Přeroubování jabloně



Stránky: 1,  2   
host - 171.155 (?) 
5.8.2013 22:23, zobrazeno: 11074x

Pro dnešní dobu trochu jiné téma. Ale již 2.rokem uvažuji o přerobování pozdní odrůdy Melrose za Topaz (či Red Topaz). A to z důvodu strupovitosti a horšího dozrávání (480m n.m.).U ostatních citlivých odrůd jsem se 4-5 postřiky na strupovitost jakž, takž uspěl, ale tady je to bída. Jinak je to asi 6. letý stromek na podnož MM106, dobře rostlý. Pokud bych však nakupoval rouby např. v Sempra LItoměřice (potřebu odhaduji asi 40-50oček)a při své roubovací zkušenosti, která nedává 100% záruku ujmutí roubů zvažuji, zde nebude vhodnější koupit nový stromek. Které z možností byste dali přednost?

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.8.2013 22:29

Jednoznačně přeroubování. Šestiletý stromek je mladý a současně zakořeněný, neohrozí ho sucho ani hryzec. Za 2 roky máte úrodu v řádu desítek kg, což u vysazení nového stromku ani náhodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 22:10

Skvelý Orion na podložke M26 mi tento rok zhodil počas júna-júla takmer všetky plody. Okrem vrcholu palmety, ktorý som prevrúbľoval dvomi inými sortami. Považujem to za jednu z ďalších výhod pestovania viacerých odrôd na jednom koreni.

Pozn. Opadané plody Orionu neboli červivé.

Pinova navrúbľovaná do stredníka bujného Orionu.
Pinova navrúbľovaná do stredníka bujného Orionu.
Red Topaz navrúbľovaný do korunky Galy na podložke M9. Na rozdiel od jabloní na MM104 plody na podpníkoch M9 výrazne nepadajú a nečervivejú.
Red Topaz navrúbľovaný do korunky Galy na podložke M9. Na rozdiel od jabloní na MM104 plody na podpníkoch M9 výrazne nepadajú a nečervivejú.
U prevrúbľovanej Pink Lady je situácia podobná. Žiadny postrek som nerobil.
U prevrúbľovanej Pink Lady je situácia podobná. Žiadny postrek som nerobil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.9.2013 22:46

Pane Paľo, jakým způsobem to roubujete a dal by se případně použít i na broskvoň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 23:33

Mirku, jednoduchou kopuláciou. Zrast je tak pevný, že anglické spojkovanie je zbytočné. Zatiaľ sa mi nič nevylomilo. S vrúbľovaním broskýň má bohaté skúsenosti Libor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.9.2013 23:53
Zvažuji koupit (už mám na eBay vyhlídlé) Omega kleště na štěpování révy. Při patřičné síle "halůzek" by se to snad dalo použít i na stromky. Mám na zahradě mladou Krasavu a chtěl jsem ji dát pryč, pak mne napadlo přeroubovat ji broskvoní co mám doma u baráku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 23:58

Mirku, súhlasím s Vami slovami nášho vnúčika: "Dedenko, dobrý nápad!" Chcelo by to ešte spýtať sa na názor ovocinárov, ktorí majú skúsenosti s vrúbľovaním broskýň. Ja som doteraz broskyne iba očkoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.9.2013 7:50

Broskvoně jsem roubovat nikdy nezkoušel. ale podařilo se mi je párkrát přeočkovat resp. přiočkovat. Jednalo se vždy o mladý stromek po první či druhé úrodě, očkoval jsem jen na jednoleté výhony. Broskvoň s více odrůdami ale není žádná velká výhra. Při razantním řezu, který je u broskví nezbytný musíme dát pozor, abychom neodstranili celou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.189 (?), 2.9.2013 8:09

Zhruba do veku 3-4 rokov, ak očkujete do centra koruny broskyne- najlepšie do zelených nezdrevnatelých konárov, sa nemusíte báť, že by ste neskôr rezom odstránil naštepenú sortu. Mám takto priočkovanú do Sunhavenky nektarinku. Konáre sú po rokoch rovnocenné. Stred a vrchol koruny tvorí nektarinka s krásnymi miskovitými výraznými kvetmi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.35 (?), 3.9.2013 16:29

Poradíte mi čo to mám za odrody? Obe sú veľmi šťavnaté ale nevydržia uskladnenie.

 Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika