stříhání tůjí



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 49.39 (?) 
1.10.2010 16:37

Nic jste neprošvihl! :-)

Podle mého názoru je lepší předjarní sestřih než podzimní: po podzimním řezu zahnědlé konečky větviček dlouho kazí estetický dojem ze stálezeleného živého plotu. Při stříhání v předjaří brzo po střihu začnou tůje rašit a obrůstat a ostříhané konečky nejsou tak dlouho viditelné.

I pro samotné tůje je myslím lepší, když před zimou nejsou poškozeny stříháním.

(Ale přiznávám, že i já jsem tůje stříhal nyní, protože na to byl dostatek času a na jaře bude větší frmol.)

Doporučuji krátit výšku i ze stran hned v roce výsadby, aby lépe zahušťovaly a bay lépe držely tvar.

Pokud jsou tůje vysazeny u plotu (a zvláště, jsou-li blízko plotu), pak je velmi důležité pravidelným a dostatečným stříháním udržovat průchozí prostor mezi plotem a tůjemi. Pokud vám do plotu přerostou, je to pak hrozná práce, není tam k hnutí :-(.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
         
ladaadal - (7) - 97.58 (?), 28.3.2012 8:48

Pane Josefe, souhlasím s jarním stříháním, i když jsem taky asi dvakrát z časových důvodů stříhal až na podzim. Ale prostor u plotu? Už jsem to četl několikrát? Proč? Já je mám přímo na plotu a stříhám z druhé strany. Tím mi plot tvoří rovnou stěnu. Jen se člověk musí domluvit se sousedem, aby ho tam občas pustil.

Jinak ustřižené konce na jaře opracuji na řízky a zasázím do rašeliny s pískem, abych měl čím doplňovat a prodlužovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.238 (?), 27.4.2016 11:46

včera jsem omladil cca 5m túje motorovkou zhruba na 2 m, včetně větví, mám holé stromy a tak musímk čekat až se znovu zazelenají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.4.2016 12:26

Eh, a co my s tím? indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 27.4.2016 13:48

Někdo tu psal, že túje nerady obráží ze starého dřeva, takže možná budete mít na zahradě velmi ozdobný suchý kůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 173.178 (?), 27.4.2016 21:12

Není tůje jako tůje: některé obrážejí lépe, některé špatně či vůbec.

K těm, které dobře obrážejí, patří Thuja plicata - zerav obrovský/řasnatý (velký vzrůst, tmavozelené lesklé větvičky)..

Oproti tomu běžnější zerav západní - Thuja occidentalis (obvykle světleji zelené, matné větvičky, na zimu zpravidla nahnědlého nádechu) takto radikální zásah "rozdýchává" delší dobu...

A v obecném názvosloví jsou "tůjemi" i cypřišky, cypřišovce, jalovce atd.

To jen pro doplnění a upřesnění diskuse.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika