Volně rostoucí zákrsek vs. vřetenovitý zákrsek



host - 236.74 (?)
19.9.2019 12:40

Urcite si budu zavadzat spon 2m je velmi malo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 234.77 (?), 18.9.2019 15:16, zobrazeno: 4042x

Zdravím,

viete mi niekto povedať rozdiel medzi pestovateľskými korunami voľne rastúci zákrpok a vretenový zákrpok? Ideálne keby ste ma vedeli odkázať na nejaké príspevky/publikácie kde sa opisuje spôsob rezu aj s obrázkami. Ako hľadám tak hľadám a nemôžem moc o tom nájsť. Obvzlášť sa nemôžem dopátrať k voľne rastúcemu zákrpku.

Chystám sa vysadiť stromky v jednom rade v spone cca 2m a neviem sa rozhodnúť aký tvar bude najvhodnejší. Štíhle vreteno nechcem vzhľadom na požiadavky pôdy, závlahy a opory. Ako podpník asi zvolím MM 106.

Ďakujem za každé info.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.41 (?), 18.9.2019 21:59

Mám ráda knížku Řez ovocných dřevin (Kyncl). Srozumitelný popis i pro začátečníka, obrázky názorné. Lze ji sehnat v antikvariátech, cena kolem 20 Kč.

          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 19.9.2019 12:23

Neviem v akých podmienkach hospodárite, no stromy na podpníku MM106 môžu v priaznivých lokalitách kľudne dorásť aj do výšky 4-5 m. V takom prípade by si pri spone 2 m asi začali zavadzať.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.74 (?), 19.9.2019 12:40

Urcite si budu zavadzat spon 2m je velmi malo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 59.55 (?), 19.9.2019 13:24

Pôda nie je moc úrodná, ťažká ílovo-kamenistá. Je to vo svahu južne orientovanom v cca 370 m.n.m. Plnánoval som ich udržiavať tak vo výške cca 2,5-3m. Aký spon teda odporúčate?

A neviete mi nikto odpovedať na moju otázku, rozdieľ medzi voľne rastúcim zákrpkom a vretenovým zákrpkom? Alebo to je to isté?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.245 (?), 19.9.2019 17:07

Ovocnáři obvykle pěstovali zákrsky v řadě, kdy mezi stromy bylo cca 2.5m a meziřadí bylo 4-5m. Říká se tomu pásová výsadba. Stromy se v řadě dotýkají korunami.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.67 (?), 19.9.2019 17:16

59.55: Voľne rastúci zákrpok je definovaný nízkym kmeňom a nízkou výškou stromu (do 2,2-2,5m), pričom má väčšinou 3 až 4 kostrové konáre (ktoré sú rozvetvené a rozložené v priestore) a stredník, môže ale mať aj druhé poschodie. Koruna je guľovitá alebo pyramídová. Vretenovitý zákrpok má tiež nízky kmeň a malú celkovú výšku (do 2,5-3m), definovaný je dominujúcim stredníkom, z ktorého odstupujú rodivé konáre vo výrazne tupom uhle, resp. až vodorovne, pričom zdola nahor sa dĺžka konárov skracuje, takže strom má z profilu tvar vretena. Na fotkách z mojej záhrady chcem demonštrovať to, že v praxi sa často stierajú knižne definované hranice medzi jednotlivými tvarmi stromčekov. Za typický voľne rastúci zákrpok môžeme považovať Gold Bohemiu, Lucy je ešte v.r.zákrpok, ale už nie typický (má poschodia), k tvaru vretenovitého zákrpku sa blíži Ligol, a ešte viac Red Chief, ale tiež to nie sú 'čistokrvné' formy tohto tvaru. Tým chcem povedať podstatnú vec - šedivá je teória, zelená je prax. Vôbec nie je podstatné, aby stromček učebnicovo spĺňal nejaké striktné parametre, v praxi sa často hranice medzi nimi stierajú resp. prelínajú. Podstatný je výsledok (úroda). IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika