Řez jabloně



host - 187.150 (?)
1.2.2016 22:56

Ano habitus stromu, úhel odklonu větví i množství a tvar plodonošů potvrzují, že se jedná o balerinu.

Terminál mohl být v začátcích růstu třeba poškozen nebo vylomen.Tomu by odpovídalo intenzívní rozvětvení stromku nad zemí.

Jan z pod Javorového

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 21:37

Dobrý den

Na žádost mých příznivců z tohoto portálu se vracím zpět, abych zde radil.

Vážení docela mě mrzí, že jste nepoznali zanedbanou balerinu a podle vzhledu typu Catz. Zde je rada už poměrně těžká, ale já bych jí udělal. Určil bych si výhom, který je k ose nejrovnější a ostatní výhony bych odstranil nekompromisně na větevní kroužek a potom letním řezem zaštipovat boční obrost. Prodlužující výhon nechte bez zásahu na tom baleriny stojí, ale podle Vaší fotografie je to utopená jabloň a tak bude bujná. V Holovousích mají krásné topoly tvořené z balerin na podnoži semenáč. doporučuji se tam podívat je to nádhera.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.2.2016 21:59

Pane Kaněro, jsem rád, že jste opět v diskuzi. Je to pro fórum přínos a nemyslím to ironicky. Jenom je u Vás je trochu problém, že o sobě nikdy nepochybujete.
1.Netroufám si jednoznačně tvrdit, že nejde o balerínu, ale vzhledem k velikosti mladého stromku o tom, že by sloupovka bez péče dorostla těchto rozměrů docela pochybuji.
2. Že je jabloň utopená, to lze odhadnout jen podle neviditelnosti místa štěpování. Utopený stromek obvykle roste bujněji, a to proto, že zpravokoření a hnací sílu převezme silnější odrůda nad zakrslou podnoží. Utopená balerína se tak ale nechová (a to byste mohl vědět), protože sloupové odrůdy roste slaběji než podnože, na něž se štěpují.
3. Že se jedná zrovna o balerínu ze skupiny Cats (Katz byl feldkurát), to podle mě nelze poznat prakticky vůbec, natož z fotografie.
Já bych se klonil spíš k tomu, že jde o okrasnou jabloň (jak píše Josef), vyloučit nelze ani podnož. Existují i kultivary s podobným růstem (např. Breuhahn), ale spíš to nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.150 (?), 1.2.2016 22:56

Ano habitus stromu, úhel odklonu větví i množství a tvar plodonošů potvrzují, že se jedná o balerinu.

Terminál mohl být v začátcích růstu třeba poškozen nebo vylomen.Tomu by odpovídalo intenzívní rozvětvení stromku nad zemí.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.2.2016 23:00

K tomu by nám napomohla detailní fotka letorostu. Jinak je to věštění z koule.
   Intenzivně se stromek rozvětvil nejen nad zemí, ale i o kus výš a taky úplně nahoře v koruně. Tam už se to na vylomení svést nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 1.2.2016 23:23

Ohnivá válka o ničem. Já osobně balerínu nemám žádnou a nejvíc jsem jich viděl u šlechtitele Matejska. No a když byl jednou přítel Matejsek na jedné z mých zahrad, zadíval se na jeden takto opadaný stromek s otázkou "Ty máš balerínu a takto blbě u plotu?". No a on to byl jeden z okrasných kultivarů s kompaktnějším růstem. Proto se přikláním spíše k úsudku Josefa. Navíc baleríny si pořizují lidé znalí problematiky a nikoliv takoví "předchozí majitel ani nevěděl co je to za odrůdu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 19.2.2016 10:29

Taky bych se přiklonil k názoru sadaře Vlady že se může jednat o balerínu. Velká část z nich rozhodně totiž neroste tak, jak by ideálně růst měla, tedy jeden terminál s plodným obrostem. Tento stromek má klasicky spurtypový růst, klidně se může jednat i třeba o Starkrimson. Jsem každpádně rád že sadař Vlada je zpět a jeho příspěvky nejsou o nic méně úderné než dříve. Jeho přímočarost a schopnost udělat atmosféru a tedy diskusi, tady chyběla, důkazem budiž to, že celou zimu se tady nic podstatnýho neřešilo. Vítej zpět Vlado!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.193 (?), 1.2.2016 23:24

Na základě nejnovějších příspěvků a dalšího studia fotky připouštím, že nemusím mít pravdu, že jsem se zmýlil.

Co mne k tomu vede?

V trávě a na mulčovací kůře jsou vidět zbytky opadaných jablek. Okrasné jabloně zpravidla takhle velké plody nemívají.

Třeba by někomu pomohlo tato jablka, byť jsou v žalostném stavu, posbírat a detailněji vyfotit.

Co Vy na to, zakladateli vlákna?

A jaké máte plány s tímhle kouskem zahrady? Chcete zde mít okrasnou část anebo raději užitkovou?

Josef.

EDIT: Datloval jsem svůj příspěvek ještě před Standovým příspěvkem. Než jsem ho dopsal, už stačil Standa zareagovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 1.2.2016 23:35

Pojem okrasná jabloň je velmi široký, ale zpravidla je takto označován strom, od kterého není požadován užitek v podobě použitelného ovoce. Jedni z mých sousedů takto pěstovali Průsvitné letní. Kolega z práce zase má takto bezejmenný náhodný semenáč, protože jeho jablka nechává "vtákům na zimu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.193 (?), 2.2.2016 0:01

Ještě jednou vyzývám tazatele: zkuste posbírat i pár listů, narovnat je (třeba i lehce přežehlit), aby byl vidět jejich tvar, okraj (celokrajný, pilovitý či zubatý...) a vyfoťte je nebo oskenujte. I to může napovědět. (Na jedné z větviček na levé straně keříku je několik snad použitelných listů vidět).

A vzhledem k již zmíněným jablkům pod keřem: nezmínil jste se, jestli jste je ochutnal, a případně jak Vám jablíčka chutnala, sladkost, kyselost, voňavost, mastnota slupky či hladké, strupovité, rzivé..., konzistence dužniny, termín, kdy byla jablíčka jedlá..., a mnoho dalších pomologických charakteristik: velikost a tvar jablíček, délka a síla stopky, bubák, kališní a stopečná jamka, tvar jádřince atd.

Ke Standově příspěvku: V zimě jsem jezdíval kolem jednoho stromku, nejspíše náhodný semenáč: až do těch silných mrazů (okolo -15°C) okolo půli ledna na něm krásně svítila žlutá kulatá jablka. Stále je stromek stejně obsypán, ale nyní jsou již mrazem zhnědlá. Kosy a kvíčaly jsem tam nikdy neviděl. I to je příklad zajímavé, v určitý čas okrasně působící jabloně, byť se nejedná o standardní okrasnou odrůdu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 2.2.2016 0:45

Pro některé ptáky je žlutá neviditelná - viz žluté třešně, angrešt,...

Pak dají přednost blízkému hlohu, trnce, šípku. Do žlutých jablek se většinou pouší právě až k jaru, kdy jsou jablka zhniličkovělá a zhnědlá.

Zajímavé je, že když jsem v prosinci prořezával okrasnou jabloň u cesty, aby nebránila průchodu, tak ptáci preferovaly plody z ořezaných větví ležících na zemi a ty na stromě si nechali napozději.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika