Starkinson



host - 65.138 (?)
22.10.2015 11:34

Na mušt veľmi vhodný nie je. Potrebuje postáť aspoň mesiac po odtrhnutí, inak je trieslovinovo trpký. Potom zosladne. Má málo kyselín, ale je voňavý. Vôňa je charakteristická práve len pre Starkrimson red delicious. Čerstvé jablko je tvrdé - dobre sa lisuje...

Mám len jeden strom, ale na ňom pravidelne cca 100 kg jabĺk.   Jabĺčka sú strednej veľkosti, v priemere 5x7 cm so zúženou špičkou. Také malé (vlašké) ani neboli. Aj môj strom má rakovinu, ale prežíva s výškou niečo cez 4 m. Plody považujem sa veľmi chutné vianočné jablká, pravda ako dovtedy vydržia. Skladovateľnosť je dobrá.

Nadmorská výška 175 m, teplo ako v Pezinku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.11.2011 22:58

Jste si jist tou odrůdou? Starkrimson patří k odrůdám tzv. spur typového růstu. Neumím si představit, že by vytvořil 8 m vysoký strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.104 (?), 30.1.2012 9:59

Naprosto s Vámi souhlasím, jablko je pro mě výborné chuti, ostatní většinou obsahují kyseliny, které mě dráždí žaludek natolik, že nemohu jiné jíst, stále pátrám po stromku, zatím marně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 30.1.2012 10:16

Některé školky, jestliže mají malou zásobu určité odrůdy, nemusí je mít ve své oficiální nabídce.Zkuste rozeslat pár dotazů. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 21.10.2015 7:09

Starkrimsony se letos objevují v naší zahrádkářské moštárně velmi často a v nebývalém množství. Zajímavé je, že lidé kteří je tam vozí, se nás vyptávají na název této odrůdy. Netušil jsem, kolik lidí se dá snadno zlákat barevnými obrázky nebo zakoupenými plody, které byly vypěstovány v teplých krajích a domnívají se, že stačí jen koupit a zasadit stromek. Ale jak se říká " kdo chce kam, pomožme mu tam". Dodám jen, že přestože se jedná o degradaci vybrané stolní odrůdy, jablíčka velikosti větších vlašských ořechů se alespoň dobře šrotují a mošt z nich teče čirý a chutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.138 (?), 22.10.2015 11:34

Na mušt veľmi vhodný nie je. Potrebuje postáť aspoň mesiac po odtrhnutí, inak je trieslovinovo trpký. Potom zosladne. Má málo kyselín, ale je voňavý. Vôňa je charakteristická práve len pre Starkrimson red delicious. Čerstvé jablko je tvrdé - dobre sa lisuje...

Mám len jeden strom, ale na ňom pravidelne cca 100 kg jabĺk.   Jabĺčka sú strednej veľkosti, v priemere 5x7 cm so zúženou špičkou. Také malé (vlašké) ani neboli. Aj môj strom má rakovinu, ale prežíva s výškou niečo cez 4 m. Plody považujem sa veľmi chutné vianočné jablká, pravda ako dovtedy vydržia. Skladovateľnosť je dobrá.

Nadmorská výška 175 m, teplo ako v Pezinku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 49.98 (?), 22.10.2015 12:45

Mám Starkimsony dva. Letos je jim 33 let. Ve školce byly zapěstovány jako palmety. Byla fuška z nich udělat stromy s jakousi takousi korunkou, jsou to spury. Jak se do nich řízne, tak se přímo zjančí. Bez řezu rostou vzorně, bez zásadních úprav. Plodnost je každoročně obrovská, výpadky v plodnosti se mi nevyskytly nikdy. Sklízím jen veliká jablka, menší nechávám pro ptactvo a jiná potřebná venkovní zvířátka. 

Přikládám fotku jednoho z těch mých dvou Starkimsonů. Strom je už po sklizni velkých jablek, zbylá na stromě jsou ta malá, pro mě nepotřebná jablka, čili budou jako vždycky potřebná pro venkovní ptactvo. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 22.10.2015 18:17

Pomologický popis odrůdy Starkrimson říká, že odrůda vyžaduje úrodné půdy a teplé polohy. Vy a přítel z Pezinoku jste buďto promyšleně, nebo jen s výhodou dobré polohy tyto podmínky splnili. Moji spoluobčané však sázeli nepromyšleně do chladné polohy a do neúrodné půdy. Ani název odrůdy je příliš nezajímal, natož aby si o ní něco zjistili. Chtěli jen velká červená sladká jablka. To je tak asi všechno, co jsem chtěl svým příspěvkem sdělit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.17 (?), 22.10.2015 18:36

mám také 2 Starkrimsony n.m.480 m, zpravidla dozrají velmi dobře (jižní Čechy-Chelčicko)

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.138 (?), 23.10.2015 13:46

Ja som strom zdedil po kúpe. Odhadom má cez 30 rokov. Sadil ho ešte predprechádzajúci majiteľ vinice. A som s ním veľmi spokojný. Má teplú polohu, ale nie príliš bohatú pôdu. Potrebuje pár týždňov postáť aby vynikla sladká chuť a krásna vôňa. Na pohľad je krásne sýtočervené, prežije bez jediného postreku, vonia a je sladké. Chýbajú mu len kyseliny. Nahorklá trpkosť skladovaním zmizne. Skozumované je skôr, ako stihne hniť a mäknúť.

Vydrží určite do marca (v pivnici), posledné som obral 21. 10. Jablká odrthnuté koncom septembra sú už v konzumnej zrelosti, lebo boli uskladnené pri izbovej teplote. Toto počasie 5 - 15°C mu prospieva na arómu.

Nepatrí do kategórie rezistentov, ale je ododlný voči plesniam. Červíky ho radi nemajú, dokonca aj vtáčky odpudzuje trieslovinová nahorklosť neodležaných plodov - radšej volia iné jablká. Preto neverím na radostné muštovanie, možno až po prvých mrazoch...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 24.10.2015 10:23

Když nevěříte na radostné moštování, tak si to ověřte. Malá jablka jsou pro rotující nůž vhodnější než velká, mošt je sladký a vylisovaná drť z tvrdých jablek se nelepí na plachetku jako z měkkých jablek. Takže první radost má obsluha drtiče i lisu, stejně jako zahrádkářská organizace, protože získá nějaké peníze za tuto službu. Další radost mají majitelé moštu, kteří si už vzrušeně mezi sebou povídají, že mošt doma přisladí, nechají vykvasit a poté vypálí. Já se raduji z jejich radosti, takže jim to nerozmlouvám i když vím, že tak získají pálenku nevalné chuti, která by se nejlépe hodila na praní štětců od barev. Tak se tady všichni radujeme, když se nám podaří získat nějaké ovoce z kamení a neplodné půdy, třeba i z krpatých Starkrimsonů Delicious, zatímco pár desítek kilometrů od nás, na jih od Brna se na úrodných půdách v teplých nížinách staví obrovská obchodní centra s rozlehlými parkovišti, staví se zde průmyslové objekty, skladovací a logistická centra, samozřejmě se všemi exity a nájezdy na hlavní komunikace, protože pěstování ovoce a zeleniny není jak známo příliš finančně výnosné a nedává tolik pracovních příležitostí, jako průmysl, obchod a služby... ach jo, to jsem se ale rozkecal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika