Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



host - 6.58 (?)
6.2.2019 10:17

Tá Vaša dula, to je ťažký prípad. Tak ako ste rez naznačili vo svojej fotke by som to určite nerezal - nedáva mi to zmysel. Vyčkajte na rady skúsenejších. Igor  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
host - 213.170 (?), 5.2.2019 18:02

Dobrý den, zkusila jsem načrtnout jak bych ji teď v březnu ostříhala, myslíte, že je to ok? Budu ráda za každou radu. Kateřina

Kdoule Vranská
Kdoule Vranská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 6.2.2019 10:17

Tá Vaša dula, to je ťažký prípad. Tak ako ste rez naznačili vo svojej fotke by som to určite nerezal - nedáva mi to zmysel. Vyčkajte na rady skúsenejších. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.213 (?), 6.2.2019 10:23

Díky za reakci. Doufám, že mi někdo poradí. Ještě mě napadlo, jestli by nešla založit úplně nová korunka, ale je to už 4 letý stromek. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 6.2.2019 12:25

Zasielam Vám 2 upravené fotky -  2 varianty rezu, tak ako to vidím ja z môjho pohľadu. To by bol môj názor, ale počkajte ešte na rady o dosť skúsenejších.

Moja filozofia je asi takáto: Uvažoval som, že by konárik zafarbený na žlto bol využiteľný ako kostrový konár (tým by sa na tom strome dali nájsť 4 kostrové konáre) ale bohužiaľ, vyzerá to tak, že ten žlto poznačený konárik je asi dosť krátky. Žltou bodkou som znázornil miesto, ktoré sa ťažko posudzuje, lebo konáre sa tam prekrývajú. Takže uvažujem tak, že aby sme ten žltý prebudili, musíme ho iba jemne zakrátiť na najvyššie položené vonkajšie očko a všetky ostatné kostrové konáre znížiť na úroveň toho najslabšieho žltého konárika. Varianta 1 - kostrové konáre boli znížené, ale asi nie až tak hlboko, že by boli na úrovni toho žltého. Ale možno by to stačilo? Ťažko povedať - nemám s tým skúsenosť. Varianta 2 - je to v podstate hlbší rez varianty 1. Najväčšie rozdiely oproti variante 1 sú v reze terminálu až do staršieho dreva a 1 kostrový konár vo variante 2 by sa rezal asi do opačného smeru (smerom doprava) a aj by sa zakrátil na vonkajšie očko. Obe varianty rezu sú myslím dosť "brutálne", na stromčeku by zostal iba taký "základ". Neviem ako na tak silný rez ta dula zareaguje. Ale keď je to 4-ročný stromček, hádam by to mohla prežiť? Igor 

varianta 1
varianta 1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 6.2.2019 12:26

Varianta 2

varianta 2
varianta 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 6.2.2019 12:46

V tej variante 2 mi vypadla ešte 1 červená "bodka" - odstránenie tenkého konárika, tak som ju tam teraz pridal. Fotku po doplnení opäť prikladám. Z mojej strany asi všetko. Igor

varianta 2 - doplnená
varianta 2 - doplnená
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.159 (?), 6.2.2019 14:14

Pane Igore velice děkuji za radu. Je fakt, že ty větévky jsou dost nečitelné, zkusila jsem to ještě nafotit z druhé strany a pokusila se tam naznačit var. č. 2.. Ta větévka, ze které by mohl být hlavní výhon je tedy dost tenká, ale možná pokud by se zkrátily razantněji ty okolní, mohla by začít růst víc, to nevím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.113 (?), 15.2.2019 22:01

Zdravím ještě jednou s jiným problémem. Řeším, jak mám ostříhat tuto hrušeň. Boční větve bych ostříhala za druhým pupenem směrem ven, ale nevím co s terminálem, respektive, jsou tam tři, založené ve stejném patře. Mohu je všechny nechat a jeden z nich ustřihnout cca 20cm nad ostatními, nebo raději ty dva konkurenční ustřihnout úplně. Hrušeň je mladý stromek, sázený na podzim.  Děkuji Kateřina


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.8 (?), 16.2.2019 7:05
Kateřina: Prečo tak radikálne? Je to pekný stromček, takto by Ste ho pokazili. Na tie červené rezy zabudnite. Môj návrh: žltou označený konkurent stredníka odstráňte úplne (rezom na konárový krúžok, bez pahýľa, ranu zatrite). Ostatné konáriky skráťte tak ako je označené zelenou. Tiež ich (samozrejme okrem stredníka) odkloňte do tupšieho uhla - smerom k horizontále. Najviac odkloňte tie 2 konáriky označené fialovou. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.113 (?), 16.2.2019 8:10

Velice děkuji pane Hlavatý. V jedné knížce jsem se dočetla, že pokud vyrůstají větve ze stejného místa, není to správné, tak jsem nevěděla, co s tím :-) Mám vysazené ještě další dva stromky, kde tento problém není, jen jsem myslela, že je budu řezat také na druhý pupen ven, takže je raději budu řezat podle Vašeho nákresu :-). Stejně mi to ale nedá, musím se zeptat, jestli byste mi neporadil ještě s tou kdoulí, co je zmiňovaná výše. Vím, že je to asi dost zoufalé, ale nekoukl byste se na to také? Děkuji Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika