Sloupovité ovocné stromky



host - 153.100 (?)
25.10.2011 11:58

Pane Juraji, máte určitě v mnohém pravdu, ale zbytečně přeháníte což pak úroven příspěvku snižuje.

Například ostružiník Navaho, který pěstuji neni možná sloupovitý, ale je vzpřímený výrazně více než klasický beztrnný ostružiník, který pěstuji hned vedle.

Otázka pochopitelně je, jestli ta sloupovitost je zrovna u ostružiníku tak výjimečná, aby stála za připlácení, ale já ho koupil za 15kč ve výprodeji, takže jsem zcela spokojen:)

Katalogy a jakékoli jiné prodejce využívající mohutně marketing, je třeba brát vždy s rezervou (a nejen u stromků).

Martin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 182.227 (?), 17.9.2011 10:19, zobrazeno: 56205x

Dnes při prohlížení jednoho katalogu jsem si znovu uvědomil, jak spousta lidí je klamaná a přichází zbytečně o docela dost peněz.Vydávají se totiž obyčejné ovocné stromky za sloupovité a tedy podstatně dráž.

Podle zákona musí mít odrůda stromku ve všech členských státech unie stejný název.Např.obyčejná hrušeň Decora musí mít název stejný u nás ale i ve Francii.

Odrůda musí být uniformní.To znamená, že například obyčejný stromkový rybíz Rovada v ceně 75 Kč v zahradnictví pana Vopršálka musí mít stejné vlastnosti jako ve firmě Sieberz v ceně 399 Kč.Musí růst vždy stejně a nemůže růst jinak, třeba sloupovitě.Jestliže by rostl jinak, musel by mít rybíz u této firmy jiný název než Rovada.

Odrůda musí být stálá.Takže i po více cyklech množení musí mít odrůda stejné vlastnosti.

Když si budete objednávat sloupovité ovocné stromky, podívejte se do nabídky i jiných zahradnictví.Jestliže tam narazíte na stejnou odrůdu, tedy se stejným názvem, kterou prodávají jako běžnou, obyčejnou,bude to tedy i Vaše spíše obyčejná odrůda.Třeba angrešty Mucurines a Remarka jsou běžné angrešty.Tak, jak jsem psal výše, odrůda musí být u všech prodejců uniformní, tedy stejná.

Podvodů se sloupovitostí stromků je na internetu docela dost.U jabloní je to většinou bez problémů.U ostatního ovoce bych však byl mimořádně opatrný.Firmy Vám v návodu napíšou, že pro sloupovitý tvar je nutné u stromku každý rok zakrátit boční větve za třetím pupenem a jsou z obliga.Podle tohoto návodu Vám udělám sloupovitý stromek ze všeho.P

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.80 (?), 18.9.2011 23:46

Souhlasím s Vámi, leč na lidské blbosti se vydělává nejvíc, tak to bylo a je.

Sloupovitý růst je vlastnost kultivaru, a ne že to budu zastřihovat, to můžu taky buxus zastřihovat a bude z toho sloup jak telegraf, kdy normálně roste jako hustý ale široký keř. Takže hledejte skutečné genetické zakrslíky a baleríny.

Sloupcovitý angrešt Remarka je podfuk jak vyšitý, stejně jako ostružník Navaho, bez přivázání ke sloupu bude poléhat jako jiné ostružníky akorát tři čtyři metry do dálky. Divim se že nenabízejí taky sloupcovitý jahodník ačkoli termín popínavé jahody je taky blud bludů, protože jahody se nikdy nepnou pouze vytvářejí šlahouny, kterými s evegetativně množí.

Pochybuji i o sloupovité meruňce, švestce a broskvoni, maximálně zakrslá nektarinka či třešeň to ano, možná že ta sára je sloupovitá ale na vlasní oči jsem viděl pouze jabloně několik odrůd včetně odrůdy Pidi a Kordona kdy každá z nich je svým růstem specifická a jednu odrůdu hrušně.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 19.9.2011 6:29

Možná máte v něčem pravdu, ale v poslední větě ne. Alespoň ne ve smyslu rodícího sloupovitého tvaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.100 (?), 25.10.2011 11:58

Pane Juraji, máte určitě v mnohém pravdu, ale zbytečně přeháníte což pak úroven příspěvku snižuje.

Například ostružiník Navaho, který pěstuji neni možná sloupovitý, ale je vzpřímený výrazně více než klasický beztrnný ostružiník, který pěstuji hned vedle.

Otázka pochopitelně je, jestli ta sloupovitost je zrovna u ostružiníku tak výjimečná, aby stála za připlácení, ale já ho koupil za 15kč ve výprodeji, takže jsem zcela spokojen:)

Katalogy a jakékoli jiné prodejce využívající mohutně marketing, je třeba brát vždy s rezervou (a nejen u stromků).

Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 25.10.2011 18:37

min.tyden byla u me pani, ze chce sloupovitou svestku a rikala jak jsem ji zklamal, kdyz jsem ji rekl, ze takove nejsou - ale ona to pry videla v casopisech a mela ji vloni na zahrade, ale pry chcipla, no byla tak presvedcena o sve pravde, ze to byla hruza! a pak se clovek muze snazit sebevíce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 192.253 (?), 26.10.2011 20:20

Geneticky daný sloupovitý růst mají jenom jabloně pocházející z odrůdy Mac Intosh Wijcik a jejich následné křížení.Ostatní ovocné druhy nemají tyto předpoklady. Pouze snad ta zkrslá nektarinka jak píše pan Kafka a naše hrušeň Decora, která není sloupovitá, ale na kdouloni má spurtypový růst, dá se udržet dosti dlouho sloupovitá.Jinak jsem viděl třešeň Sáru, která ve třetím roku po výsatbě vytvořila pěknou korunku stejně jako sloupovitá slivoň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Alexandr Debnar - (3) - 33.2 (?), 7.5.2013 18:03

 Víte prosím někdo o nějakém pěstiteli v Čechách, který by se zabýval pěstováním a křížením jabloní z původní odrůdy Mac Intosh Wijcik, tedy skutečných genetických sloupových jabloní? Děkuji za informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.80 (?), 28.10.2011 0:05

Když budu chtít, tak budu mít korunky ve tvaru srdce a bude to hit, že se budem divit :-) Prostě nesouhlasím s falešnými fotografiemi a nebo nadpisy když to neodpovídá zkutečnosti. To je celé proč jsem možná úmyslně přeháněl. Chápu, že firma chce prodat a není sama v oboru stejně jako v jiných oborech, kde jsem zase laik já. Sám s tím nezmůžu nic jedině, že si to nekoupím, no. Ale je mi líto těch dalších lidí, kteří naletí.  Co se týče Navaha, pro mě to není kolumnární typ růstu to by musel dělat dejme tomu metrové dvoumetrové výhony vzpřímeného charakteru a jehož další větvení by mělo být v ostrých úhlech by to aspoň trochu odpovídalo kolumnárnímu růstu jako má třeba Jalovec "raketa" Skyroket, rozumíte mi? Prostě Ostružník svým charakterem růstu, kdy navíc mění odplozené dřevo za nové narůstající šlahouny od země, nemůže být sloupovitý. Takže to není přehánění, ale botanicko-morofologický nesmysl. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Alexandr Debnar - (3) - 33.2 (?), 4.5.2013 14:48

     Vážení přátelé, chci vysazovat poprvé ovocné stromky na své malé zahrádce u Prachatic ve výši 650 m.n.m. S ohledem na malý pozemek bych volil sloupovité odrůdy, nejprve jabloní. Chtěl bych se zeptat na Váš názor na spolehlivost a mrazuvzdornost odrůdy Flamenco, Polka, Waltz, a Bolero, zda by byly vhodné do podmínek mé zahrádky. Objevují se pod stejným názvem u Starkla, ale i u jjiných zahradníků. V nedalekém sousedství žije zahradník v obci Smědeč a pěstuje již více než 15 let s úspěchem uvedené odrůdy, které dokonce dále očkuje, ale nevím na jaké podnože. Původní stromky přivezl asi před 17 ltéty z mateřské firmy Starkl někde v Rakousku a jak říká, osvědčily se mu. Také by mne zajímalo, zde lze hovořit o sloupovitých hrušních a kde je lze případně koupit. Byl jsem informován znjiného zdroje, že nové sazenice Flamenko, Bolero, Waltz a Polka by po vysazení do mých podmínek trpěly strupovitostí. Poradí mi někdo kde je pravda a jakou cestou se vydat, když se stromky vysazují až pro budoucnost, které se možná nedožiji (věk 66 let.).

S pozdravem a díky Alex. Debnar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.226 (?), 5.5.2013 8:12

Zdravim, nemám se sloupovitými jabloněmi zrovna letité zkušenosti, ale něco málo k tomu napsat mohu. Mrazuodolnost je dobrá ovšem se strupovitostí je třeba počítat, na Waltzu se mi třeba projevila opravdu "pěkně". Starkl roubuje sloupovité jabloně na podnož M7, ty své jsem kupoval u nás v zahradnictví na podnoži MM106. Rozdíl v růstu je pak třeba vidět v údajích o předpokládaném průměru koruny, který na MM106 činí již 80 cm, což byla první věc, která mě při výsadbě docela překvapila. Spíš bych se na Vašem místě domluvil s oním zahradníkem a vysadil jen pár stromků na zkoušku přímo od něj.  Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika