Už ohrýzajú



host - 82.2 (?) 
8.11.2010 8:38, zobrazeno: 5886x

Chcem upozorniť tých, ktorí pre teplé počasie odkladajú zimnú ochranu stromov pletivom, vápnením, nátermi a všetkým možným, že hoci zelenej trávy je ešte dosť, tak zajace už začali ohrýzať kmienky mladých stromov. Zachránil som ich na poslednú chvíľu-marhuľu, jablone, myrobalán i jarabinu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 160.90 (?), 8.11.2010 13:10
Já jsem včera na zahradě zjistil totální okus sloupovité jabloně vysazené v r. 2009 (viz foto). Lze ji ještě nějak zachránit? Všechny stromky jabloní již několik let sázím do drátěných košů z hustějšího králičího pletiva, ale hraboš asi někde našel skulinku a měl velký hlad již nyní na podzim. Pokud by ohryzaný zbytek podnože již neměl šanci znovu nezakořenit, možná by šlo použít špičku terminálu naštěpované odrůdy jako roub pro příští jaro. Ovšem bude to obtížné, neboť ten letošní přírůstek má délku tak 3 cm. Děkuji za rady.
ohryz kořenů
ohryz kořenů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.90 (?), 8.11.2010 13:13
Ještě posílám detailní foto totální likvidace kořenové soustavy
detail
detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 8.11.2010 16:26

To tedy není žádná radost.

V podstatě máte tři možnosti:

1. Uchovat roub do jara a pak naroubovat. Uchování spočívá v tomto případě ustřižení alespoň 20 cm vrcholku (před vlastním roubováním si odříznete, co potřebujete), opláchnutí ve slabém roztoku hypermangánu (jednou jsem to neudělal a rouby mi zplesniněly), zabalení do vlhkého hadru, ochrana proti myším (do trubky a konce zabalit pletivem apod.) a zarytí do záhonku do hlouby asi 20 cm (je dobré si poznačit uložení, ať zjara zbytečně nepřekopáváte celý záhon.

2. Spolehnout se na to, že roubovat se dá kdykoliv, sehnat si podnož a roubovat. Asi bych zkusil roubování v ruce (podnož naroubovat a buď v kontejnerku nebo s kořeny obalenými mechem umístit ve studeném, pokud možno bezmrazém sklepě).

3. Vyhodit a vysadit nový s větší péčí co se týče obalení kořenů.

Hryzce vychytat (kovové pasti na krysy + kousek vlašského oříšku k díře, přiklopit kýblem a kontrolovat). Vyzvat k pomoci kočky ;o).

PS: Ty lístky už měly být otrhané

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 66.105 (?), 13.11.2010 17:22

Zapíchněte to hluboko do vlhkého písku v PET lahvi a nechte přes zimu v chladné bezmrazé místnosti (např. u jablek). Do jara mohou z podnože vyrazit kořínky. Pokud nevyrazí, použijte vršek jako roub na Forkertovo očkování a čekejte dál. Typová MM podnož by se tak mohla chytit. Zkoušel jsem to i v mechu a něco se mi chytlo. Mohl by se použít i stimulátor a perlit.   Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika