Jak se stříhají ovocné stromy?



Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?)
1.2.2015 12:30
Ne nadarmo se říká: chytrému napověz, hloupého kopni
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.2.2015 11:09

Když jsem hledal Zahnův, tak se všude píše, ze je pro peckoviny, tak tomu moc nerozumím.

To je právě ten problém hledání instatních informací na internetu. Nepřemýšlím, přečtu a udělám podle návodu. Kdybyste se pokusil princip Zahnova řezu i pochopit, zjistil byste, že to není žádný speciální řez, nýbrž jen způsob, jak zajistit dobré zahojení větších řezných ran. Což je důležité především u peckovin, ony trpí klejotokem a zavalují poranění hůř a pomaleji než třeba jabloně. Budeme-li se k jádrovinám chovat stejně šetrně jako k peckovinám (včetně Zahnova řezu), ony to jen ocení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 1.2.2015 11:19

Bon, bon Mr MV, na nových f. je vidět působení mšic-křivé výhony, neopadané listy-nejspíš budou vajíčka na čekané-tedy odstranit-buď výhony, nebo líhnoucí se breberky. Taky na kmínku je nepotřebná halůzka... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 1.2.2015 12:30
Ne nadarmo se říká: chytrému napověz, hloupého kopni
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.155 (?), 1.2.2015 18:15

Je to presne tak, jak píe Miloš Vysloužil, Zahnôv rez má svôj význam nejen u peckovin. Zásadní je i u jádrovin, hlavne pri transformaci koruny. Je to opravdu ke stromu výrazne setrnejší...

                  Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 1.2.2015 18:52

Při dobré agrotechnice-vypletí, vytvoření zál. mísy, přihnojení, mechanického rozevření... bych se v tomto případě nebál odřezání všech nadbytečných větví na vět.kroužek. Určitě by to v součtu nepřesáhlo 20procent hmoty nadzemní části.Pana Zahna nechme pro větší hrůzy.wink  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.2.2015 11:22

...bych se v tomto případě nebál odřezání všech nadbytečných větví na vět.kroužek. Určitě by to v součtu nepřesáhlo 20procent hmoty nadzemní části.

Jenže Zahnův řez je o trochu něčem jiném. Při řezu na kroužek záleží na tloušťce ponechané větve (co na ní zůstane ten kroužek).  Je-li ponechaná větev slabší než ta uříznutá, určitě stromu prospějete, když necháte i na jabloni omezeně aktivní pahýl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.183 (?), 21.1.2015 2:03

Zdravím

No mě tady jímá z některých rad hrůza. Nevím proč, když máte problém s ovoc. stromy a nebo zahradou vůbec si nezajdete na Uzemní radu Českého svazu zahradkářů. Oni mají seznam ovocnářských instruktorů v místním okresu kde máte stromy a nebo jste členem. Jejich rady se týkají i pro nečleny a jsou zdarma a práce odborníka je dle domluvy mezi Vámi.

Já vím o čem mluvím jsem ovocnářským instruktorem ČSZ Bruntál a působím ve 3 okresech a od loňského roku pomáhám i v Polsku zahradkářum.

Je to jenom věc domluvy a objetování 100kč za hodinu. Když uvážíte. že za hodinu se dá udělat průměrně i 5 čtvrtkmenů. To záleží od jednotlivého instruktora a dohody mezi Vami. Já u toho dávám i poradenství a i zaučuji.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 21.1.2015 23:57

To máte pravdu, je to osada od osady, někde instruktora nechtějí, někde si ho dovedou tajně jen pro sebe a nejhorší je způsob, kdy někdo z spořivých vymyslí, že pro školení poskytne svou zahradu. Nechce dát nic, protože přeci poskytl demonstrační materiál. Ostatní také nechtějí dát nic, protože se přišli jen podívat. A nepopovídáte si, protože se přou mezi sebou o svých částech polopravdy (já jsem ti to říkal, že je to jenom a jen takhle). Často apk dobře zaplatí nečlen ČZS a nikoliv člen, pro které je to určeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.162 (?), 23.1.2015 22:24

Zdravím

To vše je od lidí. Já dávám i osobní konzultace zdarma a za demonstraci bych si nic nevzal pokud je pro výuku kolektivu. U osobních návštev samozřejmě práci účtuji, ale konzultace je zdarma bez ohledu na čas.

Chodím do některých osad, ale máte pravdu, že větší zájem je podomní.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika