Prosba o určení odrůdy



host - 202.78 (?)
14.2.2012 8:10

Zdravím, to bylo foceno s bleskem? Hezky je tam vidět šťavnatost dužniny, ale nejsem si jist, zda-li to nezkreslilo její barvu. Vídím tam žlutobílý podklad, místy prozelenalý. Mě to na první pohled připomělo Zlatou renetu (Parménu). Otázkou je, zda-li je ta chuť konstantně horší kvality, nebo se zhoršuje skladováním. Někomu by to mohlo pomoci při přesnějším určení. Petr L.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 147.90 (?), 13.2.2012 18:38, zobrazeno: 9013x

Zdravím vespolek.

Když je venku taková zima a není o čem diskutovat, prosím o určení odrůdy. Je to určitě "stará" odrůda, historii stromu neznám. Je to vysokokmen, starší než 40 - 50 roků. Zimní jablko, teď už trochu vadne, má před sebou tak ještě měsíc. Není to úplně typický koženáč, rzivosti je na slupce málo. Chuť nic moc, není příliš kyselé ani sladké, ani aromatické. Používáme ho v kuchyni.

PP.

Zimní
Zimní



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.250 (?), 13.2.2012 20:46

Tak podle otevřeného renetového kalichu a vzhledu  mě to připomíná Bleheimskou renetu. Ovšem píšete, že je v chuti nic moc, v literatuře se píše, že by měla být chuti dobrá a já sám jsem tuto odrůdu již dlouho nejedl, takže je to jen tip. Možná pokud by bylo více informací např. Blenheimka dost dobře nedržela na stromě a plody padaly, velikostí např patří mezi velká jablka - na našem stromě se našly plody s průměrem i kolem 15cm. Kdysi dávno jak jsme je trhali tak některé plody nepropadly dírou v trháčku.  Náš strom býval asi 25 metrů vysoký, kmen měl cca 1m v průměru a nejnižší větve byly ve výšce zhruba 10metrů, takže jablka, které spadly se většinou rostříštily a ani z nejvetším žebřem se toho moc neutrhlo. Jelikož ale byl kmen prasklý a dutina v něm zaléta betonem museli jsme ho skácet, aby nahodou nespadl na dům. Dnes lituji, že jsem si z něj nevzal rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 70.100 (?), 14.2.2012 7:40

Tak jakýsi náznak renetovité chuti to připomíná, ale renety jsem jedl kdysi v mládí, a to je dávno pryč, takže nevím. Velikost plodů je různá, je to vidět z obrázku, jablka jsou velká, ale "obřích" rozměrů nedosahují. Pokud jde o tvar stromu, je to mohutný rozložitý vysokokmen, řekl bych s typickou jablońovou korunou. Ale neroste extrémně do výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.78 (?), 14.2.2012 8:10

Zdravím, to bylo foceno s bleskem? Hezky je tam vidět šťavnatost dužniny, ale nejsem si jist, zda-li to nezkreslilo její barvu. Vídím tam žlutobílý podklad, místy prozelenalý. Mě to na první pohled připomělo Zlatou renetu (Parménu). Otázkou je, zda-li je ta chuť konstantně horší kvality, nebo se zhoršuje skladováním. Někomu by to mohlo pomoci při přesnějším určení. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.10 (?), 14.2.2012 20:09

Blenheimská není špatný tip, já bych řekl spíše Sudetská reneta. Blenheimská jsou obrovské stromy, Sudetská spíše střední, listy mají šedavou barvu.

           Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 14.2.2012 20:28

Podívejte se třeba sem.

P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 14.2.2012 23:14

To jablko je mi velmi povědomé, jeho chuť - při přezrávámí nepříliš příjemnou - si pamatuju. Ale Sudetka to není, tu mám na zahradě.
  Ty placaté plody bez žeber a s chybějící kališní jamkou jsou dost typické. Ale vzpomenout si nedokážu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.10 (?), 17.2.2012 8:09

Máte pravdu pane Miloši, Sudetka má sice otevřený kalich, ale i kališní lístky. Tak potom mám další tip, odrůda Albrechtovo, jeden z četných potomků krále štrůdláků, Cara Alexandra. Chybějící úšty jsou pro něj typické, seděla by i ta průměrná chuť. Co vy na to? Není to ta odrůda, na niž si nemůžete vzpomenout? Mimochodem myslel jsem že sadaříte někde na Vysočině a vy jste od Bludova...?

           Ondra D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 17.2.2012 8:51

Albrechtova mám celý strom, ten to není, plody jsou víc žíhané. Pravda, má taky otevřený kalich. ale ten je víc zapadlý. Albrechtovo je podzimní jablko. Jeho chuť v ideální zralosti není vůbec špatná.  
  Název odrůdy, co je na obrázcích asi všichni známe, akorát si nevzpomenem. Slupka se u přezrálých plodů nepříjemně loupe a dužina těch přezrálých je pod ní až trochu nahnědlá. Jenom ten název. Bydlím a pracuju kousek od Bludova, ale zahrada je o 50 km dál

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.226 (?), 17.2.2012 21:09

Tato odrůda dle mého názoru je BANCROFT. Jedná se o zimní odrůdu, která se prodávala u nás v padesatých letech. Pochází z Kanady z roku 1930.  Není to Albrechtovo ani Sudetská.              Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika