Tango



host - 192.253 (?)
26.4.2016 18:57

Vím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.4.2016 20:03, zobrazeno: 10518x

Neznáte někdo původ této odrůdy? Zdá se, že plody mají výraznou, navinule sladkou, aromatickou chuť. Jestli ale lze takto soudit pouze podle 1ks. Byla to ovšem lahůdka na kterou se jen tak nezapomíná.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 24.4.2016 20:32

Cau Petre, nemyslis nahodou Sweetango? To by mela byt nova odruda vyslechtena universitou v Minnesote (z jejich dilny je myslim i Zestar a Honeycrisp). Shanel jsem se, ale nesehnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.4.2016 19:30

Vůbec netuším. Jedině, že by se ozval pán, který daroval jinému pánovi roub s tímto názvem odrůdy. Možná, že právě tento pán, od kterého roub pochází, by věděl víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 72.67 (?), 25.4.2016 19:52

Sweetango pochadza z križenia Honeycrispx x Zestar.

SweeTango
SweeTango


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 192.253 (?), 26.4.2016 17:17

Tango = Topaz x Angold.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2016 18:11

To víte nebo usuzujete z názvu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.253 (?), 26.4.2016 18:57

Vím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.5.2016 22:32

Na první dojem se zdá, že TANGO by mohlo chutnat i těm, kterým nechutná Topaz. Nebude pravděpodobně rušit větší množství kyselin, které někomu na Topazu vadí. Pro přehlednost vkládám popis z vlákna Topaz nepřekonaný a díky patří tomu pánovi, který jej našel.

TANGO - odrůda jabloně, kterou vyšlechtil pan Jaroslav Matejsek z Vršovky, křížením odrůd Topaz x Angold. Plody mají kulovitý tvar s mírnými hrboly u kalicha. Žlutozelený základ je překrytý smytou červení asi na polovině plodu, má velmi pěkný vzhled. Plod je střední až větší. Stopka je delší. Chuť je velmi dobrá. Vydrží do února, ale chutově je nejlepší kolem Vánoc a do konce ledna. Strupovitostí netrpí vůbec. Může se objevit padlí, ale méně. Má sklon ke střídavé plodnosti, proto je nutno provádět probírku plodů. Roste středně bujně, v plodnosti méně, a plodí na středním a hlavně na krátkém plodném dřevě.

POZOR - nezaměnit s odrůdou SWEET TANGO, pocházející z USA a jejíž obchodní název je MINNEISKA. Odrůda vznikla kížením Honey Crisp x Zestar. Jedná se o odrůdu vynikající chuti, šťavnaté, sladkokyselé. Tvar je podobný Rubínu. Zelenožlutý základ je překrytý rozmytou červení, s bílými lenticelami, na většině plodu. Odrůda je náchylná na zrzivost. Odolnost proti strupovitosti a padlí je střední. Je vhodné provádět probírku na udržení pravidelné plodnosti. Jedná se o zimní odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 1.2.2017 20:29

A co takové TANGO, pane Přasličáku? Co na něj říkáte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 3.2.2017 18:46

Pane Petře z Pardubic. Máte s Tangem absolutní pravdu. Mám štěstí, že šlechtitel Jarda Matejsek je můj kamarát, takže Tango jsem od něj získal na vyzkoušení asi před 8 lety. Jedná se o velmi plodnou odrůdu. Je třeba dělat probírku, jinak má tendenci střídat v plodnosti.  Na pěstování je to bezproblémová odrůda.  U mne netrpí strupovitosti ani fyziologickou skvrnitosti dužiny. Podle vyjádření šlechtitele v chuti Tanga jde cítit zvláštni příchuť, což označuje za divočinu. V prvních létech jsem tam nic takového necítil, později mu dávám za pravdu. Jarda Matejsek Tango doporučuje zejména k moštování i pro ekologické pěstování.Ovoce je abnormálně šťavnaté a velice úrodné. Bylo by zajímavé, jak by se odrůda projevovala na A2 či semenáči. Odrůda sweet Tango je opravdu z USA. Ale podle mých informací se nejedná o zimní odrůdu, ale snad pozdně letní. / Vloni jsem ve své miniškolce nechal na výpěstku dva plody /. Ale není vyloučeno, že mohlo dojít k záměně. Znáte to, jak se shání rouby novinek.

Miroslav Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika