Roubování jabloní v létě



host - 210.130 (?)
5.6.2012 17:27

Za chvíli to bude aktuální. Chtěl bych zkusit roubování pod kůru.  Odkud vzít ten roub a jak má vypadat(délka, průměr)? Múže být roub z letošního vlka?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 36.77 (?), 16.6.2009 10:01, zobrazeno: 60544x

Dobrý den, chtěl jsem poprosit o názory jestli je roubování jabloní vhodné v létě.letos jsem poprvé rouboval na jaře jabloň za kůru.Rouby byly nějakou dobu zelené, dokonce se nalévaly i očka, ale nakonec mi rouby uschly.Chtěl bych to proto zkusit ještě v létě, ale nejsem si jistý jestli se můžou takto roubovat jádroviny.Pokud ano, můžu zvolit roubování zakůru i kopulací?nebo co je vhodnější?díky všem Tom.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 16.6.2009 10:28

Roubovat v létě jádroviny je možné, ale moc rozšířené to není. Pokud štěpujete na spící pupeny od poloviny července, vyraší beztak až příští jaro.  Výhodnější je roubovat v druhé míze za kůru - stejně jako při očkování.
   Asi by šlo roubovat i nyní a je možné, že by rouby ještě letos vyrašily - podobně jako u bylinného roubování rybízů. Ale sám jsem to nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 17.6.2009 7:59

Několikrát jsem úspěšně rouboval jabloň za vegetace zelenými rouby, naprosto nutná je však klimatizační buňka - mikroklima s vodou v mikrotenovém rukávci s opěrnou tyčkou. Popis je trochu složitý, lze najít v literatuře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 36.77 (?), 18.6.2009 8:28

Díky oběma za reakce.Bohužel přesně nevím co si mám představit pod pojmem klimatizační buňka-jsem přeci jen začátečník, který si nechá rád poradit od zkušených.Je možné aby jste mi to popsal jak se říká lidově po lopatě-co jak přesně udělat při roubování zel.rouby?diky Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 7.142 (?), 18.6.2009 11:38

Zkusím to.

Příklad: Roubujete svislou nebo značně šikmou větev, která má po odříznutí  "odpadu" tlouštku 3-5 cm, nebo i méně. Naroubujete běžným způsobem - já na kozí nožku, dva rouby proti sobě. Rouby jsou z letošního letorostu, listy lze ponechat nebo je zmenšit zastříhnutím na polovinu. Po zavoskování všech řezných ploch přivážeme k naroubované podnoži hůlku asi 50 cm dlouhou tak, aby asi o 20 cm přečnívala rouby. Na tyčku navlékneme dostatečně dlouhý mikrotenový rukávec (oboustranně děravý pytlík) a stáhneme jej celý až pod místo roubování. Horní konec pevně uvážeme k podnoži, pak za spodní konec přetáhneme nahoru (jako když se stahuje rukáv svetru z ruky a sám se při tom obrací naruby). Tím je pod roubovaným místem vytvořen "příkop" do kterého nalijeme hrnek vody. Uzavřeme přivázáním rukávce nahoře k opěrné tyčce. V uzavřeném prostoru se v oda odpařuje a opět sráží, je zde velká vlhkost a roub nezaschne. Kdy sundat - raději až po viditelném ujmutí roubu, lze také jen vodu vypustit a ještě týden či dva ponechat.

        Škube mi to rukou, jak bych to rád namaloval, ale zde to neumím. Snad je to k pochopení. Radouš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.77 (?), 18.6.2009 12:52

moc díky Tom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.130 (?), 5.6.2012 17:27

Za chvíli to bude aktuální. Chtěl bych zkusit roubování pod kůru.  Odkud vzít ten roub a jak má vypadat(délka, průměr)? Múže být roub z letošního vlka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.130 (?), 6.6.2012 6:15

Za chvíli to bude aktuální. Chtěl bych zkusit roubování pod kůru.  Odkud vzít ten roub a jak má vypadat(délka, průměr)? Múže být roub z letošního vlka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.138 (?), 17.6.2012 17:07
Roub nemá být vlk a má být nejlépe z osluněné strany koruny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 8.142 (?), 21.6.2009 22:33

Letne stepenie nie je nic noveho zmienuju ho aj starsie odborne publikacie z 50-60tych rokov. Termin je odporucany od polovice jula az do jesene.Niektori pokusnici popisuju aj uspesne zimne stepenie. To je ale pre bezneho zahradkara uz zrejme extrem.Sam som si letne stepenie vyskusal niekolkokrat a to vtedy ked bolo jarne neuspesne z roznych pricin, napriklad nekvalitne vruble alebo nevhodny priebeh pocasia v jari.Odporuca sa hlavne pre stepenie ceresni a visni, u ktorych byva jarne stepenie velakrat neuspesne. Prestepoval som pomerne hrube konare jabloni 10-15 cm priemer,  zaciatkom augusta za koru Titelovym sposobom. Vyhodou je ze vruble si narezete priamo zo stromu na strom, nie je potrebne ich uskaldnovat, zbavite ich listov ako pri ockovani, nechate iba kratke rapiky. Postup je rovnaky ako pri jarnom stepeni. Vruble som nicim nezakryval ani som im nevytvaral ziadnu mikroklimu. Je to zbytocna praca navyse, vruble sa bezne prijimaju prijatelnost z mojej skusenosti 85-90 percent.Raz som dostal vruble odrody Topaz az koncom septembra, to som ich zastepil uz iba pre pokus, kora sa uz takmer ani nedala odchylit od dreva a predsa sa prijalo niekolko vrublov -asi 50 percent.Takze vam vrele odporucam, nebojte sa toho a kludne si to v lete vyskusajte, budete aspon o jednu skusenost bohatsi.

Zdravi AFER

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika