Snížení koruny



host - 24.238 (?) 
26.7.2017 8:28, zobrazeno: 3281x
Loni jsem sadil jaderničky a u jedné se mi podařilo doslova zprasit umístění koruny. Chtěl jsem záměrně vyšší kmeny i kvůli ochraně vůči větru a hlavně stínu, ale před domem jsem to přehnal a koruna začíná asi na 170-180cm. Zdá se mi to hodně, stromek vypadá jako smeták. Na jaře jsem podobný případ řešil u slivoně seříznutím na požadovanou výšku a kmínek krásně obrazil. Co myslíte, teď, skoro v srpnu, to už asi nemá cenu řešit. Počkat na jaro nebo se na to vykašlat a nechat korunu tak. Jabloň je před barákem z jižní strany. Mám strach aby tam děckám nevyrostl nějaký gigant :)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 26.7.2017 8:49

A co se změní, když bude koruna o kousek níž? Koruna bude úplně stejně velká, jen o pár centimetrů níž, což evidentně váš problém nezmění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.7.2017 9:23

teď, skoro v srpnu, to už asi nemá cenu řešit. Počkat na jaro nebo se na to vykašlat a nechat korunu tak

Přesně tak. Zvolte jednu z těchto dvou možností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.238 (?), 26.7.2017 10:34
No, nějakou takovou odpověď jsem si podvědomě přál slyšet. Díky za názor. Nechám to asi tak. Zdenek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 26.7.2017 10:59

Jestliže máte stromy kvůli stínu, tak i těch 180 cm je přijatelných. Jen to zpočátku, dokud je koruna malá, nevypadá jako "harmonicky vyvážené". Osobně bych se soustředil spíše na tvar koruny a nikoliv na její výšku.

Až bude koruna 4 m široká a 4 m vysoká, bude ten strom vysoký 5,8 m tak akorát. Podobně ale se dá udělat s větší péčí korunka deštníková a nebo "malá jako lízátko ChupaChups".

Připomínám také paradox při přepadávání větví do převisu, kdy musíte kmínek založit až o 30% vyšší. Pro bujné odrůdy tak bude lepší, než rozdivočit stromek hlubokým řezem, tak spíše uklidnit růst roztažením větví do stran (do převisu pak spadnou při stárnutí samy).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.238 (?), 26.7.2017 11:39
Díky za reakci, Staňo, otec má právě pořád nějaké posměšky ohledně toho "harmonického vyvážení", tak mě to nakonec začalo hlodat - proto můj dotaz. Nakonec, rozumí tomu jak koza petrželi, u nás se zahrádkaření dědí ob generaci :) Jsem rád, že mě odpovědi tady odradily od zbytečného zkracování. Zdenek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 26.7.2017 12:32

Uvedu to takto. Máme ořešák Mars. Protože větve padají do převisu tak se nakonec ukázalo, že založení korunky se spodním patrem ve výšce 1,6 m je nízko a po jeho vyvětvení je nyní nejnižší rozvětvení ve výšce 2,2 m. Přesto převisy větví spadají až skoro k zemi a mám problém projíždět pod nimi se sekačkou. Naproti tomu Sychrov a Jupiter mají nejnižší rozvětvení 0,8 m nad zemí a díky polovzpřímenému habitu postavení kosterních větví není problém si pod korunou roztáhnout slunečník nad zahradním posezením.

Jinak červen až srpen jsou optimální měsíce k tvarování větví rozporkami nebo úvazky. Na podzim a v zimě již dřevo tolik nesílí a tudíž se nevytváří tak účinně paměťový efekt od tvarovacích pomůcek.  Dejte kdyžtak fotky - poradíme s tvarováním.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika