Řez ovocných stromů



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
1.3.2020 9:13

Je otázkou, proč terminál a ne kotlovitá korunka. Možná bude danému pěstiteli vyhovovat strom bez terminálu a tudíž bez dalších pater koruny ve výšce sklizně ze štaflí (druhé patro koruny) ze žebříku (třetí patro koruny) a volným lezením (jako děti jsme milovali "neskliditelné vršky" 6-8 m nad zemí).

Druhou otázkou není, jestli já vím co jsem konturovým řezem myslel, ale jestli moje sdělení čtenáři pochopí, když strýček Google na daný dotaz zobrazí pelíšek pro přezimování jěžka v kompostu (místo dospělého stromu ořezaného strojně na daný obrys).

konturový řez dle strýčka G.
konturový řez dle strýčka G.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 161.2 (?), 28.2.2020 6:34

Někdy není zbytí a musí se i silnější větev uříznout. Pro zdraví-bezproblémový dlouhý život stromu je vhodné rány krýt nátěrem, a to OPAKOVANĚ-až do úplného zavalení. To může trvat i více než 10let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.2.2020 8:49

Zavalující se rána na obrázku p. 14.174 vypadá dobře a časem se asi zacelí úplně. Souhlasím s názorem, že silné větve, pokud to není nutné, je lepší neřezat. Stejně tak ale někdy nastane situace, kdy se tomu nevyhneme. Taky bych řekl, že řezy na větevní kroužek u kmene se hojí relativně nejlépe, kmen je totiž tou nejsilnější "tažnou větví" vedoucí hojivé látky k ráně. Mnohem hůř se hojí stejně velké rány v koruně. Tam je lepší aplikovat Zahnův řez, ale u kmene - pokud je kmen 3x silnější než uříznutá větev - to nutné není. Osobně všechny rány pečlivě zatírám, ale nakolik (a jestli vůbec) zatírání ovlivňuje hojivé pochody, to si netroufám posoudit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 28.2.2020 17:43

Zajímavý produkt pro rychlé hojení velkých ran je Arbotape.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.101 (?), 29.2.2020 21:55
Ano, je to jedna ze zásad citlivého řezu - nedělat vetší rány než 5 cm. Bohužel se člověk na každém kroku setkává s obrovskými ranami, které strom nemá šanci zahojit. Je mi jich tak líto. Eva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.2 (?), 1.3.2020 7:08

Evo, Vám je jich líto až tak, že navrhujete vykopání řešené trnky, která má dle mého názoru šanci dále žít, plodit a dokonce i dobře vypadat. No a co, že se větší rány už nikdy zcela nezatáhnou? Když se opakovaně natřou-stačí jednou ročně, žádnou velkou zátěž to pro ně neznamená. U středně velkého stromu otázka deseti minut času+desti korun za vhodnou materii. Jsou postupy, jak zkvalitnit život dříve trápených stromů-např.zlepšit výživu, hygienu... Ukončit život dokáže každý píp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 27.2.2020 11:47

Osobně bych na tuto třešeň letos vůbec nesahal = korunka má předpoklady pro přirozený vývoj.

Po dosažení finální velikosti koruny (nikoliv té přirozené ale té mnou požadované) bych pak v době květu prováděl zpětné sesazení konturovým řezem.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 27.2.2020 22:58

Konturový řez? Jste si jistý, že víte co ten termín znamená?

Ta třešeň potřebuje vyvázat terminál a odklonit větve. Chce to dlouhou bambusku a vyvázat. Terminál bych zakrátil cca o 1/3.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 1.3.2020 9:13

Je otázkou, proč terminál a ne kotlovitá korunka. Možná bude danému pěstiteli vyhovovat strom bez terminálu a tudíž bez dalších pater koruny ve výšce sklizně ze štaflí (druhé patro koruny) ze žebříku (třetí patro koruny) a volným lezením (jako děti jsme milovali "neskliditelné vršky" 6-8 m nad zemí).

Druhou otázkou není, jestli já vím co jsem konturovým řezem myslel, ale jestli moje sdělení čtenáři pochopí, když strýček Google na daný dotaz zobrazí pelíšek pro přezimování jěžka v kompostu (místo dospělého stromu ořezaného strojně na daný obrys).

konturový řez dle strýčka G.
konturový řez dle strýčka G.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 1.3.2020 11:14

Nejde o to co ukazuje google, ale to jestli jste vážně myslel ořezání stromu lištou.

Konturový řez se provádí v případě pásových výsadeb. Meziřadím jede traktor s lištou, který zarovná řádek jako živý plot. Potřebujete tedy Hustou výsadbu a mechanizaci.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 1.3.2020 16:41

Tady je ukázka vývoje konturového řezu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika