Svatava - docela povedená zimní odrůda



Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?)
15.10.2013 10:24

Dobrý den. Chtěl bych se pěstitelů zeptat na odrůdu Svatava, jakou s touto máte zkušenosti. Zejména pana Vysloužila, zda tuto odrůdu rovněž pěstuje, neboť má zhruba stejné podmínky jako já. Prosím o sdělení veškerých možných informací k této odrůdě.  Děkuji za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.12.2012 14:59, zobrazeno: 15110x

Dnes jsem ochutnával několik odrůd jablek. A přijde mi, že se Svatava docela šlechtitelům povedla. Má to, co u odrůd preferuji. Hladkou a suchou slupku, bez rzivosti a spíš slabší, i když pomologie uvádějí trošku něčeho jiného. Chruplavou a šťavnatou dužninu, ne příliš kyselou, s aróma, které nedokáži popsat. Plod je vzhledný.

Je to tříleté vřeteno na M26, vysazené na chráněném stanovišti. Loni mi první dva plůdky zmrzly, letos jsem sklidil menší košík. Zatím se zdá, že bude mít u mne perspektivu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.12.2012 15:55

Nedávno jsem se chystal založit vlákno, kde jsem chtěl porovnávat několik odrůd a mimo jiné i Svatavu. Z odrůd typu Golden Delicious jsem dal přednost Resistě, protože byla hodnocena o něco lépe. Vím, že Resistu nemáte, ale mohl by jste Svatavu srovnat například s odrůdou Sir Prize? Jinou podobnou odrůdu, Domino, tady nedávno chválil pan Boštička. I když jde o odrůdy z různým zbarvením, vždy jde o křížení Golden Delicious s různými hybridy. Tedy mimo Resisty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.12.2012 21:35

Sir Prize má oproti Svatavě ještě bujnější růst (je to triploid), obě odrůdy se však tvarují do štíhlého vřetene velmi dobře, Sir Prize možná ještě o něco lépe. Sir P.  má větší plody, výrazně kuželovitého tvaru, pevnou, ale slabou slupku, dužnina je šťavnatější, plody trpí při nevhodné sklizni otlaky. Proto jsem ho trhal přímo do vystlané přepravky a šup s ním do sklepa. Poslední plod z lońské sklizně jsem konzumoval na začátku března, víc jich nebylo. U Svatavy nemám dosud skladovatelnost ověřenu.

U Svatavy jsem loni zaznamenal malé napadení listů strupovitostí a střední napadení padlím, letos to bylo bez problémů. U Sir. P. jsem dosud chorobu nezaznamenal. Svatava má atraktivneji vybarvené plody, Sir.P. je má větší a atraktivnějšího tvaru.

Obě odrůdy ukončují pozdě vegetaci, dozrávají také později, v říjnu. Některé plody u obou odrůd jsem letos trochu podtrhl, bál jsem se těch říjnových mrazů.

Sir P. jsem si kdysi pořídil i díky vcelku dobrým referencím, zde na fóru, p. Prchala, který ho pěstuje někde přes 4OO m.n.m. Protože je náchylný na otlaky a vyžaduje opatrnou manipulaci, neuchytil se ve velkovýrobě a vypadl i z listiny registrovaných odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 59.254 (?), 12.12.2012 10:49

Pane Vinšálku, jak je na tom Sir P. s chutí? Na základě referencí zde jsem si pořídil jeho rouby (tímto děkuji panovi Vysloužilovi) a hodil jej na J-TE-E. Už je to krásný stromek a letos jsem jej vysadil na trvalé stanoviště. Příští sezonu čekám první 1-3 plody na ochutnávku. Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.12.2012 11:39

Pro mne má Sir.P. chuť velmi dobrou až výbornou. Především oceňuji chruplavou a dost šťavnatou dužninu,  sladce navinulou a také hladkou a spíš slabší slupku. Odrůdy se silnou slupkou mi tolik nejedou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 12.12.2012 12:00

Připojuji se k p. Vinšálkovi. Podle mého názoru je to chuťově výborné jablko. Plody, které jsou dostatečně osluněné, jsou i velmi vzhledné - s takovým růžovým přísvitem. Náš strom je vysokokmen v selském sadu, který je starý desetiletí. Plodí každoročně naprosto bez jakéhokoliv ošetření. Škoda jen, že v našem sklepě nevydrží déle (končí v únoru jádřincovou hnilobou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 15.10.2013 10:24

Dobrý den. Chtěl bych se pěstitelů zeptat na odrůdu Svatava, jakou s touto máte zkušenosti. Zejména pana Vysloužila, zda tuto odrůdu rovněž pěstuje, neboť má zhruba stejné podmínky jako já. Prosím o sdělení veškerých možných informací k této odrůdě.  Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.10.2013 13:43

Svatavě nelze nic vytknout, ale taky za nic zvláštního vyzdvihnout. Je to kvalitní odrůda, ale když jablko utrhnu, tak již nepoznám o jakou sortu jde. Univerzální vzhled červenožlutého jablka s univerzální chutí. Velikost plodů při dobré péči uspokojivá, z extenzivního stromu drobné. Podobně vnímám třeba odrůdu Viktoria či Domino.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.10.2013 22:35

Já jsem sice Svatavu ani Domino nikdy nechutnal, přesto bych naprosto přesně očekával od těchto odrůd to, co o nich napsal Miloš. Tak nějak se totiž "papírově" jevily. Ale pokud vím, tak Domino chválil pan Boštička. Ale proč, to už si nepamatuji. Bylo by třeba použít "vyhledávání". Ovšem na zajímavou příchuť Svatavy u pana Vinšálka bych byl zvědavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2013 17:07

Možná chybělo Svatzavě víc úpropagace, nevím. Ale vzhled a barva Topazu čin Rubinoly je přece jenom lákavější

Svatava
Svatava
Domino
Domino
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika