Černání kaktusu odspodu + otevřená rána



host - 181.162 (?)
18.2.2020 11:22

Když se stane, že se kaktus dostane do takového stavu, mělo by se jednat okamžitě po zjištění. Neni třeba se ohlížet na roční doby. Ten můj visel na hřebíku v místě kde se netopí, ale neni mráz, zabalený v novinách s občasnou kontrolou, téměř celý rok. Škoda, že nemám foto, ale zato mám řadu semenáčků, přestože jsem se nesnažil o nějaké opylování.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 217.155 (?), 17.2.2020 16:23, zobrazeno: 3534x

Zdravím vás, přátelé,

rád bych vás požádal o radu ohledně kaktusu. Je cca 40 let starý, mám jej v kanceláři cca 2 roky a i když byl od počátku trochu tmavší, poslední dobou si všímám, že odspodu skutečně výrazně černá. Stejně tak jsem si všiml, že na jednom místě se objevila cca 1,5 cm dlouhá a 2-3 mm široká otevřená "rána", ze které vytekla jakási hmota, která je nyní již světlá a tuhá. Celkově mi také přijde, že vršek je stále pevný a barevný, ale spodní část je hmatově jaksi měkčí, houbovitější či jak to popsat.

1) Napadá někoho z vás, co by mohlo způsobovat černání kaktusu odspodu a co proti tomu mohu udělat? Nezalévám vůbec často, ale je pravda, že stanoviště není z nejsvětlejších, pokud jde o sluneční svit...

2) Máte tip, co mohlo způsobit otevřenou ránu a jak ji případně "zacelit", resp. ošetřit?

Děkuji za vaše postřehy.

Zdraví Milan

Kaktus
Kaktus
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.29 (?), 17.2.2020 18:21

Nevím, co napíší jiní. Podle mne rána kaktusu nijak nevadí - možná měl chvíli víc vláhy a pokožka napětím praskla (jako plody nezalévaných rajčat po dešti). Horší je to černání dole, podle mne začíná hnít a bylo by potřeba odříznout dosud zdravou horní část, v její spodní části seříznout žebra pod úhlem 45°, nechat nějaký čas zaschnout - dokud se neukáží špičky "čekacích kořínků" a pak ji nechat znovu zakořenit.           Lída     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 244.121 (?), 17.2.2020 19:01

Kaktus uhnil od kořenů (nerovnováha teplo, světlo,zálivka, popřípadě studený průvan).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.69 (?), 17.2.2020 19:44

Z fotky to působí dojmem, že ten nebohý kaktus je dávno mrtvý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.154 (?), 17.2.2020 21:34

Nemusí to být pravda. Zjistí to hravě, když kaktus nad bebí přeřízne ostrým nožem, může to jít těžko, protože tělo bude dosti dřevnaté, pokud na řezné ploše bude něco co tam nepatří, to je tmavý flek, měkká, jakoby uhozená dužnina, řízne se o centimetr výš, když z toho třeba zbude malý špaček a na řezu bude vypadat zdravě, seříznout hrany, zabalit do novin, umístit do temna, kde se netopí, ale také nesmí mrznout, za půl roku se kouknout, trny budou velmi měkké a ve středové části mohou už být základy nových kořenů - bílé špičky, když nebudou, zabalit a uložit. může to trvat i rok. Mi kaktus po takovém zásahu začal každoročně bohatě kvést.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.155 (?), 18.2.2020 8:12

Děkuji za příspěvky. Shodujete se tedy na tom, že to zkrátka není přirozené a bylo by dobré to řešit. Je lepší výše uvedený postup zahájit na podzim, kdy je v garáži chladněji nebo to není klíčové?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 181.162 (?), 18.2.2020 11:22

Když se stane, že se kaktus dostane do takového stavu, mělo by se jednat okamžitě po zjištění. Neni třeba se ohlížet na roční doby. Ten můj visel na hřebíku v místě kde se netopí, ale neni mráz, zabalený v novinách s občasnou kontrolou, téměř celý rok. Škoda, že nemám foto, ale zato mám řadu semenáčků, přestože jsem se nesnažil o nějaké opylování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.29 (?), 18.2.2020 18:34

Co nejdříve, nejlépe hned. Hniloba bude postupovat...   

Tu uříznutou zdravou část můžete položit kdekoliv (ne na slunci, aby zbytečně nevysychala), nemusí být v chladnu. Jen nesmí mít vlhko.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.29 (?), 18.2.2020 18:37

ps - ta spodní hrana žeber se seřezává proto, že když kaktus zasychá, ostny se otáčejí směrem k řezu, po seříznutí hrany nepřekážejí.    L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 217.155 (?), 19.2.2020 10:10

Děkuji za rady, pustím se do toho ještě tento týden :-)

Přeji pohodový čas.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika