Trpí goldstar pihovitostí?



host - 220.182 (?)
14.12.2012 19:42

U mne (HK, písčitá zem, mladý stromek) hořkou pihovitostí trpěl - jediný ze všech stromků, poslední dva roky na něj používám Kalkosol a je to OK. Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 123.5 (?), 14.12.2012 17:22, zobrazeno: 8567x

Dobrý den, jelikož sháním na příští rok rouby jabloní, obrátila jsem se na ČZS Horní Bělá, kde mě varují před naroubováním goldstaru ketrý prý trpí často pihovitostí. Máte někdo prosím s tímto zkušenosti, pan Vysloužil zde často goldstar chválil, ale o pihovitosti se nezmiňoval.Yveta

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 14.12.2012 17:45

Možná mysleli spíš sazovitost, která se na goldstaru objevuje. Ale je to poměrně neškodná porucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 14.12.2012 19:42

U mne (HK, písčitá zem, mladý stromek) hořkou pihovitostí trpěl - jediný ze všech stromků, poslední dva roky na něj používám Kalkosol a je to OK. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.12.2012 20:18

Ano, Goldstar trpí hořkou pihovitostí dost silně.Po další letošní zkušenosti jsem rozhodnut v budoucnu už nepřihnojovat kompostem. Negativně reaguje na vyšší obsah N a především K v půdě a také na silnější řez. Proto si také myslím, že volný tvar koruny by mu vyhovoval více.

Mám 11 leté vřeteno, po Angoldu jsem letos sklidil nejvíce plodů u této odrůdy (květnový mráz) a i přes intenzívní přihnojování Ca na list Wuxalem Ca a chloridem vápenatým, některé plody ve shlucích byly částečně pihovitostí napadeny. Asi jsem to s tím kompostem loni trochu přehnal, neuvědomil jsem si, že jsem dost přihnojoval už dva roky zpětně. Také jsem letos  v listopadu přihnojil šámou.

Přes tuto nectnost, patří Goldstar mezi nejlepší odrůdy, které na zahradě mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.5 (?), 15.12.2012 10:45

Tím KALKOSOLEM by se mělo ale podle návodu stříkat od července až do sklizně a to se mi tedy moc nechce.Prý je tato odrůda citlivá na přehnojení dusíkem, zdědil pihovitost asi po matce Vandě ale to pak musí trpět pihovitostí i Topaz?  Pane Vinšálku prosím Vás, co je to šáma?  Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.12.2012 11:39

Šáma (cukrovarské kaly) je vápenaté hnojivo, rychle zvyšuje pH půdy a obsahuje také menší množství dalších prvků, např. hořčík.

Topaz také může trpět pihovitostí, také se mi to stalo a řada dalších odrůd, třeba Rubín. Záleží na okolnostech.  Jako náchylný na pihovitost je deklarován i Jonalord, ale já jsem poruchu u něho zaznamenal pouze jednou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 123.5 (?), 15.12.2012 12:18

No jestli se to dá částečně usměrnit omezením dusíku a draslíku ve výživě a jestli se Vám to vyskytlo jen na některých plodech ve shlucích, tak snad se nad tím dá zamhouřit oko. Já ho ale počítám mít na jednom stromku spolu s Rajkou a Vitozem a nevím, zda by jim to omezení N a K ve výživě nevadilo.Yvet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 136.231 (?), 17.12.2012 22:23

Také mohu potvrdit, že ze všech nových vřeten Goldstar trpí pihovitostí nejvíce. Ale ta chuť mi za tu piplačku opravdu stojí.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
martino - (2) - 169.137 (?), 20.1.2013 16:29

Zasadil som jablon Goldstar na podpniku A2 pri sliepkach aby mali sliepky v lete chládok. Budem mat problem s pihovitosí? Zatial nerodil. Teraz na Jar bude mat 3 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 20.1.2013 17:05

Osobně bych (pokud ho máte přímo u slepic) spíš měla obavy, že ho časem slepičince spálí, u nás takto odešla dospělá vzrostlá líska. Ale je fakt, že slepice neměly velký výběh.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika