Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Radovan - hovoríte mi skoro z duše. Bez snahy uraziť p. Hlavatého, si dovolím ohradiť sa voči označeniu časopisu Sady a vinice "vysoko odborným časopisom". Odborný - možno (na slovenské pomery), vysoko odborný ale už rozhodne nie. Preto stále zvažujem, či má zmysel si ho ďalej predplácať. Tých niekoľko euro ročného predplatného nie je zas až taká závratná suma, aby som to musel zvažovať finančne, ale každé nové číslo mi prináša viac sklamania ako radosti. Ak sa mi podarí nájsť jeden-dva ako tak čitateľné články v čisle, tak je to veľa.

Neviem presne aká je štruktúra odberateľov z hľadiska pomeru hobby/veľkoproducenti, ale z obsahu mám dojem, akoby som bol jediný hobby čitateľ. Pridaná informačná hodnota článkov je minimálna, nikam ma to neposúva. Väčšinou sú to len nejaké všeobecné politicky korektné omáčky, ktoré bez detailov sú mi nanič. Zbytok je reklama a možno nejaké oznamy či krátke rešeršné správy.

Neverím, že to nejde inak. Neteoretizujem - odporúčam každému aby si prelistoval časopis Moderní včelař z posledných 2 rokov, keď prešiel výraznou zmenou štýlu aj obsahu. Dokonca sú schopní ho vydávať na mesačnej báze (predtým 2-mesačník) a nepreháňam, ak poviem, že nad každým jedným číslom som s radosťou strávil viac času ako nad celým ročníkom Sadov a Viníc dokopy (to isté platí aj pre Sadař-Vinař). Reklama je v MV samozrejme tiež, ale pomer k relevantnému obsahu je výrazne menší - kumulatívne možno 10 strán z cca 50 strán aj s obálkou. Trh potenciálnych čitateľov je objemovo podľa mňa dosť podobný.

To je taký problém prestať neustále pochlebovať Vargovi a ďalším papalášom z ovocinárskej únie? Kedy sa dočkáme nejakého serióznejšieho článku o kontaminácii podzemných vôd pesticídmi (napr. nedávne výsledky v ČR), reziduách v plodoch (analýzy VURV, či zo zahraničia), výsledky štúdií o preukázateľnom negatívnom vplyve neonikotinoidov na včely (kolapsová situácia posledných rokov, kontaminácia medu)? Očividne je to nepohodlné. To by sa Vargovi tie "zdravé" jablká ťažko predávali, rovnako tak by reklama na Mospilan s včelou na kvete neštavala už len mňa.

Aby som bol aj konštruktívny - navrhujem dať každému číslu nejakú tému a tej sa poriadne venovať (napr. očkovanie, vrúbľovanie s ohľadom na špecifiká podpníkov a ovocných druhov, skladovanie, pôda a jej podstatné vlastnosti pre ovocinára, zelené hnojenie,  a milión ďalších).  Spraviť odbornú rešerš aktuálnych problémov a spôsobu riešenia + pridať hĺbkovú analýzu niektorých dielčích problémov odborníkom teoretikom, aj praktikom. Urobiť niečo ako seriál tak to robím ja. Návody na rôzne vychytávky - napr. spôsob inštalácie závlahy, protimrazovej ochrany, ochrany pred hmyzom, spôsob obrábania pôdy, použitá mechanizácia, spôsob skladovania. Ale tak, aby to bolo v praxi použiteľné pre hobby čitateľov, ideálne od iných hobby pestovateľov, prakticky overené. Ostrihať na jar niekoľko stromov roznych druhov - zle aj dobre a ukazovať v ďalších číslach ako sa to prejaví - aby bolo vidieť prečo sa to tak má/nemá robiť... Keď už nič viac - stačilo by pre každú tému získať praktické skúsenosti od niekoľkých skúsenejších čitateľov. Pochybujem, že hobby pestovatelia, odborníci zo škôl a výskumných ústavov by neboli ochotní sa podeliť so svojím know-how, aspoň čiastočne (u veľkoproducentov je to pochopiteľne inak).

Je toho oveľa viac, len stačí chcieť.

Trnavsko 145 mnm

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika