Včelky samotářky



Barryn - (40) - 167.25 (?)
6.4.2014 12:24

Tak to je pro mě novinka, že existují domky i pro čmeláky. To jsou zdatní opylovači i za špatného počasí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Barryn - (40) - 167.25 (?), 5.4.2014 15:54, zobrazeno: 22191x

Zdravím!

Chtěl bych se zeptat, zda máte někdo na zahradě domek pro včelky samotářky. Zajímaly by mě vaše zkušenosti s nimi. Prý je to velmi jednoduché. Včelky si domek najdou a nastěhují se tam. Jaký má být průměr otvorů nebo trubiček v domku? Za jak dlouho se včelky do domku nastěhují? Jak je to přes zimu? Podělte se o své zkušenosti s ostatními. Díky za každou informaci.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 5.4.2014 19:51

Zdravím,

domeček, nejen pro včelky, ale pro veškerý hmyz, jsem si udělal už loni v květnu, viz příloha. Tvoří ho jen pár šamotových cihel s provrtanými otvory (samozřejmě ne na skrz) a potom růzé dutinky ze svazků slámy, stébla rákosu apod. Domeček je pevně zavěšený na starý kmen. Jsem rád, že bylo toto vlákno založeno, protože všude čtu, že je dobré tyto "hmyzí hotely" podporovat, nikde jsem ale zatím nečetl zkušenosti s "obyvateli" hotelu, takže jsem sám zvědav, co se tu dovím. Osobně se mi zatím neosvědčilo, že by domeček včelky nějak zvlášť lákal. Původně jsem to přikládal tomu, že jsem domeček postavil pozdě po zahájení sezóny (10. 5. 2013), kdy již měly včelky domečky připravené jinde. Letos jsem však zatím nepozoroval, kromě slunéčka, žádného dalšího obyvatele (stav ke dni 21. 3. 2014). Možná se v něm od té doby už někdo usídlil. Až se dostanu na zahradu, tak to zjistím a napíšu. Dalším vysvětlením může být také to, že se včelky samotářky v daném místě nevyskytují. V jednom Eko-obchodě mi také poradili, že je lepší, když je zadní strana zakrytá (což nemám). Na spoustě obrázků jiných hmyzích domků jsem však zakrytí zadní stěny také nepozoroval. 

Toliko k mému hmyzímu hotelu.

Těším se na další názory a zkušenosti.

M.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 5.4.2014 20:13

Domeček máte hezký yes ale možná to umístění na slunci není úplně ok.

My máme včelky samotářky ve zděném plotě. Na severní zdi jsem viděla loni létat do velké škrvíry sršně. Za to jižní, kam slunce nesvítí a je porostlá břečtanem, tak to je ráj včeliček wink. V létě je tam často vídám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 5.4.2014 20:23

Aha, to mě nenapadlo. Měl jsem za to, že jsem někde četl, že naopak chtějí slunné místo. Musím si to dohledat.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 5.4.2014 22:23

Tak už jsem našel ten zdroj, který uvádí, že by stanoviště mělo být na slunném a suchém místě. Pro zajímavost: Umístění a konstrukce hnízdiště

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.254 (?), 5.4.2014 22:48

Taky přihodím odkaz, letos to také zkouším.

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.254 (?), 6.4.2014 1:02

Trochu to rozšířím, pro samotářky jsem letos na poslední chvíli skusil udělat hnízdo z kusu ovocné větve, do které jsem vrtačkou vyvrtal díry, zavěsil jsem ho na větev jabloně, orientace V/Z.

Zatím nic, nechám to celý rok, když tak příští rok zkusím něco jiného. Taky mě napadlo udělat domeček pro čmeláky, ty jsou výkonější, pracují i když je na včelky chladno.

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 6.4.2014 8:56

Čmelín jsem si letos taky udělal podle tohoto návodu, ale zvolil jsem úzký otvor (1,6 mm) příletové trubice, takže pochybuji, že se v něm někdo usídlil. Už mám koupenou širší hadici, takže až se dostanu na zahradu, tak to vyměním. Otázka, jestli už nebude pro letošek pozdě.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Barryn - (40) - 167.25 (?), 6.4.2014 12:24

Tak to je pro mě novinka, že existují domky i pro čmeláky. To jsou zdatní opylovači i za špatného počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 5.4.2014 22:55

Také jsem hledala a našla hodně "slunné a suché místo" ale i "Příbytky pro včely, případně další hmyz, je dobré podle informací ČSOP umístit na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru."

Tak nevím, proč nejsou ty naše včelky na slunci ale líbí se jim ve stínu břečtanu smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika