Roubování



host - 136.34 (?)
25.1.2008 19:00

Pan Vysloužil píše o roubování peckovin - slabé rouby beru až v předjaří a ihned  roubuju kopulací. Chtěl bych se zeptat

1) na termín předjaří, jak má strom vypadat,
2) lze totéž i na kozí nožku (silnější podnož).

Po přejití více než měsíce mrazů jsem 20. ledna uřízl rouby třešní, silné jako tužka, dal je do lednice a koncem března bych je chtěl roubovat na kozí nožku. Větev třešně má asi 5cm v průměru. Nebo mám počkat na později (duben/květen??) a udělat uříznutí roubu a roubování naráz? Nerad bych něco poničil. Děkuji za rady. Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 80.39 (?), 14.1.2008 11:33

Těch vykřičníků, myslím, tolik netřeba. Jistě, je pravděpodobné, že oskeruše srůstá i s hrušní. Obecně, hrušky, jeřabiny, hloh, mišpule, oskeruše, kdoule, kdoulovec, muchovník, a další mají navzájem afinitu. Někdy lepší, jindy horší. To ale přeci neznamená, že planý jeřáb - jako osvědčenou podnož - nelze použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 25.1.2008 19:00

Pan Vysloužil píše o roubování peckovin - slabé rouby beru až v předjaří a ihned  roubuju kopulací. Chtěl bych se zeptat

1) na termín předjaří, jak má strom vypadat,
2) lze totéž i na kozí nožku (silnější podnož).

Po přejití více než měsíce mrazů jsem 20. ledna uřízl rouby třešní, silné jako tužka, dal je do lednice a koncem března bych je chtěl roubovat na kozí nožku. Větev třešně má asi 5cm v průměru. Nebo mám počkat na později (duben/květen??) a udělat uříznutí roubu a roubování naráz? Nerad bych něco poničil. Děkuji za rady. Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 25.1.2008 19:33

1. V předjaří vypadá strom stejně jako celou zimu - nic neraší
2. Na kozí nožku v tuto dobu roubovat lze, ale já tuto metodu nepoužívám. Před mnoha lety se mi rouby neujaly (neuměl jsem to taky), kozí nožku jsem opustil a už se k ní nevrátil. Na duben bych nečekal, to není ideální měsíc pro štěpování peckovin. Buďto ještě před rašením nebo až za plné mízy (v květu).
   Rouby silné jako tužka by měly být kvalitní, u třešní obvykle nebývá problém s nalezením dostatečně silných roubů ani na starších stromech (na rozdíl od višní).
Protože řezné rány peckovin se hojí hůř než jádrovin, snažím se vyvarovat roubování na starší silné podnože. Pěticentimetriovou větev bych asi zkusil naštěpovat v květu za mízy za kůru co nejsilnějším roubem - silnější rouby se lépe uchovávají i ujímají. Pokud se neujmou, lze naroubovat příští rok kopulací výhony vyrostlé ze zmlazené podnože.
   Dobré zkušenosti s roubováním peckovin v předjaří na silnější podnože má pan Zavřel - a sice do rozštěpu. Já to budu zkoušet až letos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 28.1.2008 19:42

Dobrý večer. Roubuji do rozštěpu v poslední dekádě února. V tu dobu si myslím, že neraší rouby i v horších skladovacích podmínkách. Pokud tohle hrozí, roubujte i dříve. Nesmí při tom mrznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 68.195 (?), 25.1.2008 23:24

Ty rouby v lednici budete muset hlídat, aby Vám tam nevyrašily. Z tohoto důvodu možná budete muset použít rannější termín roubování než květen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.75 (?), 1.3.2008 17:44

Rád bych získal kontakt na odběr roubů v  malém množství, jde mi o osvědčené odrůdy pro oblast českobudějovicka - 500 m nad. výšky, především višně, třešně, renklody. Děkuji - Mertlík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 1.3.2008 20:07

Mám možnost získat rouby ořešáku s opravdu velkými plody, rád bych je narouboval na své podnože, poraďte kdy a jak. Děkuji...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 1.3.2008 20:26

Princip je podobný jako u roubování révy.

Jako podnož použijete ořešáku královského. Roubuje se to v zimě v ruce. řez je nutné provádět žabkou, protože jsou rouby dost tlusté a tvrdé. Pak se stromky strtifikují v teplotách okolo 30°C aby se zakalusil řez....

Nebude lepší si stromek koupit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 1.3.2008 23:17

Anonymní ořešák s opravdu velkými plody může, i nemusí být dobrou volbou. Zvažte, není-li lepší zvolit konkrétní odrůdu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.161 (?), 10.3.2008 14:47

Chtěla bych se zeptat kdy ajak ořezavat vinnou révu a kdy se berou revky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika