Zuzana a Zvoša



Stránky: 1,  2   
host - 42.138 (?) 
5.5.2014 22:24, zobrazeno: 11012x

Dobrý den vážení,

v atlasech se tyto odrůdy uvádějí, ale praktických natož degustačních referencí mnoho není. Máte někdo alespoň jednu z těchto odrůd majících jednoho rodiče Zvonkové?  Zajímá mne odolonost či náchylnost ve dřevě proti mrazu, délka vegetace, vhodnost podmínek,  odolnost a samozřejmě vhodnost k jídlu.

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 5.5.2014 22:48

Zuzanu hodnotil ve vlákně s názvem Zuzana její pěstitel pan Vysloužil. Tímto jste mně připomněl, jak mně jeho Zuzana velmi chutnala. Hned bych jí sázel. Komu chutná Zvonkovo, tak mu určitě zachutná i Zuzana. Pan Vinšálek s panem Kaněrou měli sice jiný názor, ale teď na jaře by pro mě nebylo nic lepšího. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.5.2014 13:57

Na Zvošu si 2 roky počkám (štěpoval jsem ji letos). O Zuzaně se už vyjádřil Petr. Není to skutečně odrůda pro malé zahrádky v teplých polohách. Růst je mimořádně silný, ale nároky žádné, plody veliké, pěkné, trvanlivost dlouhá, strupovitostí netrpí.. Chuť asi náročného konzumenta neuspokojí, má i sklon ke střídavé plodnosti., ke sklovitosti. Nic pro fajnšmekry, ale kdo chválí Strýmku, ten bude ze Zuzany nadšený. Na druhé straně je pravda, že odrůda Angold má vlastnosti podobné a vě většině z nich Zuzanu překonává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 6.5.2014 20:39

Chuť Zuzany možná náročného konzumenta neuspokojí, ale mě ano. Myslím, že je to náhrada za Zvonkové do vyšších poloh. Má opravdu podobnou chuť. Škoda, že jsem jich neměl více. Pro mě to bylo opravdu příjemné překvapení. Ovšem "vyhrazeno jen pro fan klub Zvonkového"smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 6.5.2014 21:43

Zuzanu jsem pěstoval jako vřeteno na J-OH-A. Plodila pravidelně, plody byly velké a vzhledově atraktivní. Strupovitost nebyla nikdy. Růst byl, možná to bylo tou plodností, slabý.
Plody však pravidelně končily ve štrůdlu. V lednu až únoru se ještě nedaly jíst a později se dostavila spála slupky. Ani oloupané nikomu příliš nechutnaly. Asi po deseti, možná jedenácti, letech jsem ji zlikvidoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 6.5.2014 22:58

Škoda, pane Václave, já bych od Vás plody Zuzany odkoupil. Souhlasím z hodnocením chuti pana Suse v Obrazovém atlase jádrovin, kde hodnotí chuť Zuzany jako velmi dobrou. Otázka je jestli jsou plody chuťově vyrovnané, což je někdy velký problém u veškerého ovoce. Jeden plod standartně dobrý a dalších pět průměrných. Zuzana by se možná dala pěstovat i na Vysočině v 600 metrech, ale tam by třeba převažovala právě ta průměrnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.5.2014 7:06

To je možné a právě tam - na vysočině a v nevhodných podmínkéch by průměrnost Zuzany mohla převálcovat podprůměrné Topazy a Goldstary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 7.5.2014 13:32

U Topazu i Goldstaru se uvádí, že se hodí pro pěstování v teplých a středních polohách. Pro vyšší polohy by se k doplnění Rubínu a Bohemie spíše hodily další rubínové odrůdy, jako třeba Delor a Jarka. Ze žlutoplodých nevím. K Zuzaně by se tam jistě dobře hodila i ta Aneta, která má ale kratší skladovatelnost. To samé by asi platilo o Lotosu. Kratší skladovatelnost, ale co si pamatuju, tak v "příkladné" mrazové kotlince v Železných horách byl schopen svého zajímavého aromatu dosáhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.10.2016 14:53

První úroda Zvoši budí spíš rozpaky než nadšení. Myšlenka zkřížit chutný a vysoce plodný Šampion s pozdním Zvonkovým slibovala zajímavý výsledek. Jablka nejsou vzhledem, velikostí i chutí nic moc. Ale zatím je brzy na konečné závěry.

Zvoša
Zvoša
Zvonkové
Zvonkové
Šampion
Šampion
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.10.2017 10:09

V posledních dnech plody odrůdy Zvoša nabývají na velikosti i vzhledu. Možná to nebude úplný propadák.  Půjde zřejmě o zimní odrůdu. Na skladovatelnost a chuť v konzumní zralosti si budeme muset počkat.

Zvoša
Zvoša
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika