malé bulvy celeru



host - 214.246 (?)
24.11.2023 12:00

My chodíme kupovat sadbu do trhu. Je to takový rituál l Začne to 10 x kedlubna bílá 10 x salát  . A otázka celer ještě není?Kdepak to je ještě brzy? No to vím taky ale za okno doma možná ne. Pak koupíme nějaký starý hrnec nebo kroužky na slepice a jedem domu. Za čas tam zase jedem, a konečně narazíme na celer. Hezké sazenice. 5 Kč kus. Pan říká ze nad 10 ks jsou za 3 Kč kus. Beru 20 ks a dostávám informace. Sadba je Holandská tady u nás nám ujel vlak, kvalita a pod. Jo a tento celer už nenastydne jen roste a roste. Za čtrnáct dni jedem znovu a kupujeme zase nějaký salát u jiné paní  . Říká to je holandsky salát. Já říkám to máme štěstí, máme už celer který je odolný na zimu a teď ještě možná i ten salat bude nějak zvlaštní. Ona říká tak tomu moc nevěřte. Celer je stále chulostivý na chladno. Tekže neveřme všemu. Z 20 ti ks bylo určitě 5 drevnatych. Jinak ostatní 7-9 cm. Hnojime jen kompostem, žádný hnůj, žádné hnojivo. Zaléváme každý den. 2 x presazujem, nikdy nezkracujem kořeny. V roce 22 byl větší, asi ze nebyl z NL.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 23.11.2023 22:54

To jsou bulvy! Radost pohledět. A ten pór, takový mi nikdy nevyrostl. Gratulaceyes.Celer jsem nikdy ze semen nepěstoval, na to jsem prostě neměl nervy, tady pane Milane klobouk dolů. Vždy jen z koupené sadby, před 35 lety jsme mívali okolo 20 bulev jako na fotce, něco pro sebe, něco na prodej. Celer chce teplo a hodně živin, pravidelnou zálivku, zvlášť v 2. polovině léta. aby narostl. Teď kvůli sadaření už nemám tolik záhonů a na celer zůstává místo až po sklizni raných brambor. Někde jsem dostal koncem jara balíček takových malých neduživých sazeniček. Tak jsem je vysadil na záhon v červenci po bramborách. V mém případě jsem použil ledek vápenatý a cererit, později ještě trochu síranu draselného. Sklidil jsem celery jen asi 5-7 cm velké. Na můj vkus docela slušné, když na snímku z 21. srpna na záhonu nebylo skoro nic. Walter

celer
celer
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.11.2023 8:42

Tak zase podobná zkušenost, od výsevů celeru jsem upustil z důvodu nutnosti příšerného piplání. Sázíme a hnojíme to tak nějak všichni stejně, takže kde je pes zakopán bude těžké zjistit. Možná odrůda, místní vlivy, poloha měsíce při výsadbě a podobné zásadní okolnosti. Nám v podstatě těch 7 cm vyhovuje, nevím na co bysme zpracovali ty kilové koule z HM. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.11.2023 16:21

Díky. Zdá se, že slepé kuře našlo zrno.wink Teď jen, jestli tuší proč.

Jinak na Cererit nedám dopustit, má optimální složení pro období po vyklíčení či výsadbě - má dostatek fosforu. Ledek je spíš jen doplňkové hnojivo pro dusík a vápník. Ale to zas melu známé věci. Já na ten celer před i po výsadbě nepoužil vůbec nic chemického, jen ten hnůj a slepičinec. Totéž s pórkem. Samozřejmě dostával VIP zálivku spolu s okurkami a cuketami. Byl ale letos na slunečnějším místě než loni. Ale musím říct, že ta moje sadba nevypadala zdaleka tak dobře jako kupovaná (omrkl jsem si ji, když jsem byl v zahradnictví pro něco jiného), takže jsem byl "v pokušení". Odolal jsem. Jenomže teď mi to zahradnictví ukončili, takže budu odkázán jen na sebe. sad

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.11.2023 17:28

S tím Cereritem souhlas, přidávám jednu granuli do květináčku při přepichování veškeré sadby. Zdá se, že to pomáhá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.11.2023 23:07

Já ho drtím v kleštích.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 24.11.2023 12:00

My chodíme kupovat sadbu do trhu. Je to takový rituál l Začne to 10 x kedlubna bílá 10 x salát  . A otázka celer ještě není?Kdepak to je ještě brzy? No to vím taky ale za okno doma možná ne. Pak koupíme nějaký starý hrnec nebo kroužky na slepice a jedem domu. Za čas tam zase jedem, a konečně narazíme na celer. Hezké sazenice. 5 Kč kus. Pan říká ze nad 10 ks jsou za 3 Kč kus. Beru 20 ks a dostávám informace. Sadba je Holandská tady u nás nám ujel vlak, kvalita a pod. Jo a tento celer už nenastydne jen roste a roste. Za čtrnáct dni jedem znovu a kupujeme zase nějaký salát u jiné paní  . Říká to je holandsky salát. Já říkám to máme štěstí, máme už celer který je odolný na zimu a teď ještě možná i ten salat bude nějak zvlaštní. Ona říká tak tomu moc nevěřte. Celer je stále chulostivý na chladno. Tekže neveřme všemu. Z 20 ti ks bylo určitě 5 drevnatych. Jinak ostatní 7-9 cm. Hnojime jen kompostem, žádný hnůj, žádné hnojivo. Zaléváme každý den. 2 x presazujem, nikdy nezkracujem kořeny. V roce 22 byl větší, asi ze nebyl z NL.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.11.2023 14:53

Jak jsem psal, ta velikost mi skoro vyhovuje, větší by trochu být mohl. Spíš mi vadí ten chomáč zamotaných kořenů vespod, to je podle mně důsledek předpěstování v sadbovači. Nevím, jestli by mělo význam ty kořínky před výsadbou nějak rozvolnit. Skoro věřím tomu, že zahradníci kupují průmyslově dělanou sadbu, Holanďani jsou v tomto mistři nejlepší. Ale trochu mi to ňák nejde pod fousy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.11.2023 15:33

Tak jsem našel doma jeden už sklizený tak před týdnem, ovadlý. Nicméně jsem ho vyfotil, abyste neřekli, že kecám. Manželka z něj právě dělá "smraďocha": mrkev, celer, česnek a majonéza.

Mám za to, že kromě dobrého roku na počasí vděčím za tu velikost 3 faktům: sazenice rostly v teplotě kolem 12 stupňů a já jim přidal fosfor v NPK. Proto krásné kořínky (ano, při sadbě jsem je "rozcuchal", to dělám u všech sazenic). Pak také tomu, že jsem sazenice dal méně hluboko a tomu, že jsem je, vlastně to byla z nouze ctnost, přikryl tou netkankou.

Milan

Listopadový celer
Listopadový celer
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 3.7.2012 23:26

Co to je okratit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 3.7.2012 23:23

Jak zpretrham korinky, kdyz jsou pod zemi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika