Pinus radiata



Monika55555 - (30) - 243.83 (?) 
25.9.2009 8:23, zobrazeno: 10965x

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s borovicí montereyskou (Pinus radiata)? Uvažuji o tom, že si jí koupím, ale v článcích na netu jsem našla, že je hodně náchylná k houbovitým chorobám. Potřebuji něco neopadavého pod okno (takže asi do 1,8 m). Pokud by někoho napadla ještě nějaká další rostlina, tak budu ráda. A ještě jeden dotaz Pinus STROBUS radiata je stejná borovice jako Pinus radiata, nebo ne?

Díky všem za příspěvky.

Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 49.39 (?), 25.9.2009 12:30

Každá z těch borovic je jiná:

Pinus strobus Radiata je zakrslá odrůda borovice vejmutovky. tato odrůda dorůstá okolo 1 m do výšky a o něco více do šířky (velikost samozřejmě závisí na věku a dalších podmínkách růstu). Vejmutovky opravdu trpívají rzí vejmutovkovou a dalšími houbovými chorobami.

 Pinus radiata je samostatný druh stromovité borovice. Určitě nebude vhodná pod okno. V našich podmínkách - jak je psáno - prý zpravidla nepřežije zimu.

Přede dvěma lety jsem takto označenou borovici v jedné školce objevil (nejspíše se jednalo o dovezené rostliny?) a pro vyzkoušení jsem jednu z nich koupil. Zmiňoval jsem se o tom zde na fóru a sháněl o ní informace a zkušenosti s ní.  Tímto se nyní hlásím se zpravodajstvím o ní: Od výsadby si vesele roste a dvě zimy již přečkala bez úhony (a to nejsme v žádném teplém koutě republiky).  Závěr: buď to není Pinus radiata (vzhledově jí - podle fotek - odpovídá) anebo je to její mrazuvzdorná mutace???

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika55555 - (30) - 61.13 (?), 25.9.2009 14:11

Díky za radu. Takže ta borovice vejmutovka je vhodná pod to okno, ale trpí houbovitými chorobami. Mohl by mi ještě někdo, kdo s ní má zkušenost poradit jak se tedy o ni starat, aby prospívala a choroby neměla? Nemáte ji někdo na zahradě? Nebo neporadíte mi nějakou jinou rozlehlejší, širší rostlinu, neopadavou, do výšky 1,8 m.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 25.9.2009 14:49

Ozývám se zase já, ale samozřejmě se může připojit kdokoli.

Neodrazuji Vás od ní. Za pokus to třeba stojí, třeba u Vás bude mít dobré místo a trpět chorobami nebude. Proti houbovým chorobám byste ji mohla dle potřeby postřikovat fungicidy.

Ale existují desítky odrůd různých zakrslých borovic, hlavně od borovice kleče: Pinus mugo: pumilio, Mops, Picollo, Carstens Wintergold (je v zimě zlatožlutá) atd., dále od borovice lesní: Pinus sylvestris Beuvronensis,...

Také od smrku je řada různých odrůd: Tabuliformis, Nidiformis, Maxwelii...

Dále různé typy jalovců, cypřišků a zeravů (tůjí)...

Z listnatých by to mohly být různé nižší rhododendrony a azalky, nízká bobkovišeň (Otto Luyken?), brsleny...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Monika55555 - (30) - 61.13 (?), 30.9.2009 13:42

Díky za rady!

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.39 (?), 28.6.2010 16:31

Pro úplnost a pro toho, koho to zajímají zajímavosti, doplňuji zpravodajství o vysazené borovici montereyské - Pinus radiata: letošní dlouhou zimu (2009-2010) nepřežila. (Ale dva roky předtím rostla a byl to úspěch). Stačila dorůst asi do 1-1,5 m výšky.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.2 (?), 31.5.2017 14:17

Není to pinus radiata - bohužel koupil jste špatně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika