kouře a používám buk, olši a švestku. Víc experimentovat nepotřebuji. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.190 (?), 23.2.2019 7:40
Mám taky generátor a používám jenom buk.Švestku pálím v kotli.Tak jsem s tím bukem spokojen😀
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika