Zakládám novou zahradu



host - 33.190 (?)
11.5.2016 9:36

Na podzim vysazené stromky krásně obrazily. Chci se zeptat, kdy odstranit konkurenční výhony? U švestky na terminálu roste silněji předposlední pupen. Můžu ho odstranit v průběhu roku, nebo až příští rok? Podobné to mám i na jabloni a meruňce. Díky. Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.11.2015 19:10

Nevíme ani, o jaký ovocný druh a jakou podnož se jedná, tedy těžko jej hodnotit. Je pravda, že stromek se nejspíš ujme, stejně jako je pravda, že by se možná ujmul, kdyby měl kořenů ještě méně a žádné vlasové. Přesto si nemyslím, že takovým stromkem by se měl prodejce chubit. Existují normy - já je neznám - kolik kořenů a jaké kvality by prvotřídní ovocná sadba měla mít. Pochybuji že stromek na fotce je splňuje.   
    Hlavní kořen se při vyorávání nebo transportu nejspíš nalomil a školkař jej správně zastřihnul.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.46 (?), 11.11.2015 19:47

Nejspíše normy nbudou, protože pro podnikatele byly velmi přísné a tím pádem by měli malé zisky, tak jednoduše ponikatelská loby nechala staré doré ČSN v roce 1995 zrušit bez náhrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.190 (?), 29.3.2016 10:31

K ovocným stromkům sázených v předchozích dvou letech jsem o víkendu doplnil drobné ovoce. Z angreštů Niesluchovski, Pax, Remarka, Karát, Rolonda, 2x Prima. Rybíz Rovada, Roseta, Titania, 2x Blanka. Z malin Polana a Madea. Tak snad se vše ujme a už se jen těšit na úrodu.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.190 (?), 11.5.2016 9:36

Na podzim vysazené stromky krásně obrazily. Chci se zeptat, kdy odstranit konkurenční výhony? U švestky na terminálu roste silněji předposlední pupen. Můžu ho odstranit v průběhu roku, nebo až příští rok? Podobné to mám i na jabloni a meruňce. Díky. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 11.5.2016 10:35

Lepší je počkat. Nové výhonky jsou křehké-lehko je vylomí vítr, ptáčci, člověk nešika, poškodí je mšice, housenky-tak ať máte nějakou zálohu.Důležitá je i jejich listová plocha, stromek je teprve na startu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.208 (?), 11.5.2016 15:10

Dobrý den, připojil bych se taky k reakci na vaše dotazy ohledně založení zahrady. Osobně mám velmi dlouho zahradu na Brněnsku také. Vy jste asi jih Brněnska, možná, podle té nadmořské výšky a kde se staví. Na své zahradě ještě nebydlím, čekal sem až se stane v poslední době stavebním parcelou, teď teprve stavím. Na zahradě si však stále udržuji stromy tak, aby měli určitou hodnotu a i stáří.

Trochu si myslím jestli máte stromy převážně na málo vzrůstných podnožích (M9, Leskora na Zelené rynli? asi maloplodé-podnožové - osobně mám Leskoru také - ranost, že  ) a při současných suchých převažujících rocích, že se buďto uzaléváte nebo ovoce budete mít sice vzhledově vyzrálé, ale méně šťavnaté a asi menší. Nebál bych se tedy větších rozměrů stromů nebo alespoň jejich kombinace. Více zastíněný sad, nebo zahrada, v našich podmínkách (Brno) není problém - ovoce bezproblémů dozrává a navíc zastínění brání přebytečnému odparu vody z pozemku, půdy, a není nic lepšího než mít v létě možnost pobývat ve stínech stromů. Nevýhoda u větších stomů je jejich sice pozdější nástup do plodnosti (možno kombinovat, ale je to dlouhodobá investice), ale větší tvar stromu, jeho podnože si lépe, dostatečně přičerpá vodu ze spodního profilu půdy, což umělá závlaha nikdy nenahradí. Zejména pokud je dostatečný půdní profil v danné lokalitě což na Brněnsku většinou je. Pokud tedy nejste na skále.

Zmiňované větší tvary třeba třešní - mám Napoleonku (nebo něco takového) asi tak 30 let starou, na čtvrtkmenu až polokmenu asi ptáčnici, po 15 letech a pěstování pod ní, včetně hnojení, začala se velice vytahovat a nabírat až obřích rozměrů, sem ji až brutálně zakrátil do požadovaného tvaru a je teď sice širší, ale ne tak do výšky (takže tak jak sem ji potřeboval), kompaktní, nese velmi mnoho plodů, v plné plodnosti, a sbírat se dají i vcelku pohodlně z menších výšek. Takže není problém.

Osobně tedy ani moc stromy nestříkám, bez chemie a plody mám řekl bych vcelku chutné, znáte jak sou dneska náročné děcka i přátelé z města na chuť, vzhled ovoce. A to nemám ani žádné tzv. rezistenty (na případnou strupovitost existují i jiné rady). Doporučuji i nějakou literaturu, až budete mít tedy čas. Můžete porovnat různé rady dřívější i dnešní a i jejich případné nevýhody.

Mimo jiné na strupovitost nestříkám jednou nebo možná vícekrát jsem měl problém - na Rubínu asi taky 30 let (nyní) - postřik močovinou 4 - 5 % roztok na listí před opadem (močovina je jen hnojivo a v půdě se plně rozloží) od té doby nesříkám a jablka jsou úplně O.K., krásné a každý mi je u nás závidí - v okolí samozřejmě. Než stříkat ovoce pesticidy a pak předložit dětem, tak to asi bych dedal.

Takže doporučuji literaturu, i číst, starší i novější, uvidíte. Tam jsou i rozestupy stromů, podnože, atd. atd..

S pzdravem a ať to jde Kryštof (Brněnsko..)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.190 (?), 11.5.2016 15:37

Zdravím Vás pane Kryštofe, pocházím z venkova. Poté jsem se oženil a přestěhoval do města. Ani mi v mládí nedošlo jak je perfektní jít si v sezónu na zahradu a mít si vždy co utrhnout...

K bytu jsme si pořídili zahradu, ale pořád tam docházet... Když naprčelo, nedalo se tam jet autem (polňačka). Nyní mám domek né pod Brnem, ale východně od něj. Na zahradě zas tolik místa pro stromky není, proto jsem volil méně vzrůstné podnože, ale víc stromků. Letos bych poprvé i něco ochutnal, kdyby to nepomrzlo...

Také se snažím moc nestříkat. Zatím jsem stříkal jen proti kadeřavosti. Ale musím to ještě přehodnotit a začít stříkat i proti monilii, která mě napadla Kioto, Venus a jednu větvičku u Redhavenky.

Ať se Vám daří, Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.2 (?), 27.6.2016 13:07

Tak třešeň z jara obrazila, vyrostly jen malé lístečky, žádné přírusty větví. Poté uschla. Psal jsem do Uh.ostrohu na prodejstromku.cz a po měsíci žádná odezva. Když pominu cenu vč. poštovného (460kč) tak jsem ztratil celý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika