Příliš malá a červivá jablka na staré jabloni



jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?)
4.5.2016 22:10

Viděl jsem zanedbanější jabloně. Nejhorší řešení vidím v nečinnosti a v hlubokém řezu. Já osobně vysokokmeny hnojím pilou, jak říkám. Je to netradiční řešení, ale do mých podmínek asi nejlepší. Pod stromy mám trávu. Aby tráva nerostla, tak strom nehnojím. Potom, ale neroste ani strom. Aby měl dostatečné přírůstky a jablka velká, tak zmenšuji korunu. Většinou jen vápním a podle druhu trav rostoucí pod stromem, přidávám stopové prvky. V tomto případě bych pár menších větviček odstranil ještě nyní. Pokud zůstává na jabloni hodně plodů, tak bych odstranil každý rok část starých plodonošů. Samozřejmě bude nutné každý rok zmenšovat korunu a hnojit, aby se vytvořila rovnováha mezi korunou a kořenovým systémem. Podotýkám, že i jiné řešení může slavit úspěch.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 189.156 (?), 17.4.2016 8:10

Hlavně neposlouchejte rady typu, že strom by se měl ořezat v létě, aby nevyhnal příliš mnoho vlků. Opak je pravdou, čím více vlků po zákroku, tím lépe.. Chcme přeci zvýšit vitalitu stromu ne? Zákrok se musí udělat ve vegetačním klidu, ted už je samozřejmě pozdě.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.4.2016 11:07

Žádosti o radu, co se stromem, který přinesl spousty drobných špatných jablek se vždycky vynoří po velké nadúrodě. Proto doporučuji dělat radikálnější řez až před další očekávanou nadúrodou (což obvykle bývá 2 roky po předešlé). Propto bych souhlasil s Ing. Fidlo, že příští jaro bude vhodnější temín.   S čím ovšem úplně souhlasit nemohu je tvrzení, že nyní je k takovému zákroku pozdě, jelikož se musí provést ve vegetačním klidu. Troufnu si říci, že tvorba mladého dřeva i tzv. "vlků" (i když to slovo v souvislosti se zmlazením nerad používám) bude po řezu v tuto dobu prakticky shodná jako v předjaří. Výhodou bude, že při práci nebude zima, nevýhodeou pak, že při úklidu větví se víc "nadrobí".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 7.20 (?), 3.5.2016 16:47

Přidala jsem fotku jabloně, byla by ještě nějaká dobrá rada? Děkuji předem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.20 (?), 3.5.2016 13:54

zde foto stromu...

jak prořezat tuto jabloň
jak prořezat tuto jabloň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.20 (?), 3.5.2016 13:59

ještě detailnější foto...

jak prořezat tuto jabloň
jak prořezat tuto jabloň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 3.5.2016 16:51

Nakrmit-možná prvně v životě?  A nenechat popnout břečťanem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.5.2016 18:53

|Jabloň kvete bohatě, tak lze očekávat úrodu. Můžete začít řezat. Prořeďte korunu tak, že odstraníte celé větve. Ty ponechané již nezkracujte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 4.5.2016 8:10

Tady musím říci, že úplně nerozumím jak to Miloš Vysloužil myslí. Odstranit celé větve? Co tím získáme? Nebo asi rozumím. Je myšlen asi lehčí průklest, ale tím dle mého taky nic nezískáme. Celý strom je totálně zababčený, v podstatě ez přírůstků, vypadá spíše jako kvetoucí tešen než jabloň. Proto jsou ty plody tak malé, asi je to odrůda typu Šampion, která na starším plodném dřevě přináší brakovité plody. Lehký průklest tedy nic neřeší, navíc tazatel to může chápat i tak, že by se měl udělat větší zákrok. Celý strom je zralý na generální rekonstrukci koruny, která ovšem msí proběhnout v zimě! Pak je tu ještě otázka, zda v tomhle stavu by měla ta rekonstrukce smysl. Vzhledem k tomu že se jedná o jablosnad ano...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.5.2016 21:03

Podle mě je jabloň zdravá, dosáhla konečné velikosti a tedy nepřirůstá novým dřevem nebo jen málo. Taky je poněkud přehoustlá. Průklest se může udělat lehčí - odstraní se jen několik větví (většinou svěšených, křížících se, směřujících do koruny),příští ro opět několik. Kdo chce, může udělat průklest důkladný, zmlazující. 
   Dovolím si nesouhlasit s dvěma tvrzeními.
1. Generální rekonstrukci můžeme udělat u bytu nebo auta. Starší strom je citlivý živý organizmus a radikální zásahy nemusí dobře snášet. Mnoho řezných ploch neumí zahojit a velká redukce koruny vede k růstu kolmých vlků z míst, kde si je nepřejeme (z kmene, silných větví, aj.) Šetrné zmlazení rozložené na více let považuji za lepší. Ale proti gustu...
2. Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že zásah musi proběhnout v zimě. Naopak. V nynější dobu jej strom snáší lépe, akorát úklid větví nadělá víc smetí. Ostatně sám zadavatel se může snadno přesvědčit, že když prořeže strom za květu, vůbec nic špatného se mu nestane. Peckoviny se právě kvůli dobrým regeneračním schopnostem stromu   v květu mají řezat právě v tuto dobu. U jabloní to nutné, pravda, není, ale rozhodně neplatí, že se v tuto dobu řezat nesmějí. Já třeba (a jistě nejsem sám) počátkem květu přeroubovávám jabloně za kůru. A co jiného je řez při přeroubováním než razantní zmlazení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 4.5.2016 22:10

Viděl jsem zanedbanější jabloně. Nejhorší řešení vidím v nečinnosti a v hlubokém řezu. Já osobně vysokokmeny hnojím pilou, jak říkám. Je to netradiční řešení, ale do mých podmínek asi nejlepší. Pod stromy mám trávu. Aby tráva nerostla, tak strom nehnojím. Potom, ale neroste ani strom. Aby měl dostatečné přírůstky a jablka velká, tak zmenšuji korunu. Většinou jen vápním a podle druhu trav rostoucí pod stromem, přidávám stopové prvky. V tomto případě bych pár menších větviček odstranil ještě nyní. Pokud zůstává na jabloni hodně plodů, tak bych odstranil každý rok část starých plodonošů. Samozřejmě bude nutné každý rok zmenšovat korunu a hnojit, aby se vytvořila rovnováha mezi korunou a kořenovým systémem. Podotýkám, že i jiné řešení může slavit úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika