Vysadba kontajnerove stromceka



Stránky: 1,  2   
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (205) - 64.12 (?) 
9.10.2016 16:08, zobrazeno: 6130x

Dobry den,

pri vysadbe kontajnerovych stromcekov, je treba po vybrati z kvetinaca/kochlika korene resp. korienky aj povytahovavat z toho balu?, eventualne aj nejaky zakratit alebo to len jednoducho vybrat z nadoby a zasadit a nic nerobit.

Ja si myslim za by sa mali korene trosku narusit ale sused co ich sadil mi oponuje, ze nic sa nerobi len sa vyberie stromcek z nadoby a zasadi.

Mate nejake skusenosti?

Dakujem

Peter

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.205 (?), 9.10.2016 16:36
Správne je B. Teda susedova verzia. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (205) - 64.12 (?), 9.10.2016 17:10

OK, aspon som mudrejsi :-) Som si myslel ze ked tak rastu len v korene v nadobe tak potom je ich lepsie rozprestriet do stran (aby neboli zatocene do kruhu). Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.172 (?), 9.10.2016 21:40

Nasadit bez narušení kořenů.

Na jaře bych doporučil tvarovací řez (pro podpoření růstu).

Kořeny se někdy opravdu narušují ale jen u přestárlých sazenic (např. pěstovaných 2 roky v malých kulatých květináčích kde již je většina zeminy vyplavena a kořeny se točí dokola). Toto se stává většinou u okrasných keřů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 9.10.2016 23:02

Zasadili jsme před lety borovici, aniž bychom rozmotali kořeny. Při loňské ledovkové kalamitě se borovice zlomila u země. Po prozkoumání kmene a kořenů jsme zjistili, že zamotané kořeny rostly stále do kruhu a borovice sama sebe škrtila, zlomila se v místě, kde byl kmen zaškrcen obrůstajícím kořenem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 67.66 (?), 9.10.2016 23:43

Tomu tedy neropzumím. Kořeny jsou pod zemí, kmen nad zemí. Jak mohl být kmen zaškrcen obrůstajícím kořenem? To jako kořen vylezl ze země, obtočil a uškrtil kmen?
    Vysadil jsem hezkých pár kontejnerovaných ovocných stromků bez rozmotávání kořenů. Samozřejmě do vykopaných jam naplněných vylepšenou zeminou. Všechny rostou jako z vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 144.38 (?), 10.10.2016 7:07

Dobrý den. Pane doktore, i když to není dotaz na mě, pokusím se reagovat. Ten popisovaná stav je opravdu skutečnost. Již před lety byla v severských zemích vydána zpráva a možnostech silného poškození a vývratů u mnoha miliónů lesních sazenic, předpěstovaných tzv. systémem Nisula. Jde o to, že se kořeny zcela netypicky stáčí stále dokola a nedokáží růst tak jak je to třeba u borovice běžné. U nás ten systém byl také používán, říkalo se tomu obalované sazenice. Jak je to v současné době, to ale už netuším. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 10.10.2016 8:48

Ano, to je přesně ono, jeden kořen obmotal kmen, asi jako když se zapomene povolit úvazek. Nad zemí byl kmen přes třicet centimetrů, v místě zlomu, těsně pod povrchem země měl tak deset...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.228 (?), 10.10.2016 10:48

Já se také přidám se zkušeností. Novou zahradu mi vysazovali zahradníci-firma. Vysadili tisíce rostlin. Ne jen u borovic, ale i ostatních stromů, keřů a některých trvalek se mi stalo, že živořily, vůbec neprospívaly. Po 5-7letech jsem se naštvala a vykopala. K mému vzteku, byly stromy a keře ještě pořád v balech, buďto drátěných, či jutových, smotané a zaškrcené kořeny, nic nikam neprorostlo. Trvalky totéž, smotané baly a víc nic. Když já teď něco vysazuju, něco, co má totálně prorostlý (smotaný) bal, tak kořeny rozmotám roztřepám, klidně i kus ustříhnu a všechno mi hezky roste. Je v tom očividný rozdíl. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 10.10.2016 11:46

Dobrý den. Toto vidím trochu jinak. Sám jsem ve své praxi vysadil opravdu hodně rostlin vypěstovaných tak jak píšete. Ten drátěný obal kořenového sytému je vyráběn z obyčejného černého drátu, který se v zemi velmi brzy rozpadne. Juta rovněž. Zádrhel bych viděl v tom, že nebyla u vás řádně připravena výsadbová jáma, do které se pak přisype vhodné množství kvalitní země, aby kořeny skutečně mohly volně prorůstat. Své udělá i vlhkost, která se v dobré zemi spolehlivě drží. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika