stříhání mladé jablůňky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?)
4.9.2008 21:37

První 3 roky zakracuji výhony jabloní pouze v předjaří výchovným řezem. Přes léto odstraňuji jen konkurenční výhony. Napře chci, aby stromek vytvořil korunu., teprve potom přemýšlím o letním řezu "na plodnost"
    Tím netvrdím, že nelze řezat i jinak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.108 (?), 4.9.2008 13:27, zobrazeno: 8791x

Jsem pěstitelský začátečník, proto prosím o radu.Vloni na podzim jsem zasadila jablůňky, malinko kvetly, plody opadaly.Letorosty jsou moc dlouhé-80cm.Mám je nechat tak nebo zastřihnout.Kdy se toto může provést.Ještě teď nebo až v zimě?Prosím, poraďte.M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 35.177 (?), 4.9.2008 15:53

Zakrátila bych kosterní letorosty tak o 1 třetinu už začátkem léta-snad tím nic teď nepokazíte. Další letorosty na 2-3 očka a pokud jsou některé na úplně "špatném " místě, odstranila bych je. Pokud jste vloni zastřihla kosterní letorosty, letos bych to udělala tak, aby poslední pupen byl nad lońským řezem. Pokud je budete stříhat poprvé, zastřihněte je na vnější očko. Dělám to tak a vychází to. Taky se mi stalo, že jsem někdy začátek léta nestíhala a provedla jsem střihání později. Určitě se někdo ještě vyjádří a třeba fundovaněji či srozumitelněji a budete mít možnost posoudit a zařídit se v konečné fázi sice dle rad, ale zároveň dle svého citu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?), 4.9.2008 21:37

První 3 roky zakracuji výhony jabloní pouze v předjaří výchovným řezem. Přes léto odstraňuji jen konkurenční výhony. Napře chci, aby stromek vytvořil korunu., teprve potom přemýšlím o letním řezu "na plodnost"
    Tím netvrdím, že nelze řezat i jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.69 (?), 5.9.2008 10:57
Se stříháním teď na podzim bych byla velmi opatrná a radši bych to nechala na jaro. Mám zkušeností potvrzenou teorii, že na podzim ostříhaný stromek velmi snadno v zimě zmrzne - zásah elektrikářů a jednou i můj po návštěvě srn. Vysvětluji si to tím, že stromek se snaží z posledních sil zachránit pro tento rok co se dá, natáhne mízu a při příchodu mrazíků promrzne. Něco podobného se mi tady stává na jaře, když v květnu přijde mráz. Stačí malý a je zle. Mrazové desky, rozpraskaná kůra na dřevo... Ale na jaře se to čeká a vápní se a balí do papíru. Na podzim to nenapadne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 23.9.2008 9:03

Jestli tomu dobře rozumím, zasadila jste stromky loni na podzim a dosud vůbec nestříhala? A letorosty zůstaly ze školky 80cm? Berme to jako první možnost.

Druhá možnost je, že brzy na jaře byl proveden základní, tj. silný, hluboký výchovný řez a pak (což v prvním roce nebývá), narostly letorosty 80cm.

V prním případě došlo k zásadnímu opomenutí výchovného řezu, nápravu bych doporučoval hlubokým řezem v předjaří - kosterní větve na vnější pupen, v dalších 4-5ti létech pokračovat a hloubku řezu zmírňovat - podrobně v odborné literatuře.

Druhá možnost - pokračování výchovného řezu v předjaří s postupným zmenšováním hloubky řezu. Platí pro kosterní větve a terminál, podrobně je třeba nastudovat do detailů. Způsob řezu se samozřejmě liší podle odrůdy a podnože, hlubší řez růst provokuje a naopak postupné omezení řezu napomáhá plodnosti. Ale opravdu to bez studia literatury nebo pomoci zkušenějšího zahrádkáře jen tak radit na dálku nejde.

Ale nezoufejte, způsobů řezu je mnoho a příroda se s nimi vždycky nějak srovná. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika