Rouby jabloně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
23.6.2021 12:59

Vyrašit roub až v násleujícím roce jsem zažil, ale je to velmi vzácné. Většinou takový roub zaschne, zkrabatí se mu kůra, takový můžeme rovnou odstranit, příští rok určitě nevyraší.
Přeroubovat vřeteno jako pan Mičurin II bych se (vzácnějšími odrůdami)  trochu obával. Rouby umístěné na dolní části stromku mají podle zákona apikální dominance horší ujímavost kvůli malé nabídce mízy a i když se přihojí, jejich růst bude dost neochotný. Jistým řešením je umístit dole rouby hodně bujné odrůdy, ta dokáže vytáhnout mízu a prosadit se růstem i na nepreferovaném místě. Udržovat v budoucnu tvar takového stromku ovšem bývá náročnější.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 21.6.2021 15:24

Jen tak pro názornost jak dokáže příroda dělat kotrmelce a napíná pěstitele.Na obrázcích je část přeroubovávaného vřetene.Je tam vidět velké rozdíly v ujmutí roubů. Všechny jsou jedné odrůdy, letorosty odebírány ve stejnou dobu ze stejného stromu (ujmutého tříletého roubu Vanesy).Roubovány ve stejný den na stejný strom.Přesto velké rozdíly v rychlosti ujmutí.Všechny jsou však žívé a čeká se kdy očka prorazí.Nabízí se otázka kvality roubování.Může sice hrát roli ale dělám roubování dostatek let abych poznal při zasunutí roubu pod kůru že není něco v pořádku.Roub raději vyjmu, seříznu a naroubuji jinam.Dále je tu otázka výšky roubu na přeroubovaném stromku.Na snímku je jasně vidět ujmutý roub s 15 cm letorostem a nad ním teprve raší.Jsou to záhady. Příroda dokáže potrápit ale i překvapit.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 22.6.2021 12:10

Pro představu jak vypadalo vřeteno po přeroubování 30.dubna.Na obrázku č.1 je loňské přeroubování vřetene Jantaru lehce narašenými rouby.Výsledek ujmutí nevyhovující.Obrázek č.2 - opětovné přeroubování vřetene s dostatečným počtem roubů.Ujmutí se zdá vyhovující i když trochu divočina jak jsem psal včera.Ještě však není vyhráno.Výsledek zveřejním.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1 - roubování 2020
1 - roubování 2020
2 - roubování 2021
2 - roubování 2021
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.44 (?), 22.6.2021 23:02

Psal jste, že jste rouboval někdy koncem dubna. Jak dlouho chcete ještě čekat na to, jestli ty nevyrašené očka prorazí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.25 (?), 23.6.2021 8:51

Občas pomůže povolit úvazek, jindy zase omezit růst blízkých výhonů původní jabloně. Někdy začne roub rašit až v následujícím roce! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 23.6.2021 9:11

prosím, a vy už jste někdy viděl, aby roub roubovaný na jaře vyrašil až v následujícím roce? Já ne. Za normálních venkovních povětrnostních podmínek nemůže roub vydržet celý rok ve stavu, aby se ujmul. Většinou už v tuto dobu je jasně vidět, které rouby se ujmuly a které ne. Stačí horké letní počasí, troška přímého slunce a pletiva roubu do té doby neujmutého na řezu zaschnou. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 23.6.2021 12:04

Podrobnou prohlídku roubů jsem udělal v neděli vzhlem k tomu jaké rozdíly v ujmutí vznikly.Na brázku č.2 je v horní části vidět ježek roubů.Ze šesti roubů (Sisi neboli Šarlota) mají dnes tři rouby pěkné přírustky a u třech není vidět aní zelená špička.Zkrátil jsem dva trucující o jeden pupen a dřevo bylo krásně zelené.Rouby jsou tedy zatím živé.Zkontroloval jsem místo roubování pod roubovací páskou a je krásně zapocené.Barva roubu s přírustky a nevyrašených se neliší.Takže budu doufat dál.

Na obrázku je ukázka zvláštníhu úkazu.Horní roub je v optimální tloušťce převzatý z mého letorostu jak jsem psal.Pod ním je naroubovaná Elisabet na letorost který se vytvořil z loňského roubování z původní odrůdy.Roub byl jak nitka a řešení jsem vyhodnotil roubováním na loňský letorost.Ve starším dřevě by se zřejmě neujal a kopulace také nepřipadala v úvahu.A teď to hlavní.Optimálně silný roub Vanesy je dnes ve stavu jak jej vidíte na starším snímku.Nehýbe se.Slabounký nevyhovující roub po zkrácení na vitální střední pupen má již v dnešní době pěticentimetrový přírustek.Pak v tom hledejte logiku.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.6.2021 12:59

Vyrašit roub až v násleujícím roce jsem zažil, ale je to velmi vzácné. Většinou takový roub zaschne, zkrabatí se mu kůra, takový můžeme rovnou odstranit, příští rok určitě nevyraší.
Přeroubovat vřeteno jako pan Mičurin II bych se (vzácnějšími odrůdami)  trochu obával. Rouby umístěné na dolní části stromku mají podle zákona apikální dominance horší ujímavost kvůli malé nabídce mízy a i když se přihojí, jejich růst bude dost neochotný. Jistým řešením je umístit dole rouby hodně bujné odrůdy, ta dokáže vytáhnout mízu a prosadit se růstem i na nepreferovaném místě. Udržovat v budoucnu tvar takového stromku ovšem bývá náročnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 23.6.2021 18:45

něco z toho, co se letos ujalo. Walter











Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 28.6.2021 12:50

Stav roubů po týdnu se moc nezměnil.Některé rouby se těžce probírají, jiné rostou jak z vody.Potěšilo mě, že po dvou měsících krásně vyrašily pupeny u druhého roubu Rubelit.Provedl jsem tedy další zkoušku u dvou nereagujících roubů Vanesa na přeroubovaném vřeteni.Výsledek, rouby po zakrácení živé a zelené.Budu tedy doufat dál.Na ostatních roubovancích vsazených do již plodících stromů po odebrání asi 1/3 korunky mají největší potíže s růstem a probouzením roubů.Na snímku roub na terminálu Melrose.Vyrašil jeden roub a druhý uschnul.Na ujmutém vyrazily lístky a v tomto stavu jsou již tři týdny bez přírustků.K ujmutí muselo dojít a spoléhám na druhou mízu a nebo příští rok.Měl by to zvládnout.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 4.7.2021 12:08

V pátek jsem nevydržel a u všech roubů sundal roubovací pásky.Na přeroubovaném vřetení jsem zjistil u stále nadějných nevyrašených roubech jejich neujmutí.Naštěstí jsem rouby předimenzoval a to co se ujmulo postačuje k zapěstování vřetene.Na snímku 1÷3 je stav vřetene po naroubování 30.dubna.Na snímcích 4÷6 je včerejší stav.Na roubovanci již začínám s formováním ujatých letorostů tvarovacími přípravky pro zapěstování štíhlého vřetene.Přeroubované vřeteno je směsicí odrůd šlechtitele P. Buzrly.Jeho vynikající šlechtitelská práce nějak uniká popularizaci v periodikách.Střípky se dovíme poze z degustací a pár řádků jsem si přečetl v jistém dvoměsičníku o odrůdě Sisi a Vanesa které se v Holovousích umístily vysoko v hodnocení.Tedy stromek se skláda z odrůd Sandra, Elizabet, Sisi (Šarlota) a Vanesa.Do dvou let by měla být v požadovaném tvaru.Na tříletém roubu jsou již dvě jablíčka Vanesa.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika