Řez ovocných stromů



Filip87 - (1) - 255.6 (?)
6.1.2019 12:03

Dobrý den,

Poradte jak dál postupovat pri tvorbe koruny prijde mi ze je to hodne "rozmetlení" jedna se o odrůdu TOPAZ (3roky)

Děkují za vaše rady a názory.

F


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 32.82 (?), 4.3.2020 18:49

Jinak to co píše Dr. Vysloužil o řezu broskvoní je pro mě velice zajímavá informace. Myslím tím to, že pokud mu plody zmrznou, tak udělá ještě řez ve stylu že odstraní jednoleté výhony, které by mu v tom roce nic nepřinesly a broskvon ještě dokáže takto fantasticky zareagovat a plodnost se díky tomu udrží uprostřed koruny. Musím říci, že takto odvážný jsem nikdy nebyl v tak pozdní dobu, možná ale i proto, že v naší poloze broskvoně v podstatě v květu nezmrzají, takže nemám k tomuto důvod, ale i kdyby, tohle by mě asi nenapadlo...

                                    Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IH - (5) - 234.19 (?), 3.3.2020 18:49
Prebieha tu súboj dvoch názorov - 'rez v dobe kvitnutia je zlý' kontra 'rez v dobe kvitnutia je dobrý'. Dovolím si prezentovať svoj názor na základe zhruba 40-ročných skúseností s ovocinárčením. Začnem zdanlivo od veci - každý dobrý učiteľ (myslím tým učiteľov, ktorí sú učiteľmi "od boha") vie, že neplatí jeden rigídny postup na všetkých žiakov. Niektorý potrebuje povzbudiť, iný zasa zahamovať. To čo jednému prospeje, môže iného úplne zničiť. Rovnako v športe (hrával som súťažne futbal 20 rokov, takže o tom niečo viem) - tréner "od boha" vycíti, ktorému hráčovi prospeje pochvala a povzbudenie, a ktorého naopak treba zvoziť a vrátiť oboma nohami na zem. Opäť platí - nesprávny/necitlivý prístup môže mať fatálne následky. Páni záhradkári, myslíte si, že máte vo svojich záhradách 'chovancov' všetkých na jedno kopyto? Že pre všetkých platí jediný správny postup, jediná železná pravda, ktorá nikdy nezhrdzavie? Rezal som stromky (hovorme o kôstkovinách) naozaj rôzne - železné pravdy neuznávam, experimentujem. Napriek mnohoročným skúsenostiam s najrôznejšou dobou rezu si netrúfam vyhlásiť za víťaza niektorý konkrétny spôsob (z časového hľadiska). Určite mám rešpekt pred rezom broskýň a marhúľ v hlbokej zime resp.veľmi neskorej jeseni. Ale stalo sa, že som ich orezal už koncom januára a katastrofa sa nekonala. Rez v čase kvetu alebo ešte neskorší letný rez je zasa výborným spôsobom, ako 'skľudniť' stromy s nadmerne bujným rastom. Šittov rez marhúľ v lete nebudeme dúfam spochybňovať. Rez v auguste/septembri po zbere úrody tiež u mňa neviedol k žiadnym komplikáciám. Takže z môjho pohľadu: tvrdiť že rezať vtedy a len vtedy je jedine správne - tento prístup neuznávam. Myslím si, že najdôležitejšie je zhodnotiť aký stromček idem rezať (a či ho vôbec treba rezať), čo chcem rezom dosiahnuť a ako to chcem dosiahnuť. Takže jednou vetou povedané - prístup k rezu treba prísne individualizovať. Rigidita (bez ohľadu na to aký strom máme pred sebou a čo tento potrebuje najviac) je nesprávna. Treba povedať aj to, že roky skúseností je prakticky nemožné nahradiť iným spôsobom, a tiež že významnú rolu zohráva aj faktor schopnosti učiť sa na vlastných chybách a niekedy aj tzv. šiesty zmysel-intuícia. Verte, že Vaše stromčeky ocenia Váš individualizovaný prístup k ich potrebám. Len sa treba naučiť ich počúvať. Vašu empatiu ocenia tým najkrajším spôsobom - bohatou úrodou. Rôzne cesty vedú do Ríma... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RUBIK - (21) - 91.196 (?), 4.3.2020 10:50

Pane IH, vítejte v r.2020! Nebudu tak dlouhý-celý Váš přípis je velmi blízký mým názorům. Taková otázka-co je lepší: nestříht a neřezat vůbec, nebo špatně, či správně technicky, ale mimo ideální dobu? P.S.: k Vaší poslední větě-těch leteckých ubývácheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IH - (5) - 234.95 (?), 4.3.2020 17:13
RUBIK: Odpoviem trochu inak - najlepšie je strihať len vtedy ak je to potrebné, strihať technicky správne a v ideálnu dobu. Je chybou rezať zbytočne (ak to nie je nutné), je chybou nerezať ak to potrebné je, tiež je chybou rezať technicky nesprávne a v nevhodnú dobu. Rozobrať to všetko podrobne by bolo na dlhú debatu. Menšie chyby nám stromček často odpustí, tie hrubé ho môžu zdevastovať. Ak si pozriete priložené foto 1 a 2, tak ťažko možno povedať, že takýto rez je lepší ako nijaký - naopak, je to babrácky, pre strom zničujúci zásah. Ak si pozriete foto 3, tak si poviete, že radšej rezať akokoľvek, než nerezaním dosiahnuť toto. Takže mojou odpoveďou je prvá veta tohto príspevku. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.82 (?), 4.3.2020 19:00

Jinak samozřejmě souhlas s tím co tady uvádí Dr. Hlavatý, tady jediné co bych mohl namítnout je to, že čím menší zákrok děláme a čím je lepší kondice stromu, tak tím méně důležitý je termín provedení. V reálné ovocnařině piřtom často děláte větší zákroky, protože pracujete se s tromem, který nebyl ošetřovaný třeba desítky let! Já proto optimální termín řešit musím... Vždy tvrdím jednu věc- ideální je mít srom v takovém stavu, že ho nemusíme řezat vůbec a potom vůbec nemusíme řešit nejvhodnější dobu:) U stromů na silných podnožích tato filosofie je určitě možná,  (s výjimkou broskvoní), čímž netvrdím, že vhodný zákrok nemůže ještě daný stav vylepšit.

                         Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Filip87 - (1) - 255.6 (?), 6.1.2019 12:03

Dobrý den,

Poradte jak dál postupovat pri tvorbe koruny prijde mi ze je to hodne "rozmetlení" jedna se o odrůdu TOPAZ (3roky)

Děkují za vaše rady a názory.

F


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.129 (?), 6.1.2019 19:19
Filip87: Najprv k chybám, resp. k tomu čo nie je tak ako by malo byť. Po prvé(foto 1): stredník a 3 kostrové konáre vyrastajú takmer z jedného miesta (tzv.praslen) - toto sa už nedá skorigovať. Po druhé(foto 2): chýba dominancia stredníka, jeho najvyššie vyrastajúci konkurent je prakticky rovnako silný (oba sú kontúrované žltou) - náprava je možná. Po tretie(foto 3): kostrové konáre sa v ich bazálnej a strednej časti takmer nevetvia, sú nadmerne vyholené, a keď už sa vyššie vetvia, tak do značnej miery nežiadúco, "praslenovito" - náprava je možná. Na foto 4 máte zhruba návrh rezu - hlavným zásahom je odstránenie doľava smerujúceho konkurenta stredníka (modrou je konturované to čo pôjde preč). Zostane stredník a 3 kostrové konáre, ktoré treba primerane aj s ich obrastom skrátiť, aby zostali podriadené stredníku, ktorý musí jasne dominovať. Tieto kostrové konáre by tiež bolo vhodné rozperkami odkloniť viac do tupého uhla od stredníka. Ich obrast primerane preriediť, najmä v miestach kde je praslenovitý, najvhodnejšie (tam kde to bude možné) rezom na prevod. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 7.1.2019 10:23

pan Hlavaty, williamsova na planke, terminal pred letom akoby prestal rast a z neho vyrasili 4 konare a strednik - pokracovanie terminalu. konariky vyrastaju zo susednych pupenov, mozem z nich zapestovat kostrove konare? kostrove konare z letorastov 2.radu? korunku som chcel zalozit vyssie (vo vyske vyssej tyce), ale tieto konariky vyrastaju uplne sumerne na kazdu stranu, uplne ze 90stupnovy uhol medzi nimi tak by boli krasne rozlozene do priestoru. vdaka. tomas



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.1.2019 12:28

TomNR: Neviem ako vyzeral výpestok keď Ste ho sadili, ale ak Ste chceli mať korunku vyššie, tak ten spodný obrast Ste mali po výsadbe odstrániť úplne a oholený "špičiak" zasa nechať dlhší.

Ale k aktuálnemu stavu: tak ako to naznačujete je to určite možné - teda ten dolný obrast odstrániť úplne (je nepoužiteľný) a korunu zapestovať z toho čo máte hore. Nie je to síce úplne ideálne čo sa týka vzdialeností budúcich kostrových konárov ako vyrastajú zo stredníka (mohli by mať navzájom väčšie rozostupy), na druhej strane je to takmer ideálne čo sa týka smerovania na jednotlivé "svetové strany". Problémom môže byť ten najvyššie vyrastajúci konkurent stredníka (pri ňom by sa dalo uvažovať aj o jeho úplnom odstránení, ale ja by som ho ponechal a na tvorbu koruny použil všetky 4 budúce kostrové konáre). Podstatné je ale to, aby neprerástli stredník a nekonkurovali mu - v tomto ich treba "skrotiť). Najlepšie tak, že ich odkloníte (rozperkami alebo vyviazaním) smerom k horizontále, tak aby so stredníkom zvierali uhol minimálne 45 st., lepšie ale ak to bude viac. A najviac treba odkloniť k horizontále ten horný konkurent stredníka. Môžete to spraviť na jar tak, že najprv si tie 4 konáriky odkloníte a až potom ich zastrihnete- tak aby ich vrcholy boli v tzv. miazgovej rovnováhe. Stredník ich musí presahovať - aspoň o 15-20cm. Stromčeku sa môžete venovať aj v priebehu leta - neperspektívne výhonky (najmä tie ktoré budú vyrastať z hornej časti odklonených konárikov a budú smerovať strmo nahor môžete vylamovať už za zelena, nechávať treba ich obrast ktorý bude vyrastať z ich spodnej strany alebo smerovať do bokov, prípadne mierne šikmo nahor. Veľmi dlhé výhonky môžete priebežne zaštipovať alebo skracovať.  IH   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 8.1.2019 7:07

dakujem pan Hlavaty, bol to spiciak kupeny cez eshop, vysadba jesen 2017, zastrihol som ho s tym, ze na dalsi rok zapestujem korunku vyssie. Bocny obrast odstranim pri jarnom reze - nechcel som ho dat prec v lete nech stromcek neoslabujem, iba som najbujnejsie rastuci vyhon (mimo terminalu) ohol do vodorovnej polohy. skusim ponechat vsetky 4 konare a pomoct si rozperkami. 

keby nevadi, este mam otazky :)

pokial sa zapestuju kostrove konare z letorastu druheho radu? idealne to asi nie je, ale je to mozne? u mna sa to tyka aj jonathanu 

rozostupy medzi kostrovymi konarmi, chapem spravne ze nemaju (idealne) vyrastat zo susednych pupenov? 

vdaka, tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika