Nové jehličnany reznou



TomB. - (36) - 55.96 (?) 
28.6.2013 19:08, zobrazeno: 13688x

Ahoj, asi před měsícem jsem v jednom středočeském zahradnictví koupil a hned zasadil borovici bělokorou, cypřišek nutkajský a javor dlanitolistý bloodgood. Vše bylo v balu, zdály se v pořádku. Ani jedné rostlině se však nedaří. Cypřišku i borovici reznou jehlice, javoru schnou listy. Cypřiš i borovici jsem zasadil do směsi kompostu a rašeliny a pravidelně je vydatně zaléval. Javor je jen v kompostu a hlíně. Nijak jsem je nehnojil. Možná jim ublížily dlouhotrvající deště, i když máme dost kamenitou půdu a voda rychle odtéká. Prosím o tip na možné příčiny, děkuji.

Borovice
Borovice
Cypřišek
Cypřišek
Javor
Javor
Javor
Javor
Cypřišek detail
Cypřišek detail
Borovice
Borovice
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 29.6.2013 0:34

Řekla bych, že ta borovice je v pořádku, hnědnou jen nejstarší jehlice. To borovice dělají všechny, že jim staré jehličí opadává, od kmene jsou pak větve holé. Přírustky má. U toho javoru to může být způsobeno ostrým sluncem které bylo, japonské javory jsou na to dost citlivé, většina chce spíš polostín. Na to, že byl čerstvě zasazený a přišly pařáky, je ve výborném stavu. U toho cypřišku nevím, s c.nutkajským nemám zkušenosti.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Frany - (40) - 96.10 (?), 29.6.2013 1:41

Krom toho, že byly stromky vystaveny stresu, by borovička (ne spišská smiley) mohla být zasažena infekcí sypavky. Ta se šíří touto dobou a jehličí reziví nejdřív u kmenu. Podrobné informace najdete dejme tomu na wikipedii. Zkuste porovnat...
U cypřiše mi napadlo, jestli by zase kromě stresu nemohly být důvodem svilušky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomB. - (36) - 55.96 (?), 29.6.2013 6:56

Borovici hnědnou jehlice nejen u kmenu (tam tedy nejvíc), ale i na větvích. Nepřipadá mi to jako běžný jev. O sypavce jsem četl, že jehlice jakoby proužkují, což na těch mých není. Není na místě podpora růstu nějakým přihnojením? TB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 29.6.2013 8:36

Sazenice jsou již docela velké a u takovýchto rostlin již mohou být problémy s přesazením.Přeci jenom je dost kořenů osekaných.Celkem dobře se však dají přesadit i větší rostliny.

Podle mě je Váš problém tak, jak píšete.Pravidelná, vydatná zálivka a pak deště.Přiměřeně zalévat by se nové výsadby měly.Něco vypaří okolní zem, něco rostlina a zbytek je navíc a musí se někam tento přebytek vsáknout.Jestli se hůř vsakuje, po čase je vždy problém.Nejhorší na toto jsou různé mulče, kamínky atd.Přebytkem vody se nadělají vždy větší škody než suchem.

Podle fotky, jestli není foto zkreslené, je na tom dost špatně cypřišek a nevím, jestli Vám vydrží.Borovice zatím vypadá celkem dobře, ale u borovic se problémy objevují s dost velkým zpožděním.Sypavku tam nevidím.Kdybyste se jí bál, stříká se kuprikolem.Javor, tak,jak bylo psáno, má rád jemný polostín.Třeba přecházející stíny.Ale dá se pěstovat i na slunci.Krásných javorů na plném slunci jsem viděl spoustu.Musí však mít zajištěné dobré podmínky.Dobrou, přiměřenou výživu, třeba Osmocote, Basacote atd.a hlavně kyselejší půdu.Takže rašelinu.Aspoň ji zkuste nějak opatrně přimíchat.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 29.6.2013 8:43

Jo, ty opálené listy javoru jsou od sluníčka.Slunce ždy opálí listy, když javor nemá ideální podmínky.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 29.6.2013 10:35

Červenolisté javory prý snesou více slunce ale né celý den na slunci (nevím jaké máte pro něj podmínky), v zahradnictvích je mají většinou přistíněné a pokud je pak zasadíte na slunce, spálí se listy. A k javoru přidejte rašelinu, má rád kyselejší půdu wink.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomB. - (36) - 3.70 (?), 1.7.2013 14:45

Na všechny rostliny svítí celý den slunce, jsou to totiž první rostliny na nové zahradě. Javor zkusím nějakou dobu nezalévat, přistínit ho nějakou sítí nataženou na zapíchaných tyčkách a opatrně ho přihnojit rašelinou. K cypřišku i borovici dám zrovna tak rašelinu, jinak nevím co s nimi, doufám, že jim to aspoň trochu pomůže. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 29.6.2013 10:50

Rozhodně nyní nehnojte, spíš byste jim tím ublížil. U toho javoru můžete ještě zkusit zamulčovat kořeny, pokud je na slunci, prospěje mu to. Stačí buď pár kamenů položených tak, aby chránily kořeny před přehříváním, nebo klasický mulč.  Jinak ideální místo pro japonské javory je v přechodném stínu, nebo někde u jezírka, kde mají vlhčí vzduch. Sama ho mám sice na plném slunci, ale kořeny má kryté kameny a je u jezírka.  Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.41 (?), 28.8.2013 18:17

Vy ale nemáte červený javor. Ten je choulostivější na slunce. Hlavně to jarní, to javor úplně spálí. Určitě p. Bergere javor zakryjte proti brzkému jarnímu slunci.  Borovice má stres z přesazení. Může zajít klidně až po roce po přesazení. Dokuď nezakoření a nezačnou vyrážet nové přísrůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika