Mrkev - nevzešla



host - 161.9 (?)
12.6.2010 12:04

Letos bych řekl, že s mrkví má problémy více zahrádkářů. Mrkve pěstuju na zahradě snad 20 let a takové špatné vzcházení jako letos nepamatuju. To platí i o kalibrovaném osivu v páskách. Až nakonec jsem koupil klasické osivo v Bauhausu a to vzešlo v pořádku, ale sej jsem jej nakdy začátkem června.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Stanislava - (4) - 98.74 (?), 20.5.2009 17:15, zobrazeno: 20894x

Dobrý den, prosím o radu. Vysela jsem letos mrkev a ona nevzešla. Zkusila jsem to dvakrát (jednou v březnu a poduhé na začátku května) a pokaždé se stejným výsledkem, respektive s žádným výsledkem :(Co může být špatně? Půdu mám na zahrádce docela úrodnou (rajčátkům i hrachu se v ní daří moc dobře). Je poměrně jílovitá a těžká, tak jsem ji pro tu mrkev prosypala pískem. Vysela jsem ji do země asi 7 cm hluboko a pravidělně zalívala. Ale pořád nic... Poradí někdo? Děkuji a přeji všem pěkný den. Stanislava

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 20.5.2009 23:16

...to se tedy opravdu divím, že tu váš dotaz visí od 17. hodin a ještě vám nikdo "nevyčinil". Skoro všeobecně platí, že vrsta zeminy nad semenem by měla odpovídat průměru semínka. Sadit mrkev 7 cm hluboko je s prominutím zahrádkářské faux pas. Jinak také všeobecně platí, že mrkev i petržel vzcházejí dost špatně, nevyrovnaně, do vzejití je třeba udržovat záhon vlhký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.226 (?), 20.5.2009 23:20

...jen ještě dovětek. Tu hloubku výsevu maximálně, ale opravdu maximálně 1 cm. Zas aby se vám semínka při dešti nevyplavila. A mírně přitlačit hráměmi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.190 (?), 21.5.2009 8:07

Protože rád experimentuji, vysel jsem 8 druhů mrkve a karotky. Všechny vzešly. V semenech to tedy není. Je to jednoznačné, hloubka do 1cm maximálně! a zem nesmí do doby vzejití vyschnout. A řídím se orientačně známou zkušeností, jak je velké semeno taková vrstva hlíny při setí nad ním a zeminu přitlačit. Při dodržení hloubky výsevu a správné zálivky se mi ještě nestalo, že by něco nevzešlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.190 (?), 21.5.2009 8:11

A ještě rada. Udělejte třetí pokus, ještě je čas vhodnou mrkev nebo karotku vyset. Ale dodržte správný postup. Přeji úspěch, každý nějak začíná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Stanislava - (4) - 251.27 (?), 21.5.2009 11:14

Ech, tak to jsem teda truhla. Já ji tam chudinku úplne udusila. Tak jo, tak já jdu koupit další sáček semínek, snad se to teda teď už povede. A ještě mi, prosím, poraďte, jesli to mám zahrnout třeba jen pískem, tu 1cm vrstvu na semínka? Že by třeba nemohla mrkev tu tvrdší jílovitou vrstvu prorazit, kdybych to zahrnula pískem i tou půdou, co tam mám? Ona totiž když se zalívá, tak se jí na povrchu udělá taková tvrdá krusta. Každopádně děkuji za radu, chybami se člověk učí .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.31 (?), 21.5.2009 12:18

Nejlépe bude, když zeminu s pískem promícháte a semínka s tímto zasypete nebo místo písku můžete použít i zahradní substrát. K výsevu bych již teď doporučil mrkrv pozdní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.81 (?), 19.3.2010 14:32

Sázím mrkev a petržel každým rokem s výbornými výsledky. Podle mne je nejlepší způsob udělám rýhu, nasypu semínka a rýhu posypu zeminou na výsev a množení případně s trochou rašeliny. Celý řádek pak přišlápnu deskou, po kterí se projdu. Tento způsob má i další výhodu, že víte, kde jste sázeli, poněvadž zemina je obvykle tmavší, než ostatní půda. Někdy celý záhon ještě přikryji bílou netkanou textilií. Neudělá se tvrdá krusta, která normálně vyklíčená semínka zničí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.9 (?), 12.6.2010 12:04

Letos bych řekl, že s mrkví má problémy více zahrádkářů. Mrkve pěstuju na zahradě snad 20 let a takové špatné vzcházení jako letos nepamatuju. To platí i o kalibrovaném osivu v páskách. Až nakonec jsem koupil klasické osivo v Bauhausu a to vzešlo v pořádku, ale sej jsem jej nakdy začátkem června.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
gabi52 - (8) - 58.107 (?), 16.6.2010 10:37

dobrý den mě vzešla mrkev teprve tak před 14 dny a to jsem ji sadila na konci března já to ale přičítám tomu uplakanýmu počasí

já bych taky potřebovala poradit zasela jsem bazalku petrželku nat a ještě více bylinek a nevzešlo vůbec nic mohu to zkusit znovu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika