Rubinola - řezat či nechat být?



host - 227.97 (?)
17.5.2020 19:36

Zkracujete jen ty nové výhony co jsou ty konce větví, nebo i ty co jsou uvnitř koruny? Zkrátka všechny letošní výhony?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
IK - (9) - 97.18 (?), 30.3.2019 21:05

Dobrý den, pane Hlavatý, ozývám se po roce s Rubinolou. Snažila jsem se dle Vašich rad udělat řez na převod. A ráda bych znala Váš názor na letošní řez. Zda se Vám zdá Rubinola lepší či zda by bylo třeba ještě něco rozhodně opravit (vím, letos už je pozdě, ale nestihla jsem dříve napsat).

A omlouvám se za fotku, proti té zdi nejsou větvičky tak dobře vidět.

Rubinola
Rubinola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?), 31.3.2019 7:43
IK: Oproti stavu spred roka je to určite lepšie, ale od optima to má ďaleko. Rubinola sa netvaruje ľahko. Dva z nedostatkov máte na fotkách. Foto 1: kolmo nahor rastúce konáriky neponechávajte - odstráňte ich rezom na konárový krúžok (tam kde sa ponúka rez na prevod). Foto 2: ten "trojzubec" je skrátený príliš, tam Vám vyraší kopa nového dreva. Ponúkal sa Vám tam pôvodne tiež rez na prevod (žltou). Keď zakrátite konáriky takto výrazne, navodíte na nich ako reakciu silné rašenie nových letorastov, smerujúcich väčšinou kolmo nahor. Vaša Rubinola rastie bujne, bolo by vhodné v najbližších rokoch rezať ju iba v lete, čím okrem korekcie dosiahnete aj oslabenie rastu. V priebehu roka je tiež vhodné vylamovať (nie odstrihávať) neperspektívne letorasty ešte za zelena (nezdrevnatelé) - tie ktoré rastú kolmo nahor, zahusťujúce a navzájom sa križujúce. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IK - (9) - 168.173 (?), 31.3.2019 13:07
Moc dekuji za odpoved. Prave proto jsem vznesla dotaz, protoze si jsem jista, ze do optima je jeste kus cesty. S prvnim doporucenim souhlasim, jen mi to prislo divne odstranit vse nahoru rostouci, myslela jsem, jestli rezem na prevod nesrovnam prirustky do vodorovneho smeru. Ale dotaz mam k druhe fotce. Fotka trochu klame, ten trojzubec roste smerem k foceni, takze ten rez na prevod neni jednoznacny. Navic jsem uvazovala tak, ze vloni jsem ten rez na prevod nestihla, tak jsem chtela opravit letos tim, ze zakratim vice na vnitrni ocko, abych rez na prevod udelala letos v lete a primela ji udelat plodonosne drevo blize ke kmeni. Byla to spatna uvaha?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.124 (?), 31.3.2019 13:28
IK: Určite fotka svojou dvojrozmernosťou skresľuje. Najlepšie to vidíte Vy keď stojíte pri strome. V princípe platí, že by Ste mali odstraňovať výhonky ktoré sú neperspektívne (rastú strmo nahor, dovnútra koruny, križujú sa a pod.) a tie ktoré vyslovene narušujú symetriu a architektoniku koruny. Zároveň ale sa treba vyvarovať zbytočného alebo nadmerného skracovania výhonkov ktoré ponecháte, pretože to indukuje bujnejší rast nových výhonkov a dostávate sa do bludného kruhu tvorby dreva a nevytvára sa rodivý obrast, ktorý je vlastne cieľom rezu. Preto by bolo vhodné rezať tento strom iba v lete nasledujúce 2-3 roky a vyvarovať sa zbytočného skracovania prírastkov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IK - (9) - 35.236 (?), 3.4.2019 8:13
Dobře, děkuji za rady.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkakam - (5) - 157.197 (?), 4.4.2019 14:50

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, pokud výchovně tvarujete větvě - závažím, dáváté nějakou ochranu na větve, když je vážete? Jak "dlouho" necháváte, aby jste neublížili větvi? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.97 (?), 17.5.2020 19:36

Zkracujete jen ty nové výhony co jsou ty konce větví, nebo i ty co jsou uvnitř koruny? Zkrátka všechny letošní výhony?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika