Proč nesmí košťáloviny 3 roky na stejný záhon?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?)
30.5.2021 22:02

Pepé, to je dobrý nápad. A protože mám výkonná kamna, rovnou jejich zbytky spálím. I kvůli molicím.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 145.41 (?), 27.5.2021 6:46

No, všichni profíci v jakémkoli oboru na celém světě se snaží vymyslet jak investovat co nejméně peněz a námahy a mít co největší produkci. To je to hlavní v podnikání. Bez toho by nebylo pokroku. Je to otázka konkurenčního jednání. Navážení pár tun kompostu na pár m2 je zoufalost. Náklady třeba na jednu kedlubnu pak musí být astronomické. A to je k ničemu.Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.185 (?), 27.5.2021 7:22

On už název tohoto vlákna je zavádějící. Mělo být napsáno, proč se nemají pěstovat košťáloviny stále na stejném místě. Je to s nimi stejné, jako s ostatní zeleninou: jednostranné vyčerpání živin a přenos chorob. Naši předci si cenili půdu víc než my dnes. Proto se snažili, při co nejmenších nákladech a pracnosti udržet ji ve stavu, aby i příští generace ji nemuseli doplňovat tunami nějakého kompostu z čistíren odpadní vody o jejichž kvalitě nemají ani páru. Nemyslím si ani, že je dobré rozhazovat nějaká hnojiva aniž by byla znalost o tom, jaká půda vlastně je. Pochopitelně si múžete využívat svůj pozemek jak chcete. Podle mne je 100 m2 dostatečně velká plocha na které lze s přehledem dodržovat trojroční cyklus střídání. Mně třeba stačí 20 m2 na rajčata, 10 m2 na jahody, 10 m2 na tykve, 10 m2 na košťáloviny, 5 m2 na papriky a to je to hlavní co chci pěstovat. Na zbylou plochu dávám saláty, hrách, fazole, ředkvičky, atd. což jsou plodiny pro mne zbytné. Pochopitelně, pokud někdo chce pěstovat polní plodiny jako jsou brambor, kukuřice, at. tak 100 m2 je málo. Jen ještě něco o karanténí chorobě košťálovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.185 (?), 27.5.2021 7:23

Tady je tan slíbený obrázek,

           Vladimír

Boulovitost košťálovin
Boulovitost košťálovin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 27.5.2021 8:28

Zadavatel-hospodáříček na 100 m čtv., to jistě nemyslí jako tzv.podnikatelé, kteří jedou způsobem aby dnes teklo, po nás potopa, kapitalizace zisku, socializace ztrátangry, ale bezstarostný, lážo-plážo, brnkačkacheeky přístup by se mu mohl vymstít. Je to od něj projev zodpovědnosti-to, že se sem obrátil se svými pochybnostmi a snad si něco prospěšného z plejády názorů odnese. Ona je po všech stránkách levnější prevence, než léčba... Abych uvedl příklad-při zpracování půdy jsem zaznamenal v jednom úseku nezadnedbatelné množství larev drátovce-tak jsem na ten záhon brambory letos nesázel-byť po ostatních stránkách byl k tomu vhodnýenlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 27.5.2021 8:32

Omluva-zadavatel dotazu je jiný borec, než ten, který uvádí jako příklad se 100m čtv., ale to ostatní platíwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 29.5.2021 20:56

Zadavatel dotazu tímto vřele děkuje všem, kdo přispěli. A ano, poučil se hodně a je velmi rád, že dotaz zadal, i když je tím pádem za ignoranta (což byla de facto realita). On je to totiž takový "nevěřící Tomáš", pokud jde o tvrzení, nedoložená vysvětlením. Trochu jako malé dítě: A proč?

Pro mou praxi to znamená, že pokud nemám nádorovitost kořenů, případně hnilobu a pokud dokážu doplnit potřebné živiny, nehrozí nějaká dramatická katastrofa, když budu muset někde a někdy to pravidlo porušit. A pokud by se ty choroby vyskytly, raději přestanu na pár let košťáloviny pěstovat vůbec.

Slavnostně slibuji před svými druhy, že se tomuto hříchu nestřídání plodin budu vyhýbat jako čert kříži.wink Pokud mi to podmínky dovolí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 9.142 (?), 29.5.2021 21:11

Už tu všechno bylo řečeno. Jen bych zdůraznil, že na malé zahradě se často tří nebo dokonce čtyřletý cyklus střídání nedá uplatnit. Už z toho důvodu, že se některé plodiny prostě nepěstují, pěstuje se rozdílná výměra a podobně. Takže osobně střídám alespoň tak, že každoročně dávám košťáloviny na různou polovinu políčka. Za důležité považuju taky nekompostovat košťály. Myslím si, že když vyhodím košťály mimo zahradu, snížím "infekční tlak" choroby.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 30.5.2021 22:02

Pepé, to je dobrý nápad. A protože mám výkonná kamna, rovnou jejich zbytky spálím. I kvůli molicím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika