pěstování cedru u nás.



host - 135.200 (?)
28.3.2017 8:02

Pokud koupím cedr pěstovaný v kontejneru s výškou 3-4 m, začnou se nejnižší větve od země zesilovat, vyrostou? Nebo bude spodek vytáhlý, jako je teď v tom kontejneru. Díky K.E.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 217.146 (?), 16.6.2008 23:30

Dobrý den, chtěla bych si vypěstovat cedr ze seminka, ale potřebuji vědět, jak dlouho může být a vydrží v květináči v bytě. Děkuji mockrát za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.233 (?), 7.10.2008 22:14

Mám doma vysazený (v zahradnictví zakoupený)cedr libanonský, a mám sním tzto zkušenosti: bydlím na Jižní Moravě (Kyjov)a poslední zimy byly velmi mírné, takže těmito cedry se to vokolí v posledních letech jen hemží-snad i proto, že je zbytečné je sám množit, když jsou volně dostupné v každém lepším zahradnictví.Zasadil jsem ho do úrodné hnědozemě (na místě bývalého hnojeného vinohradu)v přesvědčení, že jsem pro něj udělal to nejlepší, ale jedno srovnání mě vyvedlo z omylu.Divil jsem, že moc neroste-měl jen malé přírustky nových mladých výhonů.O to víc mě překvapilo, že známý, který si jej také vysadil u novostavby, která stojí na navážce dvou metrů hrubého makadanu, ho má mnohem vyšší než je ten můj, ačkoli ho vysadil o tři roky později! Pak jem se na netu podíval kde v libanonu rostou(či spíše původně rostly-dnes je tam jen pár chráněných hájů i když se začínají znovu vysazovat)a zjistil jsem že rostou dost vysoko v horách, které mají i přes 2000m.n.mořem a kde je v zimě i dost sněhu, i když je to více na jih od nás.A to nejpodstatnější-že rostou na chudé horské kamenité půdě!!!Proto taky ten kamarádův mladší stromek na té makadanové navážce prospívá lépe, než ten můj starší v úrodné hnojené půdě.Cedru libanonskému tedy očividněvíce prospívají stanoviště s chudší kamenitou půdou na niž je adaptován ze svého původního místa výskytu.A díky adaptaci na zimu vLibanonských horach snáší tento druh cedru zimu lépe než jiné druhy.Soused si např.koupil a zasadil asi 15m od toho mého cedr himalájský a ten mu po první zimě omrzl, tak,že ho druhou zimu raději obalil, ale to nepomohlo-a tu nepřežil už vůbec.(laik by si řekl-je přeci himalájský, a Himaláje-jak víme ze ZŠ jsou mnohem vyšší než pohoří Antilibanon, ale to, že roste v Himaláji ještě nemusí znamenat, že ve velké nadmořské výšce-možná v relativně teplém podhůří Himalájí, ale to jen spekuluju-to jsem si nezjištˇoval.O atlaském taky moc nevím-letmý pohlet na mapu SV Afriky ukazuje výšku od2000 do 4071m.n.mořem-jenže je to ješte o kapku jižněji než Libanon+navíc Atlas zachycuje teplé mořské větry od Atlantiku.Ale fakt nevím v jaké nadmořské výšce v Atlasu cedr roste, ale zdá se mi, že v mírnějších teplotách než ten libanonský, který je asi vůči mrazu nejotužilejší.Pokud chcete neco vědět o mích zkušenostech s pěstováním Sekvojovce obrovského, tak zadejte do vyhledávání vlevo slova: Sekvojovec mamutí.Totˇˇvše, a uvítám jakoukoli opravu případných chyb v tom co jsem zde tvrdil.Richard Molek, Kyjov   e-mail: i.molkova@tiscali.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 239.246 (?), 16.1.2015 11:24

Na podzim tedy v půlce listopadu jsem vylezl na již zrostlí cedr libanonský a omak zjistil které šišky se už v ruce rozpadávají ty jsem sebral a nechal po tři dny máčet ve vodě každý den jsem vodu vyměnil. před týdnem mi vykoul první cedr. Takto malý dám ven až v květnu v květníku a na zimu samozřejmě domů. Někde jsem vyčetl že kolem třetího roku je největší umrtnost a proto ho na pevno vysadím až čtvrtým rokem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 31.37 (?), 1.3.2009 19:47

Před čtyřmi lety jsem dostala kultivar cedru "Blue snake" - byl asi půl metru vysoký, možná o fous víc. V květináči jsme ho dali "prozatimně" na předzahrádku = na jihozápadní stranu domu, kde celý den pere sluníčko a i v zimně je tam docela teplo. Zatím tam stále spokojeně roste. Už se ho bojím přesadit i bojovat s květináčem. Nejspíš prorostl do volné země, což je písek, černozem a trocha jílu. Vodu má jen tu, co mu naprší, popř. nasněží a zatím není žádný prolém. Už teda dosáhl 2,2 metru, což by měla být konečná výška tohoto kultivaru, tak uvidím, co bude dělat dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 2.3.2009 12:18

Jesti má Váš cedr po čtyřech letech "konečnou" výšku, jistě půjde o omyl: buď v udávané konečné výšce anebo v určení.

Pokud Vám roste takhle rychle a spokojeně, posunul bych desetinnou čárku u výšky o jedno místo doprava. Zvažte, jestli je i pro tuto výšku jeho stanoviště vhodné: pak ho buď stříhejte anebo přesaďte.

To, že je v květináči, není moc dobré (mohou se mu kořeny o květináč zaškrtit a strom může buď odumřít anebo se třeba vyvrátit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.153 (?), 24.8.2010 19:31

Cedr atlantský mám dva roky, letošní první zimu přečkal v květináči v zemi pod sněhem. Myši mu ohryzaly polovinu obvoudu kmínku do výšky 2-3cm. Ránu jsem ošetřil štěpařským voskem a na jaře přesadil do chudé podzolovité půdy na vysočině ve výšce 720 m nad mořem. Také mu začaly rezivět jehličky, kolem stromku jsem zasadil pro ochranu žívé proutky vrby, rychle se vzpamatoval, krásně obrazil a už vyrostl o 30 cm. Rána se skoro zacelila. Je na slunci, větrné stanoviště, zaléval jsem ho jen zpočátku, než kořínky dosáhly větší hloubky.

Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.246 (?), 15.4.2015 9:36

Zasadil jsem teď cedr libanonský, zrovna ven na zahradu, takový malý, nadzemní část asi 15cm.. Dočetl jsem se že nemusí kyselejší půdy, můžu ho obsypat mulčovací kůrou, neuškodí mu to? Díky, Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.38 (?), 15.4.2015 11:25

Neuškodí, bude rád, mám 3 cedry, všechny zakůrované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.200 (?), 28.3.2017 8:02

Pokud koupím cedr pěstovaný v kontejneru s výškou 3-4 m, začnou se nejnižší větve od země zesilovat, vyrostou? Nebo bude spodek vytáhlý, jako je teď v tom kontejneru. Díky K.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika