Táborita



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 58.103 (?)
25.9.2018 20:21

Občas se na některém plodu Tábority bradavička vyskytne. S velkou pravděpodobností jste tedy měla Táboritu pana Bláhy, nikoliv regionální jihočeskou odrůdu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 34.20 (?), 20.9.2018 11:26, zobrazeno: 4609x

Táborita (Bernské růžové x Newton Wonder)

Jablko s tvavočervenou krycí barvou slupky, která při nástupu konzumní zralosti výrazně zmastní. Nápadným znakem je silná zdužnatělá stopka. Otcovské odrůdy bylo použito pro její odolnost k chorobám. Nebýt příjemné hořčinky se svěží kyselinou, upadala by chuť do (pod)průměru. Celkově se mi odrůda jeví jako vhodná pro zpracování a chalupáře, protože se za málo péče odvděčí větším množstvím plodů čtvrtkilové velikosti. Pro intenzivní pěstování v zahradách máme odrůdy s lahodnější chutí.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 20.9.2018 16:40

Mám také Táboritu. Ale asi jiného, p. Hromadník – Černovice, ze staršího vlákna „Seženu Táboritu?“.
Svým příspěvkem zároveň zdravím p. Hanču (letos, asi suchem, mi všecka jablíčka Tábority spadla). JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 20.9.2018 17:11

Tak nevím, asi to nebude nic jiného, bude to ono, znaky odpovídají - mastná slupka, tvar stopky i charakteristická kališní jamka. Až na tu chuť - možná záleží i na podmínkách nebo na nadmořské výšce, ale byla to nejchutnější jablka z celé zahrady, a to jsme žádnou špatnou odrůdu neměli, my jsme dost mlsná rodina laugh.

Ale říkám "byla", zahradu jsme museli prodat. Tak jsem ráda, pane JG, že se Vám rouby chytly, a doufám, že jablka, až někdy dozrají, nebudou (pod)průměrné chuti. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.49 (?), 20.9.2018 17:21

Táboritu nemohu považovat za nejchutnější odrůdu ani náhodou. Zrovna ho krájím a porovnávám s Merkurem a Lotosem. Z té trojice je chuťově nejslabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.143 (?), 23.9.2018 23:01

Vůbec se nechci hádat, pane Hasmane, netvrdila jsem, že je nejlepší ze všech existujících odrůd, a Merkur ani Lotos nemám vyzkoušené. Ale Táboritu jsme vždycky schovávali na vánoční stůl, právě proto, že nám tahle jablka chutnala. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 53.66 (?), 24.9.2018 19:37

Ještě se Vás s dovolením optám na další znaky. Byla slupka při jídle dost znatelná, dužnina bílá a místy prozelenalá, větve nasazeny v tupém úhlu a plodnost bohatá, ale jablka nasazena většinou po 1 - 2 plodech v chocholíku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.143 (?), 25.9.2018 1:00

Na nasazení větví už si moc nepamatuji, jak jsem psala, zahradu jsme prodali. Ale to ostatní, co píšete, souhlasí. A ještě další dva znaky: jablka měla občas (v každé sklizni nějaká byla) takové vystouplé dožluta zbarvené fleky, něco jako nádory, což byla ale pouze vzhledová vada, na chuť ani na skladovatelnost to nemělo vliv. A druhá vlastnost, velmi příjemná - když zůstalo na stromě po sklizni několik malých a málo vybarvených plodů "pro ptáky", tak tyhle plody ještě před zimou vždy dorostly do prvotřídní kvality. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 58.103 (?), 25.9.2018 20:21

Občas se na některém plodu Tábority bradavička vyskytne. S velkou pravděpodobností jste tedy měla Táboritu pana Bláhy, nikoliv regionální jihočeskou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.143 (?), 28.9.2018 12:26

Asi máte pravdu, pane Hasmane... Strom i s tou informací jsem zdědila po tátovi, takže už nemám šanci se dozvědět něco víc. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika