Výchovný řez jabloně - lze udělat do staršího dřeva?



host - 168.81 (?)
19.12.2020 16:36

Pro mě opravdu zajímavý a cenný příspěvek, rady. Kde jinde se něco takového zahrádkář dozví? O „fintě“ s vlastním roubem z podnože čtu poprvé. Tak jednoduchá věc mě nenapadla, vyzkouším. Zavalování větších ran, tedy hlavně u peckovin, bývá problematické. A také úspora nedostatkových roubů. Co jsem se s jejich nedostatkem zbytečně natrápil. Moc děkuji. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 215.43 (?), 17.12.2020 22:04, zobrazeno: 2446x

Zdravím zkušenější zahradníky a prosím o radu. Mám na zahradě (kterou jsem koupila loni, tak mě tu prosím nekamenujte za zanedbání péče), jabloňový semenáč asi 4 roky starý a cca 3 m vysoký, je na dobrém místě a klidně bych riskla nechat ho vyrůst a zaplodit (je to vabank, já vím, ale zahrada je velká a na experimenty je místo). Akorát tím jak stromek vyrůstal mezi svídou a ostružinama, tak je dole holý a první 2 výhony nasadil až ve výšce cca 2.5 m.

Hodilo by se mi založit korunu níž, na polokmen, ale to by znamenalo zkrátit ho na tříleté dřevo. Prostě všechno, co narostlo letos a loni, ufiknout.

Lze to udělat? Pokud říznu takhle hluboko, probudí se v kmínku nějaké pupeny? A bude to, co z nich vyroste, dost silné, aby se z toho dal udělat nový terminál a korunka?

Hledala jsem na internetu, ale o takovém "opožděném" výchovném řezu se nikde moc nepíše. Normální výchovný řez je mi jasný, to už jsem dělala.

S díky za každou radu,

Agnes

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 18.12.2020 7:55

Důležité je i to, co se děje pod povrchem, jaký kořen se Vám podaří při dobytí pro přesazení zachovat. Pokud jde o klasický vývoj semenáče, tak může mít hlavní-kůlový kořen, který se začíná dělit až ve větší hloubce. Jestli jej chtíc, nebo nedopatřením podstatně pokrátíte a korunku také, tak to může mít v budoucnu vliv pozitivní, ale i opačnýcool -to zjistíte, až to zkusíte. Každopádně po přesazení bude jablůňka min.1 rok tzv.trčet, ale šanci si určitě zaslouží-viďte?wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.149 (?), 18.12.2020 18:09

Klidně bych ji řízla, vyraší. Udělala jsem něco obdobného 2x wink. Poprvé jsem stromek chtěla zlikvidovat, tak jsem ho napůl vyryla a ořezala až na kmínek. Jenže pod ním rostly jahody, tak jsem dovyrytí o rok odložila - a on tak krásně obrazil, že tam roste doteď. Podruhé mi přišel poštou stromek s korunkou moc vysoko, pupeny na kmínku důkladně vyslepené. No, seřízla jsem ho pod požadovanou výšku. a dva spící pupeny i přes vyslepení vyrazily, jeden slabý dole, druhý silnější nahoře.Nechala jsem ho jako terminál a na něm pak normálně založila korunku. Vypadá pěkně...

U vás je ale spíš otázka, co to bude za jablka, jestli to za tu práci stojí,    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 18.12.2020 9:25

Možná vyrostou, možná to uschne. Snad jen naroubovat do boku v požadovaném místě vlastním výhonem. Ale co s tím pak dál nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 18.12.2020 9:40

Jabloňový semenáč má na tříletém dřevě nepochybně spící pupeny.Obrazí i z kmínku. Přesto bych místo expermentu se semenáčem raději stromek v kýžené výšce uřízl a naštěpoval za kůru spolehlivou odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.165 (?), 18.12.2020 16:22

S přeroubováním bez tažných větví mám špatné zkušenosti. Řeší se to tak, že se zachovají tažné větve nad místem roubování. Do kmínku se udělá zářez do 2/3 ve tvaru L a naroubuje za kůru.  Slabší průměry lze roubovat do boku, jak už bylo zmíněno. Krom toho je možné dělat zářezy nad pupenama, aby prorašily.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.1 (?), 18.12.2020 21:15

S přeroubováním bez tažných větví mám velmi dobré zkušenosti. Chce to jen dodržet určitá pravidla.Roubování je třeba nechat na pozdější termín - do květu nebo po něm. Před štěpoáním stromek vydatně zalijeme. Kromě roubů nové odrůdy použijeme i rouby z podnože, případně nějaké silně rostoucí odrůdy. Pomáhají táhnout mízu a zavalit řeznou ránu. výhony z nich se během vegetace zaštipují a za rok se odstraní. Rouby při teplém počasí začnou rašit asi za 3 dny.
   Tažné větvičky jsou užitečné, ale nezbytné nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 19.12.2020 16:36

Pro mě opravdu zajímavý a cenný příspěvek, rady. Kde jinde se něco takového zahrádkář dozví? O „fintě“ s vlastním roubem z podnože čtu poprvé. Tak jednoduchá věc mě nenapadla, vyzkouším. Zavalování větších ran, tedy hlavně u peckovin, bývá problematické. A také úspora nedostatkových roubů. Co jsem se s jejich nedostatkem zbytečně natrápil. Moc děkuji. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 94.165 (?), 19.12.2020 20:18

Jen abyste poznal, které jsou ty ušlechtilé. Ideální by bylo použít třeba červenolisté kultivary. Podobné nápady byly v mičurinských příruškách z 50. let. Doporučovalo se třeba vrazit rouby za kůru u větší řezné rány na kmeni, aby se lépe zahojila. Pravda je, že čtyřletou jabloň půjde naroubovat bez tažných větví. U starších jabloňí se mi to neosvědčilo. Přeroubovávali jsme plantáž vřeten a u jabloní co neměly tažné větve byl větší výskyt korových nekróz a klanolístek. Stromy s tažnými větvemi byly ok.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 19.12.2020 16:41

Agnes, pro představu přidám trochu obrázkové přílohy.

A - Snížení kmínku s přeroubováním ušlechtilou odrůdou - obr. 1÷4

1 - úprava stromku před přeroubováním - asi 14 dnů před roubováním

2 - úprava stromku pro vlastní roubování v požadované výšce a naroubování ušlechtilé odrůdy.Doporučuji použít delší roub (6 oček) pro vytvoření korunky.Těch roubů dejte 2 nebo 3 podle síly kmínku.Já mám jeden, více jsem neměl.

3 - ujmutí roubu

4 - vytvoření obrostu z dlouhého roubu v témže roce

B - Sesazení výšky kmínku a vytvoření nové korunky - obr. 5÷8

5 - nevhodná výška stromku

6 - seříznutí na požadovanou výšku kmínu + budoucí korunka (byl to jednoroční špičák s hrbolky vyslepených letorostů.Pokud na tříletém dřevě nemáte takové výrustky obávám se, že buď nedojde k obrůstu a nebo minimálně.Ale přesně nevím na tříletém dřevě jsem to ještě nezkoušel.

7 - Vytvoření letorostů

8.- korunka po dvou letech po sesazení kmínku

Ještě poznámku: Preferoval bych první způsob a narouboval nějakou méně vrůstnou ušlechtilou odrůdu po sesazení semenáčku.O druhé varientě bych ve Vašem případě vůbec neuvažoval pokud nevíte co na semenáčku roste.Mizivá šance, že to bude kvalitní ovoce.

Zahradě zdar - Mičurin II (470m)

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika