stříhání tůjí



ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?)
27.4.2016 13:48

Někdo tu psal, že túje nerady obráží ze starého dřeva, takže možná budete mít na zahradě velmi ozdobný suchý kůl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 49.39 (?), 1.10.2010 16:37

Nic jste neprošvihl! :-)

Podle mého názoru je lepší předjarní sestřih než podzimní: po podzimním řezu zahnědlé konečky větviček dlouho kazí estetický dojem ze stálezeleného živého plotu. Při stříhání v předjaří brzo po střihu začnou tůje rašit a obrůstat a ostříhané konečky nejsou tak dlouho viditelné.

I pro samotné tůje je myslím lepší, když před zimou nejsou poškozeny stříháním.

(Ale přiznávám, že i já jsem tůje stříhal nyní, protože na to byl dostatek času a na jaře bude větší frmol.)

Doporučuji krátit výšku i ze stran hned v roce výsadby, aby lépe zahušťovaly a bay lépe držely tvar.

Pokud jsou tůje vysazeny u plotu (a zvláště, jsou-li blízko plotu), pak je velmi důležité pravidelným a dostatečným stříháním udržovat průchozí prostor mezi plotem a tůjemi. Pokud vám do plotu přerostou, je to pak hrozná práce, není tam k hnutí :-(.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ladaadal - (7) - 97.58 (?), 28.3.2012 8:48

Pane Josefe, souhlasím s jarním stříháním, i když jsem taky asi dvakrát z časových důvodů stříhal až na podzim. Ale prostor u plotu? Už jsem to četl několikrát? Proč? Já je mám přímo na plotu a stříhám z druhé strany. Tím mi plot tvoří rovnou stěnu. Jen se člověk musí domluvit se sousedem, aby ho tam občas pustil.

Jinak ustřižené konce na jaře opracuji na řízky a zasázím do rašeliny s pískem, abych měl čím doplňovat a prodlužovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.238 (?), 27.4.2016 11:46

včera jsem omladil cca 5m túje motorovkou zhruba na 2 m, včetně větví, mám holé stromy a tak musímk čekat až se znovu zazelenají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.4.2016 12:26

Eh, a co my s tím? indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 27.4.2016 13:48

Někdo tu psal, že túje nerady obráží ze starého dřeva, takže možná budete mít na zahradě velmi ozdobný suchý kůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 173.178 (?), 27.4.2016 21:12

Není tůje jako tůje: některé obrážejí lépe, některé špatně či vůbec.

K těm, které dobře obrážejí, patří Thuja plicata - zerav obrovský/řasnatý (velký vzrůst, tmavozelené lesklé větvičky)..

Oproti tomu běžnější zerav západní - Thuja occidentalis (obvykle světleji zelené, matné větvičky, na zimu zpravidla nahnědlého nádechu) takto radikální zásah "rozdýchává" delší dobu...

A v obecném názvosloví jsou "tůjemi" i cypřišky, cypřišovce, jalovce atd.

To jen pro doplnění a upřesnění diskuse.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika