Zesílení růstu stromků na M26



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?)
19.4.2017 23:36
"...ovšem odrůda a stanoviště mohou ještě způsobit překvapení...". Názorne dokladám (viď fotky). Mám Merkur na M26, zasadený na jeseň 2012. Fotky sú z r.2016, teda stromček mal necelé 4 roky. Rast bujný, tvarovaný ako štvrťkmeň, bez opory, úroda plná bednička. Podpník M26 patrí medzi slaborastúce, ale evidentne sú aj individuálne výnimky. IH





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 162.140 (?), 19.4.2017 7:21, zobrazeno: 4460x

Zdravím, mám asi roky několik jabloní na M26. Jelikož mám větší zahradu, tak si můžu dovolit pěstovat i větší tvary třeba polokmeny. Mám triploidní oriony na M26 a po 4 letech stále moc nerostou, přitom podmínky mají dobré. Jde nějak zesílit růst? napadlo mě jenom nějak překlenout místo srůstu s podnoží. Zatím všechny stromky na M26 mi rostou celkem slabě a asi se to už nezmění.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 19.4.2017 7:57

Tým preklenutím nič nedosiahnete, podpník je M26 a ten tým nezmeníte. Možnosťou by bolo "spravokorenenie" Orionu, ale to ja považujem za blbosť a rozhodne by som to nerobil. Okrem správnej závlahy a primeraného hnojenia (čo zrejme robíte) môže TROCHU pomôcť vynechanie letného rezu, strihať len na prechode zimy do jari a spraviť o niečo hlbší rez. Ale zasa nie na úkor straty rodivého dreva alebo narušenia architektoniky koruny. Podpník M26 je aký je, aj keď každý strom a každá záhrada sú iné, ja mám napríklad Merkur na M26 ktorý mi zasa rastie silnejšie ako by som chcel.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.118 (?), 19.4.2017 21:20

Mohu jen potvrdit. Shalimar na M26 pozbuzuji hnojením a řezem, avšak nepříliš úspěšně, Admirál na téže podnoži má u zemi nehezkou velkou bouli jko následek srůstu bujné odrůdy s brzdící podnoží a jeho růst po čtyřech létech jakoby ustával a na jiné zahradě Jonagold i jiné odrůdy na M26 mají dva či tři roky po výsadbě slabý růst. M 26 asi roste jen o trochu víc než M9 a je třeba s tím počítat už při nákupu. Pokud chci mít pěkný čtvrtkmen, musím volit stošestku nebo stojedenáctku. Ovšem odrůda a stanoviště mohou ještě způsobit překvapení. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.4.2017 21:47

162.140:  Zdravíte a píšete, že máte větší zahradu. To je málo. Nezmiňujete se o lokalitě, její nadm. výšce, kvalitě půdy, způsobu pěstování (úhor, trávník, mulč...)
   Mohl byste vedle stromku zasadit 1-3 semenáčky a vroubovat je pod kůru nad místo štěpování Orionu. Tím byste patrně růst podpořil Jednoduší by ale bylo nahradit přímo ten stromek semenáčem s naštěpovanou odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 19.4.2017 23:36
"...ovšem odrůda a stanoviště mohou ještě způsobit překvapení...". Názorne dokladám (viď fotky). Mám Merkur na M26, zasadený na jeseň 2012. Fotky sú z r.2016, teda stromček mal necelé 4 roky. Rast bujný, tvarovaný ako štvrťkmeň, bez opory, úroda plná bednička. Podpník M26 patrí medzi slaborastúce, ale evidentne sú aj individuálne výnimky. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.140 (?), 20.4.2017 7:58

Díky za rady. Má lokalita má 290m.n.m těžší hlinitá půda s neutrální reakcí na opukovém podloží. Jámy pro stromky jsem kopal pořádné, pro M26 to asi nebylo ani potřeba. Do jam jsem dával dobrou hlínu s kompostem i umělá hnojiva. Letos v březnu jsem si nařízkoval podnož A2 a všechny stromky si budu pěstovat sám. Nebo budu kupovat jenom podnože. Nejsem příliš příznivec zákrsků. Na M26 mám Fany, Orion, Beforest, Cox. renetu, Macouna, Spartana a Hanu. Myslím, že nabídka stromků na vzrůstnějších podnožích je nedostatečná a třeba staré odrůdy štěpovat na M26 je diskutabilní, když jsou určené především pro extenzivní pěstování polokmenů a vysokokmenů. Ovlivní zpravokořenení stromku nějak jeho plodnost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika