Rajka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 248.5 (?) 
6.11.2013 19:42

Rajka mi moc chutnala u kamarádky, chuť měla aromatickou trošku do jahodova, šťavnatá. Tak jsem si ji také pořídila, ale protože je stromek ještě mladý, moc plodů neměl. Velikost plodů střední, některé větší. Zatím jsem spokojená.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.91 (?), 6.11.2013 21:05

Rajku teď občas ochutnávám z dodávek blízkých sadů a docela příjemně mě překvapila - pěkně vybarvená, křehká šťavnatá dužnina, mírně aromatická chuť trochu podobná Vandě (Vanda, je aromatičtější). Snad to podobné aroma je dáno Jolanou, kterou mají obě odrůdy v rodokmenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 6.11.2013 21:44

Dovolil bych si s Vámi nesouhlasit, milý pane Mikeši. Pravděpodobně jste si spletl Rajku s Otavou. Otava je křížencem Šampionu a Jolany, kdežto Rajka je křížencem Šampionu a ÚEB 1200/1. A neřekl bych ani, že se Rajka a Vanda v chuti podobají. Jedině, že by jste spochybnil Vandu nebo Rajku na mých fotkách. Vanda je v chuti mnohem ostřejší a navinulejší, než Rajka. Alespoň tyto současné plody, které tady mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 7.11.2013 8:45

Pane Petře, nespletl. ÚEB 1200/1 je hybrid Jolana × Rubín.

Já v Rajce cítím z části podobné aroma (ale ne stejné) jako ve Vandě. Je to o vnímání chuti každého jedince.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 7.11.2013 8:47

Nebude to aroma spíš po Šampionu? Když jsem kdysi pěstoval Jolanu, moc aromatická mi nepřišla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 7.11.2013 10:03

Ty nositele rezistence vůči strupovitosti máte zmapované lépe. Tak trochu jsem si říkal, že by jste "nestřílel jen tak od boku". Použil jsem číslo hybridu ze známého Obrazového atlasu jádrovin (Sus a kolektiv) a dále se mi včera večer už po původu tohoto hybridu pátrat nechtělo. Původně jsem také chtěl porovnávat se Šampionem, jako Miloš. Nějaké Šampiony tady mám a dokonce se mi zdá, že ta Rajka je příjemnější, než samotný Šampion. Ten má sice výraznější specifické aroma, ale zase je sladší a jakoby fádnější, tak se mi to v této chvíli jeví. Ovšem jinému by to mohlo vyhovovat obráceně, to je jasné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 7.11.2013 12:12

Těžko říct. Takové společné aroma u Vandy a Rajky tam cítím - a ve vůni zvlášť (znovu jsem se o tom přesvědčil asi před hodinou, kdy jsem "očichával" vyzrálý, mastný plod Rajky). Přiznám se, že Šampion není mým šampiónem - sním jej, ale nijak nenadchne. To aroma tam necítím. U té Jolany nevím, nejedl jsem jí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 7.11.2013 12:55

V tom je právě ten problém, že se všeobecně používá termín "výrazně aromatická chuť" a myslí se tím zřejmě výrazná chuť. Mluví se o chuti. I když termín aromatický = příjemně vonící. Ale zvykl jsem si na používání termínu aromatický v souvislosti s chutí. Když chci mluvit o vůni, tak použiji slovo "voňavý" či "vonící". U Šampionu jsem myslel, že je patrná jakási výraznější příchuť, než u Rajky. Jinak, názor na Šampion máme shodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 7.11.2013 23:04

Genetický rodokmen - jabloň Rajka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 7.11.2013 23:11

Omlouvám se, ale vložený obrázek s genetickým rodokmenem Rajky je téměř nečitelný. Nevím kde je chyba, neboť na PC mám tento rodokmen uložený do formátu JPG (a také do PDF) a na obrazovce si mohu textové údaje zvětšovat dle libosti a vše je čitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika