Topaz nepřekonaný



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?)
28.7.2017 13:41

- Pehovitosť znižuje kvalitu plodov - esteticky i trvanlivosťou.Na strome hniť preto nebudú, ale väčšinou majú kratšiu životnosť v pivnici.  Avšak práve Admiral podľa skúseností prezentovaných aj tu na fóre pehovitosť "znáša" dobre a tá sa nemusí výrazne prejaviť na dĺžke skladovateľnosti (v ktorej je mimochodom Admiral preborníkom).

- Nie som Nostradamus, Sybila ani Kassandra, vyskúšate a uvidíte. Niekedy aj bez postreku kalciom pehovitosť nie je, niekedy aj s postrekmi je. Záhradkárčenie nie je matematika, a aj v tom je jeho krása. A tiež platí - každý rok je špecifický, každá sezóna je sezónou samou o sebe, predpovedať aká bude sa nedá. To platí aj pre pehovitosť.  IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 27.9.2017 20:17
Topaz - mal som trochu obavy ako sa budú vyfarbovať plody na podpníku A2, ale zdá sa, že to bude v pohode (foto dnes). Topaz je po mnohých stránkach veľmi špecifická odroda, ja by som ju na smetisko ovocinárskych dejín ale predčasne neposielal. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 227.100 (?), 28.7.2017 9:02

Idem si posadiť dve jablone na A2 namiesto M9 lebo tie napádajú hryzce a v lete ked je horúčava uplne vyschnú aj trojročné stromy.Takže uvažujem o Topaz, dufam že je odolný na múčnatku a nepotrebuje postrek a ktorá by bola taká vhodná, odolná dalšia jabloň,Pinova, hlavne aby bola odolná na choroby, múčnatku,stanovisko je 180m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.100 (?), 28.7.2017 9:10

Ešte by ma zaujímalo kedy bude rodiť A2,vraj neskôr a kedy je to neskôr, aj M9 rodí až neskôr prvé štyri roky sa len tvaruje koruna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 28.7.2017 9:45

Topaz mám tiež na A2 (M9 preň naozaj nie je dobrá voľba). Rodivosť môžete očakávať od 4.roku  (stromčeky na M9 rodia bežne od 2.roku po výsadbe).

Ohľadom tej rezistencie - pozrite si aj toto vlákno, tá je u Topazu už takzvane "prelamovaná", takže v mnohých lokalitách trpí chrastavitosťou a múčnatkou. U mňa tomu tak nie je. 

Ak chcete ďalšiu odrodu a odolnú, tak Pinova nie je najlepšia voľba (potrebuje konvenčnú ochranu-postreky- proti chrastavitosti i múčnatke). Na Vašom mieste by som si zasadil Rubinolu alebo Admiral na MM106. IH

(P.S.: Na fotke je Ligol na M26, zasadený v marci 2015 aj s jeho prvou úrodou. Takže stromky na slaborastúcich podpníkoch vstupujú do rodivosti skôr ako si myslíte. Na A2 si treba počkať zhruba tie 4 roky).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.101 (?), 28.7.2017 12:33

Je Rubinola odolnejšia na chrastavitosť ako Topaz?

O Admirale som čítal že trpí horkou pehovitosťou. Čo je to za chorobu? Treba proti nej robiť postreky?

Akú zimnú žltoplodú odrodu jabĺk by ste doporučili do 300 m.n.m.? Chcel by som aby bola chuťovo dobrá a netrpela chrastavitosťou. Marhule aj broskyne tu dozrievajú bez problémov. 

                                                                                               Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 28.7.2017 12:52

- Myslím si že Rubinola je odolnejšia (na chrastavitosť i múčnatku) než Topaz. Pojem "rezistent" ale treba brať s rezervou, najmä u odrôd s tzv. monogénovo podmienenou rezistenciou (tá nie je a ani nebude večná, závisí aj od lokality a celkovej starostlivosti o stromky).

- Pehovitosť je fyziologická porucha (nespôsobuje ju patogén či škodca), niektoré odrody k nej majú väčší sklon. Prejavuje sa škvrnami na šupke plodu, ktoré zasahujú aj do dužiny. Menej skúsený záhradkár si ju môže pomýliť s chrastavitosťou.  Udáva sa aj pri Admirale, aj keď ja s ním takúto skúsenosť nemám. Prevenciou je neprehnojovanie dusíkom a v druhej fáze vegetácie opakované postreky vápnikom na list.  Inak o Admirale tu je celé vlákno - môžete si o ňom naštudovať.

- Zo žltoplodých a odolných sú kvalitné Sirius, Opal, Luna, Heliodor, Orion... Vhodná je aj Gold Bohemia, tá síce nie je tzv."rezistent", ale chorobami nezvykne trpieť.Tá už ale nie je zimná, ale skôr jesenná.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.101 (?), 28.7.2017 13:19

Prejavuje sa škvrnami na šupke plodu, ktoré zasahujú aj do dužiny.

Ak tie škvrny zasahujú do dužiny tak budú tie jablká potom neskôr po obratí hniť alebo budú hniť ešte na strome?

Prevenciou je neprehnojovanie dusíkom a v druhej fáze vegetácie opakované postreky vápnikom na list.

Prehnojovať dusíkom nebudem na to si dám určite pozor. Ale ak nebudem postrekovať vápnikom na list bude sa tá pehovitosť aj tak prejavovať?

                                                                       Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 28.7.2017 13:41

- Pehovitosť znižuje kvalitu plodov - esteticky i trvanlivosťou.Na strome hniť preto nebudú, ale väčšinou majú kratšiu životnosť v pivnici.  Avšak práve Admiral podľa skúseností prezentovaných aj tu na fóre pehovitosť "znáša" dobre a tá sa nemusí výrazne prejaviť na dĺžke skladovateľnosti (v ktorej je mimochodom Admiral preborníkom).

- Nie som Nostradamus, Sybila ani Kassandra, vyskúšate a uvidíte. Niekedy aj bez postreku kalciom pehovitosť nie je, niekedy aj s postrekmi je. Záhradkárčenie nie je matematika, a aj v tom je jeho krása. A tiež platí - každý rok je špecifický, každá sezóna je sezónou samou o sebe, predpovedať aká bude sa nedá. To platí aj pre pehovitosť.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.101 (?), 28.7.2017 14:07

Ďakujem vám za odpovede, ešte sa opýtam či sa Admirál hodí aj na slabšie rastúce podnože. Čítal som o ňom že veľmi bujne rastie.

                                                                                      Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 28.7.2017 14:25

Ja mám Admiral na M26, teda slabšie rastúcom podpníku, a som spokojný. Pokiaľ viem, tak zo strany "tvorcov" Admiralu (ktorí ho vyšľachtili) sa odporúča pestovanie vo forme vyšších tvarov a na stredne či silno rastúcich podpníkoch. Záleží aj od priestorových možností ktoré máte. Na slaborastúcom podpníku je väčší predpoklad že plody (najmä v prvých rokoch) budú prerastené a s pehovitosťou. Mnohé sa ale dá ovplyvniť agrotechnikou, nejaké rigídne doktríny či železné pravdy v ovocinárstve neplatia.    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika