Trvanlivé jmenovky s odrůdami



host - 162.128 (?)
23.9.2010 20:47

hodne trvanliva je take zlata fixa, co pouzivaji vinari na popisky lahvi vina. Stoji 100 Kc, ja ji pouzivam na popisky k rajcatum. Douhodobou zkusenost venku na UV zareni bohuzel nemam, vim jen ze ve vlhkem sklepe vydrzi leta. Popsane kelimky co mam u rajcat jsou na konci sezony stale citelne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 170.19 (?), 21.9.2010 22:18

Některé masti mají tubu z tenkého plechu. Po vypotřebování tubu rozstřihnu, dnem skleničky na stole s novinami vyžehlím, nastříhám a běžnou propisovačkou napíšu jméno. To se tam vytlačí a nesmyje. Přes to bych si vedl evidenci písemnou. Drátek na roubu se musí samozřejmě hlídat, aby se nezaškrtil. Někdy se to stane během několika týdnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.9.2010 22:36
Během jednoho dne obvykle naroubuji několik desítek roubů. Tolik tub nemám (navíc dnes převládají plastové) a vyrážení raznicemi vy trvalo déle než samo roubování. Píšu na rub cedulky z eloxovaného hliníku měkkou tužkou. Až se rouby ujmou, je čas na definitivní nápis - vyrytím do plechu, příp. vyražení či vygravírování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 83.134 (?), 22.9.2010 19:15

Nedá mi to abych také nepřispěl do diskuze. S popisováním na zahradě je to problém. Na jaře jsem rouboval pondože jabloní, nastříhal jsem obdélníčky z trdého papíru propíchl drátkem a s popisem jsem přivázal na podnož s tím, až se to ujme, že udělám nějaké trvalejší označení. Jenže nějak na to nebyl čas a jmenovky postupně vybledly. Většinu jsem sice stačil zachánit a přepsat, ale pár jabloní zůstalo bezejmených. Všechny rady typu: vyškrabat do plechu či vypálit do plastu, glavírovací pero... jsou dobré, ale není to příliš šikovné když toho na místě potřebujete označit více a rychle. To už jsou lepší klasické zapichovací jmenévky z bílého 2 mm silného plastu. S popisem obyčejnou tužkou s tuhou vydrží bez problémů minimálně rok. Chtěl jsem něco, co by bylo jako cedulka, která se přiváže výše od země (nezastříká se od bláta jak zapichovací jm.) a stromek pak může s cedulkou vyryt a přesazen na konečné místo. Dlouho jsem sháněl ten pravý materiál a dnes jsem konečně objevil tu bílou tenkou plastovou fólii, na kterou se dá psát obyčejnou tužkou. Oběhl jsem několik papírnictví, než jsem přišel na to, že musím do včelařských potřeb. Tady prodávají obdélníkové plastové fólie ani ne 1 mm silné jako podložky pod nástavky pro sběr mněle (45 kč/ks cca50x50cm). Ty stačí jen nařezat či nastříhat na libovolné obdélníčky a proděravět děrovačkou na papír, přidat tenký drátek či provázek a jmenovky   jsou hotovy. Z jednoho listu nastříháte tak 100 - 150 jmenovek, takže to příjde na kus celkem levně. Pro popis bude nejlepší obyčejná tužka, za pokus by event. stál i popisovač na CD, obyčejné lihové fixy vyblednou během několika měsíců. Jmenovky z tohoto materiálu jsem vyděl i u některých školkařů, ale obtížně lze sehnat rozumné monožství. Velkoobchody většinou prodávají minimálně v počtu 1000 ks a více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 22.9.2010 23:06

Dnes jsou možná plasty kvalitnější, ale v minulosti jsem s plastovými cedulkami neměl dobré zkušenosti. V silném mrazu ztvrdly a když se přidal vítr, polámaly se. Tužka je dobrá, ale ona, ani popisovače CD nevydrží mnoho let na slunci a dešti. Proto jsem se vrátil k hliníkovému plechu a hřebíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 23.9.2010 20:47

hodne trvanliva je take zlata fixa, co pouzivaji vinari na popisky lahvi vina. Stoji 100 Kc, ja ji pouzivam na popisky k rajcatum. Douhodobou zkusenost venku na UV zareni bohuzel nemam, vim jen ze ve vlhkem sklepe vydrzi leta. Popsane kelimky co mam u rajcat jsou na konci sezony stale citelne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.241 (?), 25.9.2010 10:29

V jednom kutilském supermarketu Bau...   jsem viděl desky extrudovaného (napěněného)  PVC 3 mm silné 25x50 cm za cca 50 Kč. Do toho by neměl být problém vyrýt či vytlačit text a venku by to mělo vydržet minimálně pár let.

Mělo by to jít normálně řezat na cirkulárce nebo stříhat všelijakými nůžkami na kov nebo i na větve i vrtat do toho běžným vrtákem díry a dosáhnout tak profi vzhledu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 246.18 (?), 20.10.2010 22:05
Na jmenovky používám odřezky z PVC podlahoviny Novilon tl. 2 - 3 mm, kterou jsme pokládali doma v kuchyni. Snadno si z toho nařežu (nebo nastříhám) jmenovky libovolné velikosti a tvaru. Pak z obou stran tyto jmenovky natřu kvalitním ochranným nátěrem (Alkyton, Hammerite, apod) ve zvoleném barevném odstínu (nebo lze ponechat původní vzorek linolea). Na takto připravenou plochu píši tětečkem čísla a databázi těchto čísel s odrůdami stromků a roubů si pečlivě vedu v počítači. Aby čísla na jmenovce dobře vypadala, předtisknu si je obyčejnými číselnými razítky nebo předepíši velkou šablonkou a pak je tenkým štětečkem vybarvím.Doporučuji volit barvy matné, nikoliv lesklé (odrazy ze slunce) Na větší jmenovky by určitě šlo psát i celý název odrůdy. Tato uvedená příprava štítků je sice pracnější (přes zimu je dostatek času), ale Novilon má údajně životnost 30 roků a použité kvalitní zahraniční barvy zaručí, že se neoloupají. V příloze je foto několika cedulek velikosti cca 7 x 3 cm.
jmenovka
jmenovka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 20.10.2010 23:12

Já mám dobré zkušenosti (zatím pouze pár let) s nastříhanou průsvitnou školní fólií na psaní tužkou a následné gumování. Použije-li se měkčí tužka nápis je krásně vidět a zatím (3 roky) vydržel v nezměněném stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.10.2010 8:12

Cedulky vypadají pěkně. Nevím jen, jestli jsou praktická ta čísla. Když budete chodit po zahradě a ukazovat kamarádovy své odrůdy, budete s sebou nosit notebook?   Jsou i další otázky.  Jaká je trvanliovost nátěru na PVC krytině? Nebylo by jistější vyrýt nápis pájkou? Nebude se PVC vystavené střídavě slunci a 20 stupňovému mrazu lámat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 21.10.2010 8:27
Oceňuji Vaši námahu ale v případě značení čísly bych použil raznice do hliníkových plíšků a je to na furt. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika