Ulomený terminál



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
4.10.2013 10:29

Nepředpokládám, že stromek na zákrslé podnoži, nebo jiné podnoži, viditelně slabě vegetující bude mít snahu vytvořit plnohodnotný kolmý terminál, který já osobně preferuju, a považuju na mých stromcích za prvořadý cíl.Když už se v budoucnu nějaký vytvoří, bude nerovný, šikmý,a bude to trvat možná i léta, než se vytvoří,pokud vůbec.Taky nastupující plodnost bude stromku ubírat sílu.

Stromky na zákrslé podnoži, nebo na jiné, a slabě rostoucí jsou vhodné někde do stěny, na drátěnku.V tom případě je taky vhodné mít stromek rovný, pokud možno s osou stromku, která se nevychyluje moc od středu.Váha pozdější případné úrody může stromek později vyvrátit, zlomit.

Vyvazování nejlépe postaveného výhonu do kolmé polohy jsem letos použil i pro tři nově zasazené stromky.Šetřím tím čas, pro případ, že by nevyrašily, nebo špatně rostly výhony ze zastřihnutého terminálu po výsadbě, ale takový někdy přijde i poštou, protože se nevejde do krabice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
bebetyna - (2) - 140.34 (?), 3.10.2013 12:29, zobrazeno: 7647x

Dobrý den přeji. Mám mladý stromek jabloně Rajka, protože se učím stříhat stromky za pochodu, tak mi ze začátku radil starý pán, který sem jezdil za vnoučaty. Při úpravě mi nechtíc zlomil terminál u tohoto stromku s tím, že mi příští rok poradí, co s tím.Bohužel loni zemřel a já teď nevím, jak nový terminál založit. Zatím je to první úroda Rajky, jablíčka jsou krásná a kvůli mrazíkům jsem je raději otrhala, po rozležení by měly ukázat svou pravdou chuť, ale už teď nám chutnají- to jen že jsem tu zaznamenala dotaz, jaká Rajka je.Moc prosím o radu, jak nový terminál založit a posílám i fotografii stromku

ulomený terminál
ulomený terminál
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 3.10.2013 12:53

Dobrý den paní Bebí.Přiblížím Vám postup, který v takových případech používám pravidelně, a který je známý .Možná někdo jiný přidá odlišný způsob.

V několika případech se mi zlomil dobře zapěstovaný terminál.Vybral jsem nejbližší vhodný výhon, který rostl do strany, opatrně abych jej nezlomil, jsem ho přihnul a vyvázal do kolmé polohy ke stávajicímu pahýlu.Abych vyloučil možnost zlomení ohýbané větvičky,lze ohýbat a vyvazovat v časově delším období-na několikrát.Někdy jsou vhodné i dva výhony, proto jsem vyvázal oba, a dalšími roky některý vykázal lepší životaschopnost, pak jsem ho nechal, druhý odstranil.

Někdy se na jaře stane, že vyraší i nějaké očko blízko zlomeného pahýlu, pak je vhodné použít i tento výhon k zapěstování pokračujicího terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.132 (?), 3.10.2013 21:21

Vyrašit by sice mohlo, ale v tomto případě se překvapení nekoná. Když jsou všechny okolní větve svěšené dolů, tak možná (ale to berte jen jako laický nápad) by šlo provést řez na nějaký pupen či výhonek, který míří vzhůru, a pak, kdyby narostlý letorost nebyl kolmý úplně podle představ, vyvázat. Méně invazivní je ovšem metoda pana rosti&slavik, a možná i lepší. Ať tak či tak, pokud ten strom chce ještě růst do výšky, on si někde nějakou vhodnou větev vybere, většinou si vybírá docela dobře, jindy to ale už tak skvělé není. Totiž někdy posílí růst některého pupenu, ze kterého vytvoří terminál - tak je to asi vždy, jen záleží na tom, jak daleko od původního terminálu to bude. Takže další možnost by mohla být: kontrolovat, která větev se bude snažit převzít funkci terminálu, a podle potřeby ji upravit, třeba vyvázat nahoru, či dolů (vyvázáním dolů se přibrzdí svěšená část větve a posílí to, co tolik svěšené není), nebo říznout, vše má své pro i proti. Tak snad to není úplný blábol :) David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.42 (?), 4.10.2013 7:35

Dobrý den.
Vážená paní Bebetyno, máte na stromku opravdu pěkná jablíčka. Ale Váš stromek se mi nelíbí. Ne proto, že má ulomenou větvičku (terminál), ale proto, že neroste a ač velmi mlád, vypadá jako utrápená stařenka. Neroste a nehojí rány.
A mladý stromek především musí růst! Jinak je to prostě špatně. Rostoucí stromek pak sám hravě nahradí ulomenou větvičku na vršku korunky. Podívejte se do vlákna „Rajka“ na foto paní Jiřiny, jak má asi přirůstat mladý strom (byť na jiné podnoži).
Myslím si, že problém vůbec není „ulomený terminál“, ale péče o půdu, výživu stromku a k jeho stavu odpovídající řez (i silnější) tak, aby stromku každoročně narůstaly přiměřené přírůstky. Když stromek obnoví růst a vitalitu, sám si s terminálem poradí. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.10.2013 8:43

Napsal bych to podobně jako pan JG. Příčin může být několik. Nejpravděpodobnější je vysazený stromek na slaběji rostoucí podnoži v chudší půdě v zatravněné zahradě. Další možností je,  že na kmínku zaúřadoval mráz nebo na kořenech hryzec. U zdravě rostoucího stromku skutečně není nutné si dělat problém s terminálem. Stromek má geneticky naprogramováno vytvořit si jej sám. Často jich vyžene několik, na pěstiteli je vybrat ten správný, držet jeho výšku tak, aby převyšoval zbylé větve (ramena), ale ne zas příliš. Ostatní kolmé výhony se odstraní jako konkurenční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 4.10.2013 10:29

Nepředpokládám, že stromek na zákrslé podnoži, nebo jiné podnoži, viditelně slabě vegetující bude mít snahu vytvořit plnohodnotný kolmý terminál, který já osobně preferuju, a považuju na mých stromcích za prvořadý cíl.Když už se v budoucnu nějaký vytvoří, bude nerovný, šikmý,a bude to trvat možná i léta, než se vytvoří,pokud vůbec.Taky nastupující plodnost bude stromku ubírat sílu.

Stromky na zákrslé podnoži, nebo na jiné, a slabě rostoucí jsou vhodné někde do stěny, na drátěnku.V tom případě je taky vhodné mít stromek rovný, pokud možno s osou stromku, která se nevychyluje moc od středu.Váha pozdější případné úrody může stromek později vyvrátit, zlomit.

Vyvazování nejlépe postaveného výhonu do kolmé polohy jsem letos použil i pro tři nově zasazené stromky.Šetřím tím čas, pro případ, že by nevyrašily, nebo špatně rostly výhony ze zastřihnutého terminálu po výsadbě, ale takový někdy přijde i poštou, protože se nevejde do krabice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 4.10.2013 10:50

S tím souhlasím. Nečekat, že si s tím stromek sám nějak poradí. Na jaře vybraný horní výhon vyvázat a postupně narovnávat do svislé polohy. Vrcholový čípek zastřihnout. Přihnojit a přihnojovat. Trávu z okolí stromku odstranit.

Zapěstovávat nový terminál z vybraného pupenu je pro začátečníka obtížnější a tudíž i více rizikové, byť by touto metodou bylo pravděpodobně dosaženo rovnějšího napojení starší části terminálu na novou, než v případě doporučeného ohýbání stávajícího výhonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bebetyna - (2) - 140.34 (?), 14.10.2013 12:09

Přeji hezký den všem dostala jsem se sem až teď a všem vám moc děkuji za všechny rady, Udělám hlubší řez, obryju stromek dál od trávníku, pohnojím a budu číhat na nějaký šikovný pupen.Ono to tu není jednoduché, je tu "hladová" zem- vrstvy jílu a písku a manžel nemá moc času, takže je to na mě a tak občas nestíhám.Jablíčka se vyvedly- je to první úroda, zatím jsou jak šutr, ale moc dobrá.Ty chuťově lepší odrůdy se sem ani nesnažíme dávat, všechno je tu hraniční- jak zemina, tak podnebí, takže si je koupíme od sadaře a tady máme jen letní na takové to letní chroupání a na zkoušku Rajku, tu nám doporučil známý ze školek, kde stromky kupujem.Děda od vedle- než odešel, mě přece jen něco naučil a jsem mu vděčná, jak říkám svým synům- nejvzácnější je v životě DOBRÁ RADA a jen hlupák se jí zřekne.Mějte se všichni moc fajn.------a jméno Bebíí se mi moc líbíwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika