jalovec obecný - kde?



mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?)
23.1.2014 23:52

Rizkovani mi fungovalo skvele, pouzil jsem drevity rizek ze starsiho dreva, cca 15cm, minimum zeleneho, s patkou, dokonce bez stimulatoru, do stinneho mista... a ujala se vetsina (jen na ne nesmite zapomenout jako ja, protoze se tisnily a nektere nasledne zasly).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.226 (?), 5.7.2013 12:44

Na fotce je (s pravděpodobností hraničící s jistotou) jalovec obecný.

Nebál bych se kuchařského upotřebení jeho plodů.

Samec - opylovač může být i dost daleko; asi by mohl být jak vzpřímeného, sloupovitého vzrůstu, tak nízkého, keřovitého vzrůstu. Přenos pylu vzduchem, větrem - třeba i na dost velké vzdýlenosti... (A spekuluji: je dost možné, že k opylení může dojít i pylem jiného druhu jalovce...)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 5.7.2013 18:11

Dekuji, to je skvela zprava :-).

Dve doplnujici otazky:

- muze byt opylovacem i jiny jalovec, treba chinensis? Ten mam nedaleko. Jsem takovy sberatel rostlin, rizkuju co jde - ale nevim kam to potom budu sazet ;-).

- jsou nejake jalovce, ktere maji pro clovka jedovate plody? Nebo to je jako u tisu, ze plod je jedly (zkouset to nebudu) a jedovate je vse zelene? Je nejake riziko uziti "neznamych" jalovcinek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 5.7.2013 23:28

Malá připomínka - pokud chcete vy nebo sousedi mít na zahrádce hrušeň, tak ten jalovec čínský zlikvidujte. Jalovec čínský a j.chvojka jsou hostiteli rzi hrušňové, takže byste byli bez hrušek. Jalovce lze nahradit podobnými kultivary jiných druhů, ale hrušeň se nahradit nedá... 

ps  ;-) u tisu je z plodu jedlý jen červený míšek, semeno v plodu už je jedovaté.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 6.7.2013 0:52

Mel jsem za to, ze i dalsi jalovce (napr. ten obecny) jsou hostiteli (jestli se nepletu v zime je rez hrusnova na jalovci, pres leto na hrusni).

Jalovce uz mam nekolik let a zatim nic, i kdyz nesondoval jsem kdo ma co na zahrade.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 6.7.2013 9:20

Jalovec čínský a j.chvojka jsou hostiteli rzi hrušňové, takže byste byli bez hrušek.... neplašte zbytečně, většinou se oba stromky snesou na zahradě vedle sebe bez problémů. Taky mám oboje. Nejhorší je, když si někdo něco někde něco přečte, nerozumí tomu a dělá pak paniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.186 (?), 6.7.2013 11:14

Ferdo, tak to asi máte na zahradě jiný jalovec, než uvedené dva druhy. Ještě se někdy jako hostitelé uvádějí některé odrůdy j.prostředního (J.media).Ony se jalovce od sebe blbě poznávají. Ale u J.communis nebo J.horizontalis rez nehrozí, ty mám na zahradě také.

A ohledně té paniky - měl byste vidět moji Armidu letos, když jsem ji nestihla postříkat - doufám, že přežije - je víc oranžová a hnědá, než zelená. Bohužel nemám fotku. A to v dohledu uvedené jalovce nemám - ale v osadě je někteří mají...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.162 (?), 6.7.2013 9:11

Opylení jalovcem čínským nemohu potvrdit ani vyvrátit. Jestli by vznikla klíčivá semena, netuším. Plod (osemení) však vzniká z pletiva mateřské rostliny, takže na jalovčinkách by vliv opylení jiným druhem neměl být znát.

Jako jedovatý se uvádí jalovec chvojka a nejspíše i další druhy jalovců. I předávkování jalovcem obecným může mít nežádoucí následky, byť případy otravy nejsou známy 
(viz wikipedia).

Jalovec obecný není zimním hostitelem rzi hrušňové. Jalovec čínský ano. I v dalších uvedených skutečnostech souhlasím s Lídou.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 201.222 (?), 7.1.2014 15:59

Prosila bych poradit, vítr mi zlomil jalovec, byl krásný a měl už dobře 15 roků, vzala jsem si z něj řízky a má i bobule, zkusím řízky nasadit a bobulky také, m yslíte, že se ujmou, nebo máte jinou radu pro mě Děkuji Jana 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.130 (?), 7.1.2014 20:01

Dobrý večer. Jalovec jsem ještě neřízkoval, proto nemohu poradit. Zlomený jalovec drobet za střihněte a on obrazí. Za nějakou dobu bude zase chlapák.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 23.1.2014 23:52

Rizkovani mi fungovalo skvele, pouzil jsem drevity rizek ze starsiho dreva, cca 15cm, minimum zeleneho, s patkou, dokonce bez stimulatoru, do stinneho mista... a ujala se vetsina (jen na ne nesmite zapomenout jako ja, protoze se tisnily a nektere nasledne zasly).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika