Rubinola nerastie - zakrpatene listy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
10.5.2011 22:16

Podle mne by to mohl být spíše hryzec, to je zákeřnější nepřítel než hraboš. Hledejte otvory v okolí stromku. Nebo zkuste vzít za kmínek a vytáhnout stromek z půdy. Jestliže se Vám to bez enormního úsilí podaří, bude to prakticky kůl bez kořenů-dílo hryzce vodního. Nějaké pletivo by však proti němu stejně nepomohlo. Trochu mě mate ta podnož MM 106. Hryzec přímo miluje podnože M 9 - to je pro něho lahůdka. Ale když nejsou, nepohrdne ani jinými a dokáže zlikvidovat i 5 letý stromek.

Ty zahnědlé okraje listů by mohly nasvědčovat o nedostatku draslíku. Ale už u dvouletého stromku? To by ho tazatel musel zasadit do vyložené Sahary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 241.188 (?), 10.5.2011 23:33

Myslím, že ste prehliadli prvý obrázok -chorý s trom je v rade s inými, zdravými.  Takýto lokálny deficit nejakého pvýživového prvku je krajne nepravdepodobný, či skôr nemožný. Takže výživou to nebude. Hryzec potrebuje v okolí nejaký vodný tok, na suchom pozemku sa neusadí, jeho diery by si autor v kodenom trávniku určite všimol. Mne pletivo proti hryzcovi pomáha, ale čítal som, že na niektorých lokalitách ho dokážu obísť zvrchu, na čo tí naši ešte neprišli. Pri poškodench koreňoch by listy mali byť malé, zle vypučeané, ale zdravé, tieto sú očividne choré, preto skúsim zajtra prelistovať atlas chorôb, či na dačo nenarazím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.120 (?), 10.5.2011 23:50
Dobrý deň Juraj! Ak Vám stromček pri ťahu dobre drží v zemi, hryzec nie je na príčine, skôr ako trávnik má radšej voľnú pôdu. Vo vinohrade ho už roky úspešne odháňam vysadenými afrikánmi. Ich "smrad" hryzcov aj krtkov odpudzuje. Podľa snímky č.4 by som tipoval na škodcu z r.Insecta. Roztočce majú jemnejšie pavučinky a škodia aj na listovej ploche. Možno sú na vine píďalky alebo niečo podobné. Škodia asi hlavne cez noc, za svetla sú ukryté. Na Vašom mieste by som čo najskôr volil systémový insekticíd + smáčadlo. Pozor na teplotu vzduchu, striekajte ráno alebo večer. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duri - (27) - 115.51 (?), 11.5.2011 1:06
Tak teda skusim, prevzdusnit podu, prihnojit alebo namiesto hnojiva pouzijem mykorhyzne huby.
Nadzemnu cast postriekam proti mucnatke a niecim proti roztocom.
Dakujem za vsetky rady a nazory. Dam vediet ci to pomohlo.
Juraj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duri - (27) - 115.51 (?), 11.5.2011 0:52
Hryzca by som vylucil, tahal som kmen celou silou, ale ani sa nepohol a diery nikde okolo nie su (zajtra sa skusim prehrabat ku korenom).
Vyziva by mozno mohla byt problem, ale prvy rok rastol pekne, rovnako ako ostatne 3 stromy. Nechce sa mi verit, ze by za jeden rok vycerpal vsetky ziviny. Vsetky stromky su zasadene v rovnakej zemine, predtym tam volne rastla burina, nebola to ziadna unavena zem.
Hladal som nieco o mucnatke a narazil som na tento obrazok. Podobnost je velmi velka, tak asi skusim nejaky postrek proti mucnatke. Oslovil som aj pestovaltela, od ktoreho som stromky kupoval a podla neho sa jedna o "mucnatku spojenu s roztocmi a oslabenou imunitou stromu... mozno ju opalil aj mraz" co by v podstate aj sedelo.
Este som trocha pohladal a nasiel som jedneho malilinkeho chrobacika, ktory by mohol byt Campylomma verbasci, ale nasiel som len jedneho. Na inej vetvicke sa objavila malicka cierna husenica z bielymi pasikmi. Pri husenici je vidiet aj kusok konarika, kde neviem posudit ci je to prirodzena plstnatost alebo mucnatka.
No a bol som tak rozbehnuty, ze som pozrel aj Fuji a nasiel zase inu husenicu, vosky a nejake podlhovaste nejake vajicka.
Asi Campylomma verbasci
Asi Campylomma verbasci
Husenica na Rubinole
Husenica na Rubinole
Husenica z Fuji
Husenica z Fuji
Vosky a nejake vajicka
Vosky a nejake vajicka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duri - (27) - 115.51 (?), 11.5.2011 1:09
A este pridam tuto linku na obrazky skodcov jabloni.
Juraj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.130 (?), 11.5.2011 8:44
Dobrý deň Juraj! Ja by som to s tou kombináciou postrekov na Vašom mieste nepreháňal, abyste nepopálil listy, majú len malú respiračnú plochu. Múčnatka zväčša napáda iba koncové rúžice listov na konárkoch, nie všetky listy ako na Vašej snímke. Navyše Rubinola nepatrí k odrodám extrémne vnímavým k múčnatke. Podľa pavučiniek tipujem na húseničky a použil by som systémový insekticíd. Akaricídom asi zdrav. stav moc nevylepšíte. Čas pracuje proti Vám. Teraz je navyše horúco, cez deň nestriekajte. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duri - (27) - 251.30 (?), 18.7.2011 23:56
Po par mesiaoch trapenia sa Rubinola trocha prebera a listy sa zacinaju zvacsovat. Ide to postupne, najprv jeden konar, potom dalsi - zatial 3. Niektore listy su uz 4 cm dlhe a ja proporcne siroke. Pri dnesnej kontrole som okrem mnozstva vosiek (ktore zajtra masovo vyhubim chemiou) som zbadal na viacerych listoch nieco ako vajicka na stopkach. Na velmi tenkej stopke je maly svetli vajcovity utvar. Nasiel som ich mozno 20, ale zvacsa len po jednom kuse na jednom liste, zriedkavo dva. Celkova velkost je asi 5mm a vajcovity utvar je asi 1mm dlhy. Hladal som v knihach aj na internete ale nenasiel som nic. Viete niekto poradit o co sa jedna? Su to vajicka hmyzu, alebo spory nejakej plesne? Mne by to skor sedelo na nejaku plesen, tym ze presla do ineho stadia, dala priestor stromceku rast. Mozno by to mohla byt pricina choroby.
Juraj
Vajicko alebo spora na liste rubinoly
Vajicko alebo spora na liste rubinoly
Spora alebo vajicko - detail stopky aj s hlavickou
Spora alebo vajicko - detail stopky aj s hlavickou
Spora alebo vajicko - detail hlavicky
Spora alebo vajicko - detail hlavicky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
šípková Růženka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 144.178 (?), 19.7.2011 20:40

já to mám na listech rajčat a zrovna jsem přemýšlela, jak takovej pidiútvar vyfotím, protože by mě taky zajímalo co to je..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.32 (?), 26.7.2011 16:00

je to vajíčko zlatoočky - Chrysopa carnea. kladie ich na listy, kde sa liahnu larvym, ktoré sú užitočné - požierajú vošky a inú háveď. takže to nie je žiaden škodca!!! zlatoočky sa používajú aj v biologickej ochrane rastlín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika