Šedý povlak na větvičkách



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
31.3.2010 12:28

Zolone můžete také použít, protože má i ovicidní účinky, ale ne tak dobré jako Oleoekol. Ten obsahuje také organofosát + olej, který zlepšuje přilnutí a navíc olejový film ty vajíčka či zárodky z nich udusí.

Na padlí na začátku rašení účinkují levné sirnaté přpravky jako je Sulka, Sulikol K, Kumulus WG a pod. Později pak systemické přípravky jako např. Diskus, Domark 10 EC,, Punch 10 EW, Talent, Topaz 10 EC a další. Já doma používám Horizon 25O EC.

Ale, myslím, že pokud jste odstranila napadené větvičky, že si s padlím zatím nemusíte lámat hlavu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 29.3.2010 18:23, zobrazeno: 12155x

Dnes jsem zjistila na jabloni Topas, že na větvičkách je šedý jakoby vatový povlak. Může jít o padlí? Není moc brzo? Jde o 6-letý stromek a nikdy problém s padlím nebyl. A čím bych to měla ošetřit?

Taky jsem na stejném stromě objevila na větvičce "hejno" bílých vajíček. Co to je? Díky za rady. Katka

šedý povlak
šedý povlak
Bílé vajíčka na jabloni
Bílé vajíčka na jabloni
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 29.3.2010 20:27

Ten vatový povlak by mohla být mšice vlnatka krvavá, ale to byste musela být z teplejší oblasti. Protože u nás v zimě se vyskytly dva dny s teplotami pod -20° a ty mrazy by měly vlnatku zničit.

Pokud byste ty vosková vlákna rozmáčkla, vznikne zde červená kašová hmota a potom by šlo opravdu o vlnatku krvavou. Ale je mi divné, že by kladla vajíčka tak brzy. Obvykle je to až v dubnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katka L. - (30) - 52.139 (?), 30.3.2010 9:24

Jsem od Kyjova, jižní Morava. Mrazy tu byly také, ale kolik to nevím.

Jinak ten vatový povlak je doopravdy jen povlak. Rozmáčknout není co, zkusila jsem to nehtem seškrábnout - jde to těžko, pořádně to tam drží. Jinak na ostatních větvích je povlak také, některé i do 50cm délky. Je možné, že to je jen na lonských letorostech, on ten Topas ročně přirůstá i těch 50cm. Myslím, že vlnatka to nebude. A ty vajíčka jsem zatím objevila pouze na jediné větvi - asi to spolu nesouvisí.

Dnes chci ostříhat i tuto jabloň, pokusím se sestřihnout vše šedé -- ale aby tam něco zůstalo! Myslím, že by bylo dobré, to i přes to ošetřit nějakým postřikem, aby se to nerozšiřovalo. Ale čím??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 30.3.2010 17:27

Na začátku rašení pupenů dobře ošetřete Oleoekolem. Koupíte ho v zahrádkářských potřebách.

Znovu jsem si prohlédl fotografii. Opravdu to nevypadá na bílou vatu. Je to na konci letorostů a je to pozůstatek loňského padlí. To zlikvidujete odstřižením postižených částí letorostů , případně odstřižení letorostu celého. Ten postřik Oleoekolem ale proveďte, případné škůdce z vylíhlých vajíček zlikviduje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.78 (?), 31.3.2010 9:25

Můžu místo Oleokolu postříkat Zolone? Ten mám doma- je na savé a žravé škůdce. Nebo je v tom rozdíl?

A co proti tomu padlí? Když ostříhám postižené části, nejsou přece jen další zárodky této choroby na stromě a neměl by se tedy raději něčím ošetřit, aby se to padlí dále nerozšiřovalo? Děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.78 (?), 31.3.2010 9:27

vidím, že jsem se u předchozího příspěvku zapomněla přihlásit... Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 31.3.2010 12:28

Zolone můžete také použít, protože má i ovicidní účinky, ale ne tak dobré jako Oleoekol. Ten obsahuje také organofosát + olej, který zlepšuje přilnutí a navíc olejový film ty vajíčka či zárodky z nich udusí.

Na padlí na začátku rašení účinkují levné sirnaté přpravky jako je Sulka, Sulikol K, Kumulus WG a pod. Později pak systemické přípravky jako např. Diskus, Domark 10 EC,, Punch 10 EW, Talent, Topaz 10 EC a další. Já doma používám Horizon 25O EC.

Ale, myslím, že pokud jste odstranila napadené větvičky, že si s padlím zatím nemusíte lámat hlavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 31.3.2010 14:35

Děkuji za rady. Zařídím se podle nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.204 (?), 31.3.2010 14:47

No, normálně se stříká při překročení prahu škodlivosti. Postup by měl být následující.

1. Určit chorobu (škůdce)

2. Zjistit práh škodlivosti.

3. Rozhodnout o dalším postupu.

Jestli je problém přítomnost vajíček na jedné větvičce a padlí na nevyzrálých koncích loňských letorostů, tak to ustřihněte a máte pokoj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 31.3.2010 17:58

Já bych řekl, že šedý povlak jsou normální trichomy /chlupy/ rostlině vlastní.  VK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika