Táborita



host - 168.81 (?)
20.9.2018 16:40

Mám také Táboritu. Ale asi jiného, p. Hromadník – Černovice, ze staršího vlákna „Seženu Táboritu?“.
Svým příspěvkem zároveň zdravím p. Hanču (letos, asi suchem, mi všecka jablíčka Tábority spadla). JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 34.20 (?), 20.9.2018 11:26, zobrazeno: 4634x

Táborita (Bernské růžové x Newton Wonder)

Jablko s tvavočervenou krycí barvou slupky, která při nástupu konzumní zralosti výrazně zmastní. Nápadným znakem je silná zdužnatělá stopka. Otcovské odrůdy bylo použito pro její odolnost k chorobám. Nebýt příjemné hořčinky se svěží kyselinou, upadala by chuť do (pod)průměru. Celkově se mi odrůda jeví jako vhodná pro zpracování a chalupáře, protože se za málo péče odvděčí větším množstvím plodů čtvrtkilové velikosti. Pro intenzivní pěstování v zahradách máme odrůdy s lahodnější chutí.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 20.9.2018 16:40

Mám také Táboritu. Ale asi jiného, p. Hromadník – Černovice, ze staršího vlákna „Seženu Táboritu?“.
Svým příspěvkem zároveň zdravím p. Hanču (letos, asi suchem, mi všecka jablíčka Tábority spadla). JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 20.9.2018 17:11

Tak nevím, asi to nebude nic jiného, bude to ono, znaky odpovídají - mastná slupka, tvar stopky i charakteristická kališní jamka. Až na tu chuť - možná záleží i na podmínkách nebo na nadmořské výšce, ale byla to nejchutnější jablka z celé zahrady, a to jsme žádnou špatnou odrůdu neměli, my jsme dost mlsná rodina laugh.

Ale říkám "byla", zahradu jsme museli prodat. Tak jsem ráda, pane JG, že se Vám rouby chytly, a doufám, že jablka, až někdy dozrají, nebudou (pod)průměrné chuti. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.49 (?), 20.9.2018 17:21

Táboritu nemohu považovat za nejchutnější odrůdu ani náhodou. Zrovna ho krájím a porovnávám s Merkurem a Lotosem. Z té trojice je chuťově nejslabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.143 (?), 23.9.2018 23:01

Vůbec se nechci hádat, pane Hasmane, netvrdila jsem, že je nejlepší ze všech existujících odrůd, a Merkur ani Lotos nemám vyzkoušené. Ale Táboritu jsme vždycky schovávali na vánoční stůl, právě proto, že nám tahle jablka chutnala. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 53.66 (?), 24.9.2018 19:37

Ještě se Vás s dovolením optám na další znaky. Byla slupka při jídle dost znatelná, dužnina bílá a místy prozelenalá, větve nasazeny v tupém úhlu a plodnost bohatá, ale jablka nasazena většinou po 1 - 2 plodech v chocholíku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.143 (?), 25.9.2018 1:00

Na nasazení větví už si moc nepamatuji, jak jsem psala, zahradu jsme prodali. Ale to ostatní, co píšete, souhlasí. A ještě další dva znaky: jablka měla občas (v každé sklizni nějaká byla) takové vystouplé dožluta zbarvené fleky, něco jako nádory, což byla ale pouze vzhledová vada, na chuť ani na skladovatelnost to nemělo vliv. A druhá vlastnost, velmi příjemná - když zůstalo na stromě po sklizni několik malých a málo vybarvených plodů "pro ptáky", tak tyhle plody ještě před zimou vždy dorostly do prvotřídní kvality. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 58.103 (?), 25.9.2018 20:21

Občas se na některém plodu Tábority bradavička vyskytne. S velkou pravděpodobností jste tedy měla Táboritu pana Bláhy, nikoliv regionální jihočeskou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.143 (?), 28.9.2018 12:26

Asi máte pravdu, pane Hasmane... Strom i s tou informací jsem zdědila po tátovi, takže už nemám šanci se dozvědět něco víc. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika