Špičaté zelí



host - 243.43 (?)
7.2.2023 12:33

Ale vůbec ne. Jsem už jedenáctý rok v důchodu.

A ten Studentský mls jsme dělali ze zelí jakéhokoliv. Myslela jsem to obecně, jako dobrotu ze zelí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.11.2022 19:31

Ona i ta netkanka pomůže, ale je pod ní moc teplo, takže ty rostliny rostou moc rychle a dřív či později ji musím odstranit. Ty ranější už jsou ke sklizni, ale polopozdní či pozdní si s tím holt musí poradit. A letos to bylo čoro moro. Loni to byl jen zlomek. Mám podezření, že to bylo tou teplou zimou. Takže doufám, že zima bude tužší, jenže pak se může stát, že zmrznu i já.frown Takže radši molice.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.43 (?), 26.1.2023 15:34

Říkali jsme tomu Studentský mls a smíchali jsme to s vařenými flíčky nebo jinou těstovinou. Byla to neskutečná dobrota, hlavně v době, kdy docházely peníze. To byly krásné časy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.1.2023 21:09

Studentské časy. Docházejí peníze, ale my jsme mladí, trochu pracovití a hodně skromní. Kdeže ty roztáté ledovce jsou. sad

Ale z pohledu mého věku mi to nějak nesedí. Špičaté odrůdy zelí nejsou na trhu zase až tak dlouho. Vy musíte být mladší ročník, že?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.43 (?), 7.2.2023 12:33

Ale vůbec ne. Jsem už jedenáctý rok v důchodu.

A ten Studentský mls jsme dělali ze zelí jakéhokoliv. Myslela jsem to obecně, jako dobrotu ze zelí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 7.2.2023 17:46
Kysané zelí ze škopku taky občas do sálátu použiju i s těstovinovou přílohou, která zůstane od oběda. Ale jinak zelí v čerstvém stavu dost nadýmá a zelný salát lehce tepelně opracovaný vařícím nálevem a nebo vodou mi zase nechutná, když není dobře zaležený ve sklenicích a zavařený. Takže raději zelí jako vařenou přílohu k masům a nebo kysané jako náplně do bramboráků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 8.2.2023 9:21

Já to řeknu slušně: raději párkrát pustím větry než sním salát ze spařeného zelí. wink

A bohužel ke kysanému zelí jsem nějak nepřilnul. Co mi ale chutná je čalamáda: zelí, papriky, cibule a mrkev.

Ideální by bylo mít vhodné podmínky pro skladování zelí. Ale ten můj sklep má víc jak 90%ní vlhkost a zelí mi tam hnije. A vysušit sklep nedokážu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 8.2.2023 10:43
Nejlepší je čerstvé zelí postrouhat nasolit a nechat pár hodin zaležet, ale to už by nebyl studentský mls, protože někteří lidi jsou dnes úplní fanatici do zdraví a sůl je pro ně stejné zlo jako řepný cukr. My máme sklep spíš suchý a dáváme tam nádoby s vodou, protože na uskladněných produktech je to poznat. Třeba dnes máme vlhkost 65%. V první místnosti jsou po další mrazivé noci už jen 2,5 C plus a ve druhé za třetími dveřmi a zděnou příčkou je aktuálně plus 5 C.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 8.2.2023 16:19

Přesně. A pak přidat cibulku či cibuli, trochu cukru (ať si říká kdo chce, co chce), olivový olej a šťávu z citronu či limetky. A Murdoc je tak akorát křupavý. Ňam.

Při vlhkosti 60% mi stále ještě zelenina vysychá. Mám ji doma v pokojíku při teplotě kolem 10°C, ale jak venku mrzne, vlhkost klesá. Nádoba s vodou moc při té teplotě nepomáhá. Teď je tam jenom 45%. Takže co se dá, nechávám na záhonech - kořenovou zeleninu zasypanou vrstvou hlíny (pór, celer, mrkev, růžičkovou kapustu), jenže zelí nemá šanci. Můj sklep je teplotně i v mrazech tak na +2 až 3°C a v parném létě tak do 13°C, což je ideál. Ale ta vlhkost to totálně kazí. Je kamenný a těžce do něj zatéká.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 8.2.2023 18:02

Kořenovou zeleninu dáváme do plastových barelů a zasypáváme pilinama. Taková oprava to není jenom tak a neodborný zásah do starého sklepa to nechci ani domyslet, ale proti zatékání je dobrá nopová folie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 8.2.2023 23:44

Když ono tam zatéká i stěnami, které jsou pod úrovní terénu. A máte naprostou pravdu: na zásah do klenutého kamenného stropu si netroufnu nejen já, ale ani "moderně vybavené" stavební firmy. A co hůř, ty náklady by se mi do kapsy fakt nevešly. sad Takže se musím obejít jinak.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika