Reznou nám borovice, čim to je?



host - 15.196 (?)
17.11.2008 16:20

Přesně tak, je to suchem. Půda je tady na severu Moravy dočista bez vláhy. Těch pár kapek, co zatím od září spadlo, to nespravilo. Takže zahrádkáři, a to nejen na Moravě, zalévejte! Kdo nemá studnu či opravdu hodně sudů z nachytanou dešťovkou, musí holt využít vodovod. A rada, že když borovici začnou vypadávat jehlice (neřku-li, když tázající se píše rovněž o usychajících smrcích), jedná se JEDINĚ o sypavku a je třeba rychle stříkat, mám nejradši. Podobní rádoby "odborníci" by se měli nejprve zamyslet a uvážit, zda svou odpovědí spíše neuškodí než pomůžou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 32.9 (?), 10.10.2008 14:12, zobrazeno: 14005x

Dobry den, nejak nam letos na Opavsku reznou borovice. Reznuti zacina od kmenu a siri se dal ke koncum vetvi. Dokonce kompletne opadli i nejake smrky. Cim to je? Podotykam, ze se jedna o jev pozorovany v zahradach. dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.233 (?), 10.10.2008 21:31

Patrně se jedná o houbovou chorobu-Sypatka borová.Více o ní o o postřicích: zadejte na internetu do vyhledávače: Sypatka borová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.237 (?), 17.11.2008 13:28

Je to pouze suchem.Mám jich doma několik a ty co jsou v kůře jsou v pohodě a ty v trávníku od kmene reznou.Je to vždy na podzim, když málo prší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.196 (?), 17.11.2008 16:20

Přesně tak, je to suchem. Půda je tady na severu Moravy dočista bez vláhy. Těch pár kapek, co zatím od září spadlo, to nespravilo. Takže zahrádkáři, a to nejen na Moravě, zalévejte! Kdo nemá studnu či opravdu hodně sudů z nachytanou dešťovkou, musí holt využít vodovod. A rada, že když borovici začnou vypadávat jehlice (neřku-li, když tázající se píše rovněž o usychajících smrcích), jedná se JEDINĚ o sypavku a je třeba rychle stříkat, mám nejradši. Podobní rádoby "odborníci" by se měli nejprve zamyslet a uvážit, zda svou odpovědí spíše neuškodí než pomůžou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 12.12.2008 7:26

" Přesně tak, je to suchem ", tak podobné "odborníky" mám také rád, ono "to" může být totiž i hmyzem! Stejně jako dnes slyšíme o kůrovcích na smrku, tak i borovici může poškodit kůrovec! A uvedené příznaky tomu také nasvědčují. Poškození extrémním suchem začíná zpravidla na koncích větví a následně dochází k defoliaci celé koruny. Podobně jako u poškození ozonem. To, že odumřely i smrky, spíše nasvědčuje napadení kůrovcem. Rozhodující pro stanovení příčiny by byl pohled na kůru stromů. "Dírkovaná", tedy závrty do kůry, jsou jasným důkazem. Je pravda, že smrk je vlhkomilná dřevina, ovšem v takovém případě by on byl prvním postiženým. Jeho povrchový kořenový systém trpí nedostatkem vláhy více než borovice. Borovice je dřevina převážně písčitých půd, světlomilná a vláhu si dokáže najít téměř vždy.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 70.110 (?), 23.12.2008 0:36

Také nám v zahradě uschly borovice, ale směrem od severu. Začalo to u kmene. Byl se na to podívat strýc a potvrdil, stejně jako profesor Bernasovský osobně, že se jedná o Mycobacterium Schmidtii, nakažlivou chorobou-houbou, která se k nám rozšířila ze Slovenska. V oblasti Tater napadá hlavně smrky, ale i některé borovice.  Všechny borovice jsme na zahradě uřezali a spálili, raději i ty nenapadené, aby se zabránilo kalamitě. S hořkou solí nemám zkušenosti.Libuše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.12.2008 10:10

Zdravím vás paní Libuše, mám k vám jeden dotaz, spojený s přáním. Protože jsem mimo techniku i lesníkem, zajímám se o vše co s touto činností souvisí. Zaujal mne tedy váš příspěvek a zejména příspěvek vašeho (pravděpodobně), známého, prof.RNDr. I.Bernasovského, ve vláknu "Rezavý smrček". Tato mykocelóza se stává skutečně novou hrozbou a nejen pro konifery. Pokusil jsem se tedy vyhledat jeho publikační činnost k této problematice, bohužel, našel jsem pouze strohé odkazy na děkana Prešovské univerzity, činného v antropolgii, oblastech lidského zdraví a onkologii. Dalším byl pracovník Výzkumného ústavu svářečského. Předpokládám tedy, že ani jeden není tím vámi jmenovaným. Nyní to přání. Byla by jste tak hodná a dopomohla mi k nějakým spojením na tuto oblast činnosti pana profesora? Předem děkuji.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.205 (?), 23.12.2008 12:06

jo, já bych to také chtěla. Díky.pokud existuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika